© Pablo Garrigos/MSF
08 Zář 20 23 Bře 21

Projekty podpořené českými dárci v roce 2019

Soukromí dárci podpořili prostřednictvím české kanceláře Lékařů bez hranic 13 zdravotnických a humanitárních projektů.

Demokratická republika Kongo

5 000 000 Kč od českých dárců pomáhalo v projektu zaměřeném na péči o pacienty s ebolou ve městě Butembo, které se nachází v epicentru nákazy.


Kvůli zoufale obtížnému přístupu k lékařské péči se Demokratickou republikou Kongo velmi snadno a bohužel také často šíří nejrůznější nemoci. V roce 2019 jsme zasahovali proti největší a nejsmrtelnější epidemii spalniček a druhé nejhorší epidemii eboly v historii lidstva.

Pečovali jsme také o pacienty s HIV, malárií, tuberkulózou, cholerou, spavou nemocí, břišním tyfem či o oběti sexuálního násilí. Zdravotní krize se navíc odehrává na pozadí krvavých konfliktů, které vyhánějí statisíce lidí z jejich domovů. V zemi proto provozujeme jedny z našich nejrozsáhlejších projektů.

Klíčové aktivity v zemi

 • pomoc lidem zasaženým konflikty a násilím
 • zásah proti epidemii spalniček včetně očkování
 • zásah proti epidemii eboly
 • péče o pacienty s HIV
 • péče o oběti sexuálního násilí
 • léčba malárie

Irák

15 000 000 Kč od českých dárců pomohlo zajistit zdravotní péči lidem zasaženým válkou v západním Mosulu.


Obyvatelé Iráku zažili roky násilí. Přestože válka proti skupině Islámský stát v zemi oficiálně skončila koncem roku 2017, Iráčané se dodnes vyrovnávají s jejími následky: zbořenými domy, poničenou půdou, zdevastovaným zdravotnictvím, obrovskými humanitárními potřebami i šrámy na těle a duši.

V říjnu 2019 do země začali v návaznosti na turecké vojenské operace prchat lidé z těžce ostřelované severovýchodní Sýrie. Ještě v témže měsíci jsme v uprchlickém táboře Bardaraš na severu Iráku zřídili zdravotnické centrum, ve kterém jsme syrským uprchlíkům poskytovali zdravotní a psychologickou péči.

Ve stejném období propukly v hlavním městě Bagdádu rozsáhlé protesty, které se postupně rozšířily do dalších měst na jihu země. Pomáhali jsme zdravotnickým zařízením zvládat velké množství raněných a adaptovali jsme naše rehabilitační zařízení přímo v Bagdádu.

Klíčové aktivity v zemi

 • pomoc lidem na útěku a vnitřně vysídleným
 • psychologická pomoc
 • péče o lidi s válečnými zraněními
 • péče o matku a dítě

Jemen

8 820 515 Kč od českých dárců pomohlo zajistit zdravotní péči v guvernorátech Ibb a Taíz.


Přes pět let sužují obyvatele Jemenu násilné boje, nepřetržité letecké údery a ekonomická krize. Zdravotní a humanitární situace v nejchudší zemi Blízkého východu je stále zoufalejší. Zhruba 4 miliony lidí uprchly od počátku války ze svých domovů.

I v klidnějších částech země je lékařská péče zoufale nedostupná. Zdravotnických zařízení je v zemi jen málo a pro mnoho obyvatel jsou příliš daleko. Opakovaně se přitom stávají terčem útoků, což ještě více znemožňuje pokrytí zdravotních potřeb v zemi s 28 miliony obyvatel. Lidé umírají, protože se nemohou dostat do nemocnice nebo protože se do ní bojí jít.

Napříč zemí jsme poskytovali základní zdravotní péči dětem i dospělým, operovali raněné či asistovali u porodů. Přes 20 zdravotnických zařízení jsme podpořili finančně a zdravotnickým materiálem.

Klíčové aktivity v zemi

 • pomoc lidem zasaženým konfliktem
 • pomoc zkolabovanému zdravotnictví
 • léčba podvýživy
 • zásah proti spalničkám včetně očkování
 • chirurgické zákroky

Jižní Súdán

15 000 000 Kč od českých dárců pomohlo zajistit urgentní chirurgii, porodní a poporodní péči nebo léčbu pacientů s HIV, tuberkulózou a dalšími nemocemi.


Konflikt a násilí vůči civilistům v Jižním Súdánu pokračovaly šestým rokem. Pro obyvatele země je dodnes extrémně obtížné získat dostatek jídla, vody či lékařské péče.

Napříč zemí jsme poskytovali urgentní zdravotnickou pomoc, bojovali s malárií nebo poskytovali zdravotní péči pacientům v odlehlých oblastech prostřednictvím mobilních klinik. Otevřeli jsme také novou nemocnici ve městě Ulang, poblíž hranice s Etiopií, kde jsme lidem izolovaným od zbytku země poskytovali lékařskou péči. Naopak projekt v uprchlickém táboře Yida zaměřený na ambulantní péči se po osmi letech podařilo předat do rukou jihosúdánské vlády. Pomoc tak bude díky místním obyvatelům pokračovat i bez naší přítomnosti.

