15 Zář 20 26 Lis 20

Podcast Lékařů bez hranic | Mlčení zabíjí

Jak zní autentická svědectví a příběhy z míst, kam se každý nedostane? Poslouchejte náš podcast – Mlčení zabíjí. V každém díle vás zavedeme do jiných koutů světa: od řeckých uprchlických táborů přes mikrobiologické laboratoře ve Středoafrické republice až po válkou zničený Jemen. O přehlížených tématech budou vyprávět zajímaví hosté a experti nejen lékařských oborů. Přinesou vám tak příběhy z misí Lékařů bez hranic.

Když jsme v roce 1999 přebírali Nobelovu cenu za mír, z úst našeho tehdejšího mezinárodního prezidenta Jamese Orbinského zaznělo: „Nevíme jistě, zda slova dovedou pokaždé zachránit život. Je ale nad slunce jasné, že mlčení zabíjí.“

Svědectví z ozbrojených konfliktů, epidemií či z rozbořených míst po přírodních katastrofách se stalo páteří naší práce stejně tak jako samotná lékařská pomoc. Proto vám přinášíme tento podcast.

Ať už jste doma, venku nebo na cestě do práce, náš podcast si můžete pustit kdekoliv.

Dostaneme vás alespoň na chvíli na misi. Poslouchejte.

Podcast najdete na SpotifyGoogle Podcasts a Apple Podcasts

Nové díly chystáme každý měsíc.

2. díl: Zdeněk Müller – logistikem na Blízkém východě

Se Zdeňkem Müllerem o práci logistika v Iráku nebo Palestině, na místech, kde mohou chybět tak základní věci jako elektřina a kde často propukají boje. Zdeněk Müller je stavební inženýr a statik. S Lékaři bez hranic byl od roku 2015 na osmi misích na Blízkém východě. Jako logistik na nich zajišťoval každodenní chod nemocnic či vyjednával mimo jiné možnosti poskytování lékařské péče například v uprchlických táborech.

1. díl: Kateřina Šrahůlková – psychologická pomoc v uprchlických táborech

V prvním díle jsme mluvili s Kateřinou Šrahůlkovou o tom, jaké to je pomáhat dětem, které zažily válku, trápí je noční můry, mají panické záchvaty nebo mluví o sebevraždě. Kateřina Šrahůlková je psycholožka a psychoterapeutka. Šest měsíců pracovala v roce 2020 v uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos.