© Josef Havlín / fotohavlin.cz
14 Čvn 17 28 Čvn 21

Tvořte mapy v projektu Missing maps

Týmy Lékařů bez hranic a dalších humanitárních organizací často působí v oblastech, pro které neexistují dostatečně podrobné mapy. Bez map přitom není možné plánovat očkovací kampaně, vyhodnocovat zdravotnická data ani provádět epidemiologické analýzy. Proto vznikl projekt Missing Maps, ve kterém humanitární organizace společně s dobrovolníky po celém světě vytvářejí podle satelitních snímků mapy krizemi ohrožených oblastí. Dobrovolníci z různých zemí tak mohou mapováním na dálku přispět například k aktualizaci map v oblastech postižených nemocemi nebo přírodními katastrofami, ke koordinaci týmů v terénu nebo k plánování zdravotnických aktivit.

Jak se zapojit?
 

1. Přijďte na mapathon

Každý měsíc organizujeme v Praze jedno mapovací setkání. Mapathon je jedinečnou možností, jak se s mapováním seznámit, naučit se jej, zlepšit své dovednosti anebo pomoci ostatním, kteří se teprve učí.

Mapathon je setkání, během kterého se společně sejdeme ke zmapování jedné oblasti. V rámci setkání se mohou úplní začátečníci naučit pracovat s mapovým editorem, zkušenější se mohou rozvíjet. Na mapathonu se také dozvíte více o tom, jak přesně pracují Lékaři bez hranic s mapou oblasti, která se zpracovává.

Mapathony v Praze se konají vždy poslední úterý v měsíci.

Termíny nejbližších mapathonů najdete v sekci kalendář. Informaci o otevření registrace na mapathon pravidelně také ohlašujeme ve skupině Missing maps Česká republika na facebooku.

2. Mapujte z domova

  • Pokud jste ještě nikdy nemapovali, pro začátek si můžete otevřít wiki a v sekci Začátečníci si přečíst, jak se mapuje s iD editorem. Při mapování můžete mít k ruce tento stručný návod (česky, PDF), který je k dispozici také přímo na mapatonech. Video tutoriály od Humanitarian OpenStreetMap týmu přehledně ukazují, jak postupovat (anglicky).
  • Ze seznamu HOT Tasking manageru (http://tasks.hotosm.org/) si vyberte místo, které je potřeba zmapovat, ve filtrech si můžete jako organizaci zvolit Médecins Sans Frontières (MSF).
  • Mapujte objekty podle Instrukcí v Projektu a nezapomeňte změny uložit do OpenStreetMap.

3. Zorganizujte mapathon ve svém městě

Ozvěte se na jana.bauerova@prague.msf.org nebo napište na facebookovou skupinu.
Poradíme vám, jak na to. Užitečný manuál v angličtině najdete taky na stránkách projektu Missing Maps: http://www.missingmaps.org/host/.