V říjnu 2019 zasáhly okolí Piboru bezprecedentní záplavy. Postihly necelý milion lidí. Voda poničila i některé z našich nemocnic. To nejhorší se ale díky odhodlanosti místních podařilo překonat.

Klíčové aktivity v zemi

 • základní i pokročilá lékařská péče
 • pomoc vnitřně vysídleným
 • léčba malárie
 • léčba podvýživy
 • zásah proti choleře včetně očkování

Keňa

19 693 000 Kč od českých dárců pomohlo zajistit zdravotní péči v uprchlickém táboře Dadáb.


Keňský uprchlický tábor Dadáb je jeden z největších na světě. Hostí přes 200 000 uprchlíků a žadatelů o azyl. I v roce 2019 jsme v něm pomáhali lidem na útěku. Někteří na místě přebývají už téměř 20 let.

V Dagahaley, jedné ze tří částí tábora, jsme poskytovali životně důležitou lékařskou péči lidem, kteří by na ni jinak nedosáhli. Provozovali jsme tam nemocnici se 100 lůžky, poskytovali psychologickou pomoc lidem na útěku a zdravotní konzultace obětem násilí či prováděli chirurgické výkony související s porody.

Ve spolupráci s místním ministerstvem zdravotnictví se zaměřujeme na reprodukční zdraví v hlavním městě Mombasa. Naším cílem je především snížit mateřskou a novorozeneckou úmrtnost.

Klíčové aktivity v zemi

 • základní lékařská péče
 • pomoc lidem na útěku a ve slumech
 • péče o matku a dítě
 • péče o pacienty s HIV

Kyrgyzstán

1 000 000 Kč od českých dárců pomohl pacientům s tuberkulózou v Kara Suu.


Obyvatele Kyrgyzstánu sužuje tuberkulóza. U více než poloviny pacientů, kteří se s touto nemocí kdy léčili, se rozvinula její multirezistentní forma. Ta je odolná vůči běžně užívaným antibiotikům. Tato komplikovaná forma nemoci se vyskytuje především v oblasti Kara Suu v centrální části země, kde působíme.

Podporujeme decentralizovanou péči a usilujeme o to, aby se nemocní mohli léčit v blízkosti svých domovů a případná hospitalizace byla co nejkratší. Ve městě Ajdarken v západní provincii Batken se věnujeme léčbě chronických onemocnění a zdravotním problémům způsobeným životním prostředím znečištěným kvůli těžbě a zpracovávání rtuti.

Klíčové aktivity v zemi

 • léčba (rezistentní) tuberkulózy
 • péče o pacienty s chronickými onemocněními

Mexiko

2 000 000 Kč od českých dárců pomohly ošetřit oběti sexuálního násilí ve městě Reynosa.


Mexikem vede jedna z nejriskantnějších migračních cest světa. Lidé prchající před násilím na ní zažívají další teror – únosy, mučení, kruté zacházení.

Působíme podél severní i jižní hranice a na dalších místech ve vnitrozemí. Lidem prchajícím ze Střední Ameriky do Spojených států amerických poskytujeme zdravotní, psychologickou a sociální péči. Pomáháme také
zranitelným skupinám a obětem sexuálního násilí v jižním státě Guerrero a ve městě Reynosa na severních hranicích s USA.

Klíčové aktivity v zemi

 • základní lékařská péče
 • psychologická a sociální péče
 • péče o oběti sexuálního násilí
 • pomoc lidem na útěku

Mosambik

9 500 000 Kč od českých dárců podpořilo péči o pacienty s HIV, tuberkulózou a žloutenkou ve městě Maputo.

900 000 Kč vybraných v rámci krizové sbírky podpořilo zásah po cyklonu Idai.


V březnu 2019 zasáhl Mosambik a sousední Zimbabwe a Malawi cyklon Idai společně s těžkými záplavami. Přírodní katastrofa připravila o život přes tisíc lidí, další obyvatelé přišli o střechu nad hlavou, pitnou vodu, živobytí či lékařskou péči. Lidé trpící HIV, tuberkulózou a další lidé v nouzi se obtížně dostávali k pomoci.

Země se kvůli kontaminované vodě také potýkala s epidemií cholery. Postavili jsme mobilní kliniky, opravovali poškozená zdravotnická střediska nebo zajišťovali pitnou vodu a hygienická zařízení.

Náš zásah pomohli zefektivnit i dobrovolníci z ČR a SR, kteří se zapojili do mapování postižené oblasti v rámci projektu Missing maps.

Klíčové aktivity v zemi

 • péče o pacienty s HIV
 • léčba (rezistentní) tuberkulózy
 • péče o pacienty se žloutenkou
 • boj s epidemií cholery
 • pomoc po cyklonech Idai a Kenneth

Myanmar

1 000 000 Kč od českých dárců podpořil projekt ve městě Dawei, kde jsme v roce 2019 pomáhali pacientům s HIV.


