15 Zář 20 12 Lis 21

Podcast Lékařů bez hranic | Mlčení zabíjí

Jak zní autentická svědectví a příběhy z míst, kam se každý nedostane? Poslouchejte náš podcast – Mlčení zabíjí. V každém díle vás zavedeme do jiných koutů světa: od řeckých uprchlických táborů přes mikrobiologické laboratoře ve Středoafrické republice až po válkou zničený Jemen. O přehlížených tématech budou vyprávět zajímaví hosté a experti nejen lékařských oborů. Přinesou vám tak příběhy z misí Lékařů bez hranic.

Když jsme v roce 1999 přebírali Nobelovu cenu za mír, z úst našeho tehdejšího mezinárodního prezidenta Jamese Orbinského zaznělo: „Nevíme jistě, zda slova dovedou pokaždé zachránit život. Je ale nad slunce jasné, že mlčení zabíjí.“

Svědectví z ozbrojených konfliktů, epidemií či z rozbořených míst po přírodních katastrofách se stalo páteří naší práce stejně tak jako samotná lékařská pomoc. Proto vám přinášíme tento podcast.

Ať už jste doma, venku nebo na cestě do práce, náš podcast si můžete pustit kdekoliv.

Dostaneme vás alespoň na chvíli na misi. Poslouchejte.

Podcast najdete na SpotifyGoogle Podcasts a Apple Podcasts

Nové díly chystáme každý měsíc.

11. díl: Katarína Madejová – uprostřed bojů v Afghánistánu

Se sálovou sestrou Katarínou Madejovou se dostaneme do Afghánistánu, do období největších bojů roku 2021. Katarína působila v nemocnici Boost ve městě Laškargáh. V díle přibližuje, jaké bylo starat se až o desítky pacientů denně, ukrývání v bunkru nebo jak se naučila usínat za zvuků střelby. Popáleniny, válečná zranění nebo podvýživa – s tím vším Afghánci do nemocnice přicházeli. Katarína Madejová pomáhala s Lékaři bez hranic již na třech misích, v Jižním Súdánu či Sýrii. Předtím pracovala ve slovenském Popradu.

10. díl: Lucie Brázdová – porody, potraty a péče o přeživší sexuálního násilí

S porodní asistentkou a manažerkou porodní péče Lucií Brázdovou o pomoci přeživším sexuálního násilí, spolupráci s tradičními porodními bábami nebo o hledání řešení v naprosto bezvýchodné situaci. Pečovala o ženy, které se bály do zdravotnického zařízení jít, i o ty, jež chtěly potratit. Lucie Brázdová s Lékaři bez hranic spolupracuje téměř 10 let a působila na 11 misích. Pečovala o ženy v Jižním Súdánu, Sieře Leone nebo uprchlických táborech v Řecku a Libanonu. Nyní pracuje v Česku. Své znalosti prohlubuje studiem veřejného zdravotnictví, je instruktorkou výuky na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a zároveň se stará o dlouhodobě nemocné.

9. díl: Jitka Kosíková – Pomoc uprchlíkům ve Středomoří

S dětskou zdravotní sestrou Jitkou Kosíkovou se přenášíme na palubu lodi Bourbon Argos, která v roce 2016 pomáhala lidem v nouzi ve Středozemním moři. Jitka v díle přibližuje záchranné akce od prvních do posledních momentů. Mluví o motivacích lidí, kteří se rozhodli vydat na nejsmrtelnější uprchlickou trasu; o přepadení, které na lodi zažila; nebo o vyrovnávání se se smrtí. Jitka Kosíková jezdí na mise Lékařů bez hranic už deset let. Pomáhala v Afghánistánu, Bangladéši, Jižním Súdánu, Iráku, na jordánsko-syrských hranicích anebo právě ve Středozemním moři. V České republice se v současnosti věnuje paliativní péči.

8. díl: Nikola Sklenovská – Boj s epidemií v Brazílii

S epidemioložkou Nikolou Sklenovskou se vracíme do doby, kdy Brazílii zasáhla druhá vlna covidu-19. A země se ocitla na pokraji humanitární krize. Nikola v díle přibližuje, jak práce epidemiologa vypadá, popisuje chování viru i to, jak se může odhadnout budoucí místo šíření onemocnění. Vypráví také svůj úspěch při budování nového projektu Lékařů bez hranic. Mluví o stigmatizaci lidí i zvládání pandemie obecně. Nikola Sklenovská patří u Lékařů bez hranic mezi nováčky, za sebou má teprve první misi, a to v Brazílii, kde strávila více jak dva měsíce. Dříve pracovala také pro Světovou zdravotnickou organizaci v Ženevě, hygienickou stanici v Praze nebo jako vědkyně na českých i zahraničních univerzitách.

