© Ilustrační foto. Lékařka prohlíží tehdy pětiletého Kosťu, pacienta Lékařů bez hranic, Ukrajina, 2019. Nico Dauterive / MSF
26 Úno 22 04 Bře 22

Nejčastější dotazy o pomoci Ukrajině

Odpovídáme na nejčastější otázky o naší pomoci na Ukrajině.

  1. Můžu s vámi vyjet na Ukrajinu pomáhat?
  2. Máte nějakou sbírku na pomoc lidem na Ukrajině?
  3. Můžu s vámi Ukrajině pomoci jako dobrovolník/dobrovolnice?
  4. Můžu vám darovat nebo přes vás poslat na Ukrajinu materiální pomoc?
  5. Můžu přes vás na Ukrajinu darovat krev?


Můžu s vámi vyjet na Ukrajinu pomáhat?

Co se týká výjezdů na Ukrajinu, momentálně pro ně platí stejná pravidla jako pro jakýkoliv jiný výjezd na misi. Musíte absolvovat informační večer a projít výběrovým řízením. Poté vám však nemůžeme zaručit, že pojedete přímo na Ukrajinu. Kolegy vždy vysíláme podle aktuálních potřeb a požadavků našich projektů. Celý proces podrobně vysvětlujeme na msf.cz/pojedte-na-misi. Informační večery pořádané naší českou kanceláří najdete na msf.cz/informacni-vecery.


Máte nějakou sbírku na pomoc lidem na Ukrajině?

Možnosti a rozsah našich aktivit na Ukrajině, stejně jako finance k tomu potřebné, se vyvíjí z hodiny na hodinu. Díky darům pravidelných dárců i dosavadní velké vlně solidarity máme v tuto chvíli prostředky potřebné na pokrytí aktuálních nákladů. Opravdu nám záleží na tom, aby se peníze našich dárců dostaly tam, kam slíbíme. Potřeby se rychle mění a jakmile budeme potřebovat pro naše aktivity na Ukrajině další finance, budeme o tom obratem informovat na našich sociálních sítích i na webu.

V tuto chvíli nám nejvíce pomůžete, pokud se stanete pravidelným dárcem na https://darujte.lekari-bez-hranic.cz/krizova-pomoc.

Díky dosavadní podpoře jsme zajistili zásoby i zkušené odborníky na krizové zásahy a profesionální zdravotníky, kteří začínají do země proudit v těchto dnech. Týmy, které už máme na místě, dělají vše pro to, aby zdravotnickým zařízením uprostřed bojů poskytly vše relevantní, co nyní máme k dispozici. Zasahujeme i ve všech sousedních státech: Polsku, Moldavsku, Maďarsku, Rumunsku, Slovensku, Rusku i Bělorusku. Situaci nadále monitorujeme a vyhodnocujeme potřeby, abychom v případě nutnosti mohli své kapacity navyšovat. 


Můžu s vámi Ukrajině pomoci jako dobrovolník/dobrovolnice?

V současnosti neorganizujeme žádné dobrovolnické aktivity tohoto typu. Určitě ale najdete jiné organizace, které se takovým aktivitám věnují. Hlavní náplní a posláním naší organizace je poskytování zdravotní péče a humanitární pomoci v krizích. Téměř všichni naši zaměstnanci pochází přímo z míst, kde působíme. Na mise vysíláme pouze profesionály, kteří prochází výběrovým řízením a jejich zkušenosti i kvalifikace odpovídají požadavkům našich projektů. To platí i pro naši misi na Ukrajině. Vše vysvětlujeme na msf.cz/pojedte-na-misi.


Můžu vám darovat nebo přes vás poslat na Ukrajinu materiální pomoc?

Velmi si vážíme nabídky jakékoliv pomoci, ale tuto nemůžeme přijmout. Abychom měli jistotu, že se potřebné vybavení dostane na misi včas a v pořádku, nakupujeme co nejvíce vybavení na místě. Pokud to není možné, zajišťují dodávky naše centrální logistické sklady tak, aby byly dodávky co nejrychlejší a nejefektivnější. Materiální podporu přijímáme pouze výjimečně, jako tomu bylo například během nedostatku ochranných prostředků při zásahu proti covidu-19. Pro Ukrajinu však v tuto chvíli nic takového neděláme. Určitě ale najdete jiné organizace, které takové sbírky pořádají.


Můžu přes vás na Ukrajinu darovat krev?

Darování krve v současnosti neorganizujeme.