Myanmar se potýká nejen s nedostatkem základní lékařské péče, ale i s nízkou mírou proočkovanosti. Naše týmy trápil především komplikovaný přístup do odlehlých hornatých oblastí. Za pacienty jsme tam dojížděli i několik hodin na motorkách.

V zemi jsme největším poskytovatelem léčby HIV. Spolupracujeme při tom s místními úřady a v roce 2019 se nám podařilo jim jeden z našich projektů předat.

Kromě léčby HIV, tuberkulózy či její rezistentní formy a očkovacích kampaní jsme se věnovali i zoufalé situaci v pohraniční oblasti s Bangladéšem. Rohingští uprchlíci, kteří se ze země pokusili utéct kvůli násilí, zůstali v oblasti nikoho. Pomáhali jsme jim nejen tam, ale i v sousedním Bangladéši.

Klíčové aktivity v zemi

 • základní lékařská péče
 • péče o pacienty s HIV
 • léčba (rezistentní) tuberkulózy
 • očkovací kampaně

Niger

15 000 000 Kč od českých dárců pomohlo zajistit pediatrickou péči v Magarii na jihu země.


Nigerský region Adagez leží po staletí na migrační trase. V roce 2019 se po ní vydalo přes půl milionu lidí, dvakrát více než v předchozím roce. Někteří šli za bezpečím či za prací, jiní byli deportováni z Alžírska nebo se
vraceli domů z násilím zmítané Libye. Mnozí zažili před příchodem do Nigeru nepopsatelné utrpení. V oblasti poskytujeme základní zdravotní péči, psychologickou pomoc, distribuujeme balíčky základní pomoci či asistujeme
u porodů.

V období mezi sklizněmi na jihu Nigeru každoročně dramaticky narůstá výskyt podvýživy a oblastí se kvůli silným dešťům rychle šíří malárie. Obě nemoci ohrožují především děti. Ve spolupráci s nigerským ministerstvem
zdravotnictví jsme v roce 2019 léčili přes 300 000 malých pacientů.

Klíčové aktivity v zemi

 • léčba podvýživy
 • léčba malárie
 • pomoc lidem zasaženým násilím
 • pomoc lidem na útěku

Sýrie

6 075 634 Kč od českých dárců pomohlo zajistit zdravotní péči ve městě Derek na severovýchodě země.


Kvůli krvavému konfliktu, který se v Sýrii opět rozhořel v druhé polovině roku 2019, dramaticky narůstal počet mrtvých a raněných. Na půl milionu lidí uprchlo ze svých domovů před každodenním bombardováním a ostřelováním.

Napříč severozápadní Sýrií jsme poskytovali základní zdravotní péči, podíleli se na očkování, distribuovali humanitární pomoc, zajišťovali pitnou vodu nebo toalety. Provozovali jsme také popáleninovou jednotku ve městě Atmeh a podporovali několik zdravotnických zařízení v okolí guvernorátů Idlíb a Aleppo.

Kvůli extrémní nestabilitě jsme v říjnu evakuovali mezinárodní personál a pozastavili většinu aktivit na severovýchodě země. Alespoň na dálku jsme prostřednictvím konzultací podporovali ambulantní péči ve městě Rakka a pomáhali zajistit dodávky vody, zdravotnickou i psychologickou pomoc v guvernorátu Hasaka.

Klíčové aktivity v zemi

 • pomoc lidem zasaženým konfliktem a násilím
 • pomoc lidem na útěku
 • podpora zdevastovaného zdravotnictví
 • péče o lidi s válečnými zraněními
 • zajištění vody a sanitace

Ukrajina

2 000 000 Kč od českých dárců pomáhaly v Mariupolu na východě země, kde jsme pacientům poskytovali psychologickou podporu.


Dodnes trvající konflikt na východní Ukrajině poničil zdraví i psychiku tamních obyvatel. Přes pět let jsme dojížděli do vesnic poblíž bojů a ošetřovali pacienty v provizorních klinikách. Situace ve zdravotnictví se mírně stabilizovala, a my tak mohli koncem roku 2019 tuto pomoc ukončit. Při posledních návštěvách jsme pacientům dali léky na tři měsíce a instrukce, jak mají postupovat, aby nadále dostávali potřebné medikamenty i lékařskou pomoc.

Zhruba 2 miliony Ukrajinců trpí žloutenkou typu C. Na jihu země proto od roku 2017 podporujeme inovativní léčbu této nemoci, která je rychlejší, efektivnější a má minimum vedlejších účinků. V Žitomiru na severu země
se zase věnujeme efektivnější léčbě komplikovaných forem tuberkulózy, která se na Ukrajině vyskytuje ve velké míře.

Klíčové aktivity v zemi

 • pomoc lidem zasaženým konfliktem a násilím
 • léčba žloutenky typu C
 • léčba rezistentní tuberkulózy