© Josef Havlín / fotohavlin.cz
14 Čvn 17 08 Srp 19

Tvořte mapy v projektu Missing maps

Týmy Lékařů bez hranic a dalších humanitárních organizací často působí v oblastech, pro které neexistují dostatečně podrobné mapy. Bez map přitom není možné plánovat očkovací kampaně, vyhodnocovat zdravotnická data, ani provádět epidemiologické analýzy. Proto vznikl projekt Missing Maps, ve kterém humanitární organizace společně s dobrovolníky po celém světě vytvářejí podle satelitních snímků mapy krizemi ohrožených oblastí. Dobrovolníci, ať už se nacházejí kdekoliv, mohou od svého počítače významně přispět k práci, která zachraňuje miliony lidských životů.

Jak se zapojit?

 

1. Přijďte na mapathon

Každý měsíc organizujeme v Praze jedno mapovací setkání. Mapathon je jedinečnou možností, jak se s mapováním seznámit, naučit se jej, zlepšit své dovednosti anebo pomoci ostatním, kteří se teprve učí.

Mapathon je setkání, během kterého se společně sejdeme ke zmapování jedné oblasti. V rámci setkání se mohou úplní začátečníci naučit pracovat s mapovým editorem, zkušenější se mohou rozvíjet. Na mapathonu se také dozvíte více o tom, jak přesně pracují Lékaři bez hranic s mapou oblasti, která se zpracovává.

Mapathony v Praze se konají vždy poslední úterý v měsíci.

Termíny nejbližších mapathonů Najdete v sekci kalendář.

Informaci o otevření registrace na mapathon pravidelně ohlašujeme ve skupině Missing maps Česká republika na facebooku.

2. Mapujte z domova

  1. 1. Pokud jste ještě nikdy nemapovali, podívejte se na tutoriál (anglicky), nebo stručný návod (česky, PDF).
  2. 2. Ze seznamu HOT Tasking manager (http://tasks.hotosm.org/) si vyberte místo, které je potřeba zmapovat.
  3. 3. Mapujte!
  4.  

3. Zorganizujte mapathon ve svém městě

Chcete zorganizovat mapathon mimo Prahu? Ozvěte se na jan.bohm@lekari-bez-hranic.cz. Poradíme vám a pomůžeme, jak na to. Užitečný manuál v angličtině najdete taky na stránkách projektu Missing Maps: http://www.missingmaps.org/host/