7. díl: Lenka Pažická – Tigrajci jen nečekají, až jim někdo pomůže

S administrátorkou Lenkou Pažickou zavítáme do Súdánu, kde byla na začátku roku 2021. Právě tam utekly desítky tisíc Tigrajců poté, co v sousední Etiopii vypukl konflikt. Lenka vypráví o vzniku nového uprchlického tábora, o zařizování noclehu a jídla pro spolupracovníky na poslední chvíli anebo o tom, jak je obtížné propouštět zaměstnance. Popisuje i to, jak samotní lidé na útěku rozvíjeli súdánský uprchlický tábor. Lenka Pažická byla s Lékaři bez hranic od roku 2016 na pěti misích, a to na Ukrajině, v Keni, uprchlickém táboře Nduta v Tanzanii, iráckém Mosulu a naposledy ve zmíněném Súdánu. V tomto díle vás zavede právě na svoji poslední, krizovou misi.

6. díl: Martina Jurigová – vzpomínky na Sýrii

Se zdravotní sestrou Martinou Jurigovou se vracíme do Sýrie, kde byla s Lékaři bez hranic v roce 2018. Vypráví o nastražených výbušninách v dětských hračkách, o neutralitě a ošetřování všech pacientů včetně bojovníků skupiny Islámský stát nebo o tom, proč jsou návraty z mise těžší než samotné odjezdy. V díle také vysvětluje, proč jsou důležité špunty do uší nebo barevné ponožky. Martina Jurigová je zdravotní sestra. Mezi lety 2015 až 2019 byla s Lékaři bez hranic na pěti misích. Působila v Tanzanii, Jemenu, Iráku, Nigérii a Sýrii. Nejčastěji vyjížděla do krizových a urgentních projektů. Martina však není pouze zdravotnicí, vystudovala také antropologii na Fakultě humanitní studií Univerzity Karlovy. V současnosti pracuje ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, a to konkrétně na klinice kardiochirurgie.

5. díl: Stanislav Havlíček – Improvizace je moje prostřední jméno

S farmaceutem Stanislavem Havlíčkem o tom, jak s Lékaři bez hranic pomáhal v Jižním Súdánu, kde téměř denně docházelo k hadím uštknutím. O improvizacích na misích v Bangladéši a Jemenu nebo o beznaději, kterou okolo sebe viděl. V díle také zmiňuje, co pro něj znamená nosit bílou vestu Lékařů bez hranic a přinášet svědectví z míst, kde pomáhá. Stanislav Havlíček je farmaceut. Mezi lety 2007 a 2011 byl prezidentem České lékárnické komory. V roce 2011 zastával také funkci viceprezidenta Svazu lékárníků Evropské unie. V roce 2016 se přidal k Lékařům bez hranic a odjel na svou první misi – do Jižního Súdánu. Tam strávil půl roku. Poté vyjel do Bangladéše, kde pomáhal v největším uprchlickém táboře na světě Cox´s Bazar, a dvakrát do Jemenu.

4. díl: Pavel Gruber – COVID-19: mise Česko

S Pavlem Gruberem o tom, jak Lékaři bez hranic poprvé v historii působili v České republice. O tom, proč organizace, která běžně působí v zemích s rozvráceným zdravotnictvím, byla potřeba u nás doma a s čím zde pomáhala. Pavel Gruber byl přes osm let ředitelem české kanceláře Lékařů bez hranic. Tuto funkci na jaře 2020 opustil. Do organizace se vrátil pár měsíců nato, v listopadu 2020. Jeho úkolem bylo vést misi Česko. Mobilní týmy organizace navštívily za dobu svého působení v Česku 83 pobytových zařízení sociálních služeb. Lékaři bez hranic v rámci pomoci mimo jiné vytvořili web pro profesionály v první linii v boji proti pandemii COVID-19, který najdete na: https://msfcovid19.cz/.

3. díl: Zuzana Ileninová – neznámá nemoc pod mikroskopem

Ve třetím díle jsme si povídali se Zuzanou Ileninovou o tom, jak zařizovala a vybavovala zbrusu novou laboratoř ve Středoafrické republice a jak na místě objevila teprve druhý případ nemoci zvané africká histoplazmóza. Dozvíte se také, jak na misi sháněla ovčí krev nebo jaké problémy jsou spojené s léčbou antibiotiky.

2. díl: Zdeněk Müller – logistikem na Blízkém východě

Se Zdeňkem Müllerem o práci logistika v Iráku nebo Palestině, na místech, kde mohou chybět tak základní věci jako elektřina a kde často propukají boje. Zdeněk Müller je stavební inženýr a statik. S Lékaři bez hranic byl od roku 2015 na osmi misích na Blízkém východě. Jako logistik na nich zajišťoval každodenní chod nemocnic či vyjednával mimo jiné možnosti poskytování lékařské péče například v uprchlických táborech.

1. díl: Kateřina Šrahůlková – psychologická pomoc v uprchlických táborech

V prvním díle jsme mluvili s Kateřinou Šrahůlkovou o tom, jaké to je pomáhat dětem, které zažily válku, trápí je noční můry, mají panické záchvaty nebo mluví o sebevraždě. Kateřina Šrahůlková je psycholožka a psychoterapeutka. Šest měsíců pracovala v roce 2020 v uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos.