Bezpečnost na misi
Při práci na humanitární misi se můžete ocitnout v nejistém a nestabilním prostředí. Práce v některých regionech znamená automaticky jisté riziko. Rizika mohou být například různá zranění způsobená fyzickými podmínkami na misi, při autonehodě nebo v souvislosti s ozbrojeným konfliktem, případná onemocnění infekčními chorobami nebo můžete čelit riziku únosu. Některá opatření ke konkrétním rizikům vysvětlujeme níže.
Zvládání rizikových situací
Bezpečnost personálu, pacientů a pacientek je pro nás vždy nejvyšší prioritou. Všem rizikům se vyhnout samozřejmě nelze, nicméně děláme vždy vše pro to, abychom je minimalizovali. K tomu nám pomáhají přísné bezpečnostní protokoly.
Před otevřením nového projektu i v jeho průběhu provádíme zevrubnou analýzu rizik. U každé zahraniční humanitární mise stanovujeme konkrétní a podrobná bezpečnostní pravidla a plány, vymezujeme strategie a zavádíme potřebná bezpečnostní opatření a povinnosti. Tyto protokoly berou v úvahu podobu rizik, jakým v terénu čelíme, a zavádějí povinné postupy pro případ nejrůznějších bezpečnostních hrozeb.
O tom, jaká bezpečnostní opatření máme na našich projektech, se více dozvíte níže v textu, detailněji pak na Informačním večeru a následně při jednání o výjezdu na konkrétní misi.
Bezpečnostní opatření
Všichni mezinárodní spolupracovníci a spolupracovnice musí dodržovat stanovená bezpečnostní opatření. Pokud se nebudete bezpečnostními opatřeními řídit, může následovat i vyloučení z mise.
Práce pro naši organizaci stojí na dobrovolném rozhodnutí a ti, kdo se o ni ucházejí, by toto vše měli vzít v úvahu.
Rozhodnete-li se pracovat pro Lékaře bez hranic, berete tím za své naše rozhodnutí působit v prostředí plném nejrůznějších bezpečnostních rizik a zároveň opatřeních.
Rizika
Pro pochopení různých stupňů bezpečnostních opatření je vhodné rozdělit naše mise podle stupně rizika.
Nízký stupeň rizika
Na humanitárních misích s nízkým stupněm rizika nemusí být bezpečnostní opatření přísná. Nebývá nutný zákaz vycházení, pracovníci mohou používat veřejnou dopravu, a dokonce mohou v dané zemi cestovat v rámci dovolené.
Střední stupeň rizika
Na mnoha misích Lékařů bez hranic se setkáváme s rizikem středního stupně. Podle konkrétní situace v takovém případě připadají v úvahu následující opatření: zákaz vycházení (v určitých hodinách), omezení pohybu, viditelná identifikace personálu organizace.
V situacích se středním stupněm rizika jsou mezinárodní spolupracovníci a spolupracovnice často povinni hlásit, kde se zrovna vyskytují, a za všech okolností u sebe mít vhodné komunikační prostředky (např. vysílačky nebo mobilní telefony). V některých případech může dojít k omezení styků s místním personálem a obyvateli, výběru oblečení nebo konzumace alkoholu na veřejnosti, pokud by podobné aktivity mohly znamenat zvýšené riziko.
Při práci pro Lékaře bez hranic vás okolí automaticky považuje za zástupce organizace a vaše slova a činy nemají dopad jen na vaši bezpečnost, ale také na zbytek týmu. Od této odpovědnosti si na misi nejde odpočinout.
Vysoký stupeň rizika
Na humanitárních misích s vysokým stupněm rizika může být pohyb našich spolupracovníků a spolupracovnic výrazně omezen a každý se musí bez výjimky řídit velmi přísnými bezpečnostními opatřeními a předpisy.
V některých situacích je nutno dočasně přerušit činnost a odcestovat do bezpečnější lokality. Ve většině případů se lze vrátit zpět a pokračovat v práci, jakmile se situace uklidní.
V extrémních případech se bezpečnostní situace může zhoršit natolik, že z oblasti nelze odjet. V takových situacích je lepší zůstat na místě než volit evakuaci za každou cenu. I v těchto případech vždy minimalizujeme riziko bezpečnostními opatření pro danou situaci.
Hierarchie odpovědnosti
Mezinárodní spolupracovníci a spolupracovnice se po celou dobu mise musí řídit platnými bezpečnostními předpisy a opatřeními. V bezpečnostních otázkách je zavedená jasná hierarchie odpovědnosti.
Projektový koordinátor zodpovídá za bezpečnost týmu na úrovni projektu. Vedoucí mise je zodpovědný za bezpečnost celé mise (tedy všech projektů) Lékařů bez hranic v dané zemi. Celková zodpovědnost je v rukou operačního centra, které projekt řídí.
Zdravotní personál spolu s lékařským koordinátorem sídlícím v hlavním městě dané země sdílí odpovědnost za zdraví všech mezinárodních spolupracovníků a spolupracovnic.
Členové a členky týmu se musí za všech okolností řídit jejich pokyny.
Osobní odpovědnost
Vzhledem k povaze námi zaváděných bezpečnostních opatření, má každý v týmu jistou část odpovědnosti a dělí se o ni s ostatními členy organizace.
Kromě této sdílené odpovědnosti musí být spolupracovníci a spolupracovnice schopni zhodnotit potenciálně negativní dopad svých slov či činů jak na svou vlastní situaci, tak i na ostatní. Tento odhad nedílně patří k naší práci.
Pokud vám bezpečnostní situace v dané lokalitě nevyhovuje, můžete projekt opustit, jakmile projektový koordinátor nebo vedoucí mise usoudí, že je to dostatečně bezpečné.
Před každým výjezdem na misi s vámi budeme sdílet informace o všech opatřeních, na projektu obdržíte všechny potřebné instrukce, ale konečná zodpovědnost řídit se bezpečnostními pokyny je vždy na vás.
Nikdy nepřenášíme odpovědnost za bezpečnost svých spolupracovníků a spolupracovnic na jiné organizace.
Informační večery
Zúčastněte se informačního večera, kde se dozvíte, jak Lékaři bez hranic fungují a za jakých podmínek můžete vyjet na misi i vy. Zaměstnanci kanceláře i kolegové, co působí na našich misích, se s vámi podělí o důležité informace a zkušenosti.
Přidejte se do komunity
spřátelených lékařů
Přidejte se do naší komunity a dostávejte pravidelné informace o práci a zkušenostech našich kolegů a kolegyň přímo z humanitárních misí.