© Yann Libessart/MSF
14 Čvn 17 25 Čvc 23

Kdo nemůže spolupracovat

V projektech Lékařů bez hranic neexistují možnosti dalšího formálního vzdělávání, a proto se misí mohou účastnit pouze zájemci s ukončeným vzděláním. Na našich misích také můžeme využít jen určité profese, a řadu dalších nikoli, ať už s ohledem na naše potřeby, nebo s ohledem na místní zákonodárství a jeho požadavky na zdravotnické profese.

Uplatnění nenajdou tito zájemci:

 

LÉKAŘI SPECIALISTÉ

Vzhledem k zaměření a podmínkám v místech projektů Lékařů bez hranic nenajdou uplatnění některé lékařské specializace, např. neurologové, urologové, ORL specialisté či stomatologové.

Pokud nepatříte mezi specialisty, jejichž podrobné profily máme uvedené na těchto stránkách a které přijímáme pro mise v terénu, zvažte prosím, zda s námi nemůžete vyjet na misi na pozici všeobecného lékaře. Bude samozřejmě záviset na délce vaší praxe a dalších okolnostech, ale nejvíce na vaší ochotě věnovat se několik měsíců všeobecnému lékařství mimo rámec vaší specializace. Napište nám prosím na hr@lekari-bez-hranic.cz pro konkrétnější informace.

STUDENTI

Ještě studujete, ale už nyní přemýšlíte o spolupráci s Lékaři bez hranic na humanitární misi?

Před ukončením studia a bez alespoň dvouleté praxe v potřebném oboru vás bohužel na misi vyslat nemůžeme. Už nyní se ale můžete začít připravovat na to, abyste se k nám jednoho dne bez problému dostali a mohli se zúčastnit našich projektů v terénu po boku kolegů z celého světa.

Neexistuje univerzální návod, jak se připravit, abyste měli jistotu, že se k nám jednoho dne dostanete. Ale existuje několik základních podmínek, které musí všichni naši kandidáti splnit a na které je někdy třeba se dopředu připravit:

  • Správná motivace: protože jste došli až sem, motivaci zřejmě nepostrádáte. Ale měli byste si ujasnit, co vás na misích Lékařů bez hranic opravdu láká a zda jste připraveni začít se už nyní připravovat. Práce v terénu je tvrdá a stejně tak tvrdá a poctivá někdy musí být i příprava.
  • Zkušenosti s jinými kulturami a končinami: většina našich spolupracovníků pracuje v terénu ve zcela odlišném kulturním či sociálním prostředí, než z jakého pochází. Není to vždy snadné, a proto se vždycky hodí, pokud kandidáti vědí, do čeho jdou, na základě předchozího cestování či pracovních zkušeností v cizích zemích, nejlépe rozvojových či alespoň významně kulturně odlišných.
  • Znalost tropické medicíny: ta se vždy hodí pro všechny naše lékaře a zdravotní sestry. Vyplatí se proto investovat čas a peníze do kvalitního kurzu, který vás připraví na to, nač vás standardní kurikulum vždycky nepřipraví.
  • Cizí jazyky: naprostý základ je samozřejmě angličtina, která je nutná pro komunikaci v rámci našich týmů. Ale někdy ani angličtina nestačí vzhledem k množství našich operací ve frankofonních zemích. Tím, co rozhoduje o přijetí kandidátů na určité profese, tak někdy bývá i to, zda mluví kromě angličtiny i francouzsky. Dveře může otevřít také znalost jiných světových jazyků, zejména arabštiny a ruštiny.

 

 

ZDRAVOTNIČTÍ ZÁCHRANÁŘI A OŠETŘOVATELÉ

Z mnoha různých důvodů (např. kvůli žádostem o pracovní povolení, které vyřizujeme s dotyčnými zeměmi pro naše spolupracovníky směřující do terénu, či kvůli povaze práce našich spolupracovníků na misi) nemůžeme bohužel vysílat na misi na ošetřovatele ani zdravotnické záchranáře.

Na misi vás můžeme vyslat jako zdravotní sestru. Ovšem abychom tak ale mohli učinit, musíte mít diplom zdravotní sestry. Zvažte tedy prosím vystudování bakalářského oboru zdravotní sestry – rádi vás pak mezi námi uvítáme.

Pokud zatím nesplňujete podmínky pro práci s Lékaři bez hranic nebo vaše profese neodpovídá požadavkům, zde najdete další organizace se zahraničními misemi.