19 Květen 16 15 Zář 17

Demokratická republika Kongo: Lékaři bez hranic reagují na propuknutí zvláště nebezpečné epidemie malárie

Bylo pondělí 9. května a personál všeobecné nemocnice v Pawa přijal přes noc 141 dětí k hospitalizaci. Na dětském oddělení kliniky, která je spádovým zařízením pro provincii Haut-Uele na severovýchodě Demokratické republiky Kongo, se na každém z dvaadvaceti lůžek  tísnily dvě až tři děti. Další ležely na rohožích na podlaze mezi postelemi a na chodbách. Oblast Pawa a sousední Boma Mangbetu zasáhla nezvykle vážná epidemie malárie.

„Jsme už vyčerpaní z toho, jak nám děti umírají před očima,“ vykřikuje vedoucí komunit v Gatua při setkání se zdravotní sestrou Lékařů bez hranic. „Od března neustále pohřbíváme děti. Ve zdravotním středisku už nemají žádné léky na malárii a matky berou své děti domů umřít. Jediné, co mohou dělat, je ochlazovat děti studenou vodou a snažit se srazit jim teplotu.“

Z kraje května začali Lékaři bez hranic v reakci na žádost přetížených zdravotnických úřadů poskytovat mimořádnou pomoc v oblastech Pawa a Boma Mangbetu. Bylo třeba zajistit rychlou, efektivní a bezplatnou léčbu nemoci na lokální úrovni. Nejprve proto Lékaři bez hranic distribuovali do 32 zdravotních středisek bezmála deset tisíc léčebných přípravků proti malárii založených na artemisininu a velké množství rychlotestů.

„S podobnou situací jsme se setkali jen jednou – v roce 2012, během zásahu v oblastech Ganga-Dingila, Pawa, Poko a Boma-Mangbetu – kdy jsme ošetřili více než šedesát tisíc dětí s malárií,“ říká Florent Uzzeni, zástupce koordinátora krizového programu Lékařů bez hranic. „Dnes je naším hlavním cílem co nejrychleji ošetřit děti s nekomplikovanou malárií, aby se u nich nerozvinula vážnější forma onemocnění.“

Když se nemoc léčí včas a se správnou medikací, dá se výrazně snížit riziko komplikací Kvůli aktuálnímu nedostatku dostupných léčiv a jejich enormně vysoké ceně však stoupá počet výskytů tohoto onemocnění v komplikované podobě. Mnoho dětí umírá doma bez přístupu k lékařské péči. Lékaři bez hranic proto poskytnou také podporu všeobecným nemocnicím ve spádových oblastech Pawa a Boma Mangbetu při léčbě komplikovaných případů, které často vyžadují intenzivní péči, krevní transfuze a kyslíkovou terapii. Zdravotnický personál Lékařů bez hranic posílí lékařské týmy ministerstva zdravotnictví. Organizace také poskytne potřebné vybavení, léky a školení zaměřené na zvýšení kvality péče.

„Pomoc budeme poskytovat v oblastech s největším počtem případů onemocnění malárií, ale víme, že zasaženy byly i oblasti v provinciích Haut-Uele, Bas-Uele a Itur,“ dodává Florent Uzzeni. „Účinná léčba existuje. A pokud všichni, kdo jsou ve státě zapojeni do boje s malárií, zareagují rychle, můžeme předejít tomu, aby v důsledku této epidemie zemřelo příliš mnoho dětí.“

{{{ labels.morehistories }}}