© Missing Maps mapathon v Praze, 2022. Lékaři bez hranic
14 Čvn 17 10 Srp 23

Tvořte mapy v projektu Missing Maps

Týmy Lékařů bez hranic a dalších humanitárních organizací často působí v oblastech, pro které neexistují dostatečně podrobné mapy. Bez map přitom není možné plánovat očkovací kampaně, vyhodnocovat zdravotnická data ani provádět epidemiologické analýzy.

Proto vznikl projekt Missing Maps, ve kterém humanitární organizace společně s dobrovolníky po celém světě vytvářejí podle satelitních snímků mapy krizemi ohrožených oblastí. Dobrovolníci z různých zemí tak mohou mapováním na dálku přispět například k aktualizaci map v oblastech postižených nemocemi nebo přírodními katastrofami, ke koordinaci týmů v terénu nebo k plánování zdravotnických aktivit. 

V Česku se dobrovolníci Missing Maps sdružují ve facebookové skupině. Přidejte se.

Jak se zapojit?

Právě teď potřebujeme dobrovolníky na mapování Súdánu a Čadu!

Na HOT Tasking Manageru aktuálně můžete pomoci mapovat Súdán a Čad, kde se vyrovnávají s následky ozbrojeného konfliktu.

Přijďte na mapathon

Každý měsíc organizujeme v Česku a na Slovensku mapovací setkání. Jsou jedinečnou možností, jak se s mapováním seznámit a naučit se základy, nebo zlepšit své dovednosti a pomáhat ostatním, kteří se teprve učí.

Během tzv. mapathonů společně mapujeme oblasti, kde žijí lidé postižení krizemi, v OpenStreetMap (OSM). Úplní začátečníci se mohou naučit pracovat s mapovým editorem, zkušenější se mohou rozvíjet. Na mapathonu se také dozvíte více o tom, jak pracují Lékaři bez hranic s OSM daty v oblastech, kde působí.

Termíny nejbližších mapathonů najdete v sekci Kalendář akcí. Otevření registrace na tato setkání také pravidelně ohlašujeme ve skupině Missing Maps Česko Slovensko na Facebooku.

Mapujte z domova

Pokud jste ještě nikdy nemapovali, pro začátek si můžete otevřít Wiki a v sekci Začátečníci si přečíst, jak se mapuje s iD editorem. Při mapování můžete mít k ruce tento stručný český návod, který je k dispozici také přímo na mapathonech. Video tutoriály v angličtině od Humanitarian OpenStreetMap Teamu přehledně ukazují, jak postupovat.

Na HOT Tasking Manageru si vyberte z míst, na kterých jsou mapovací úkoly. Můžete si vybrat podle priority či úrovně a ve filtrech si můžete jako organizaci zvolit Médecins Sans Frontières (MSF).

Aktuálně můžete pomoci mapovat Súdán a Čad  kde se vyrovnávají s následky ozbrojeného konfliktu.

Mapujte objekty podle Instrukcí v projektu a nezapomeňte změny uložit do OpenStreetMap.

Spolupráce s univerzitami a školami

Mapathony v Česku a na Slovensku organizovala a organizuje řada akademických institucí.

V České republice v posledních letech mapathony pořádají personál, absolventi a studenti na Geografickém ústavu Masarykovy univerzity v Brně, Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a na Fakultě aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Na Slovensku takto s Lékaři bez hranic spolupracují univerzity v Žilině a Prešově.
 
Mapathony jednak mohou sloužit jako praktický komponent výuky, druhak pomáhají budovat místní komunitu mapperů. Akademická půda je pro tyto akce příhodná i díky vnímavým účastníkům, kteří rychle chápou, jak kvalitně mapovat.

Na základě zájmu a spolupráce s učiteli a učitelkami geografie či Geografických Informačních Systémů (GIS) příležitostně organizujeme mapathony i se středními školami. Patřily mezi ně například Střední průmyslová škola zeměměřičská v Praze, Střední zdravotnická škola v Berouně nebo Střední průmyslová škola stavební v Plzni.

Zorganizujte mapathon ve svém městě

Ozvěte se na jana.bauerova@prague.msf.org nebo napište na facebookovou skupinu. Poradíme vám, jak na to. Na stránkách projektu Missing Maps také najdete užitečný manuál.