14 Čvn 17 24 Srp 17

Zdravotnická katastrofa v Nigérii

Co se děje?

Nigerijská armáda provádí za podpory armád Čadu, Kamerunu a Nigeru rozsáhlou operaci proti Boko Haram na severu země, ve státě Borno. Po několika letech se tak k lidem žijícím v oblasti pomalu dostává humanitární pomoc. Díky tomu se odkrývá zdravotnická katastrofa nebývalého rozsahu. Podle stávajících informací potřebuje více než 500 000 lidí akutně vodu, jídlo, zdravotní péči a přístřeší. Míra vážné akutní podvýživy mezi dětmi dosahuje místy až 15 %. Ve městě Banki, kde v současnosti žije 15 000 lidí, trpí nějakou formou podvýživy každé třetí dítě.

Ve městě Banki, trpí nějakou formou podvýživy každé třetí dítě.

[Lékaři bez hranic o Nigérii ]

Jak velká krize je a proč o ní víme až teď?

Lékaři bez hranic informují o krizích a neštěstích často, situace v severonigerijském státě Borno je ale svým rozsahem opravdu ojedinělá. Vysoká míra úmrtnosti převyšuje i úroveň, která je obvyklá pro krizové situace – jinými slovy: je to horší, než špatné. Velké počty lidí v nouzi, o kterých v současnosti víme, navíc tvoří jen část všech lidí, kteří v oblasti pomoc potřebují. Na mnoho míst se humanitární organizace zatím nemůžou kvůli bezpečnosti dostat, čísla tedy ještě porostou.

Boko Haram, známé také jako Západoafrická provincie Islámského státu, nadále útočí, provádí sebevražedné útoky a nájezdy nejen ve státě Borno, ale také v sousedních zemích. Podle Úřadu pro koordinaci humanitární činnosti (OCHA) je v důsledku konfliktu napříč čtyřmi státy (Nigérie, Kamerun, Čad a Niger) vysídleno 2,7 milionu lidí.

Co dělají Lékaři bez hranic?

  • Postupně se dostáváme do oblastí a zjišťujeme potřeby.
  • V červnu jsme ve městě Bama (druhé největší město státu Borno) distribuovali jídlo pro zhruba 1 500 lidí, především pro raněné a nemocné.
  • Mezi 20. – 22. červencem jsme ve městě Banki poskytli terapeutickou výživu a očkování proti spalničkám více než 4 900 dětem, 3 600 rodinám jsme darovali potravinovou pomoc, šest pacientů v nejvážnějším stavu jsme převezli do nemocnice v Kamerunu.
  • Zajišťujeme přístup k pitné vodě a sanitaci.
  • Pracujeme na navýšení lůžkové kapacity v nemocnicích v Maiduguri, hlavním městě státu Borno.
  • Provádíme epidemiologické sledování lidí, kteří žijí v táborech v Maiduguri
  • Pracujeme na znovuotevření nemocnice ve městě Monguno, kde žilo 150 000 lidí, ale 65 000 jich muselo uprchnout.

Co můžete udělat vy?

Podpořte naši práci příspěvkem na mimořádnou krizovou sbírku na účet číslo 222 666 / 2700 (UniCredit Bank) nebo online prostřednictvím dárcovského formuláře.

Nejnovější zprávy z místa:

17. 1. 2017 - Lékaři bez hranic důrazně odsuzují vzdušné bombardování tábora pro vnitřně vysídlené v Rannu

29. 11. 2016 - Aktuální situace v listopadu 2016

26. 9. 2016 - Léčba podvyživených dětí v Beni Sheikh

20. 7. 2016 - Kam se svět nedívá: Severovýchod Nigérie trápí zdravotnická katastrofa

23. 6. 2016 - Nigérie, stát Borno: Nejméně 24 tisíc vysídlených lidí přežívá v Bamě ve velmi špatných zdravotních podmínkách

  3. 8. 2016 - Nigérie: Jak vypadá jedna z největších humanitárních krizí současnosti