14 Čvn 17 18 Bře 21

Bombardování nemocnice v Kundúzu

BOMBARDOVÁNÍ NEMOCNICE V KUNDÚZU

V brzkých ranních hodinách 3. října 2015 zasáhlo traumacentrum Lékařů bez hranic v afghánském Kundúzu vzdušné bombardování. Při útoku zemřelo nejméně 42 lidí, mezi nimi 24 pacientů, 14 pracovníků nemocnice a čtyři ošetřující osoby.

Nemocnice je nefunkční a byla uzavřena, pacienti byli přesunuti do okolních zařízení.

Všechny články:

Hlavní informace o incidentu:

  • 3. října ve 2:10 zasáhlo traumacentrum Lékařů bez hranic v afghánském Kundúzu letecké bombardování.
  • Při útoku zemřelo 42 lidí, mezi nimi 24 pacientů, 14 pracovníků nemocnice a čtyři ošetřující osoby.
  • Nemocnice je vážně poškozená a nefunkční, pacienti byli převezeni do jiných zařízení.
  • Do Kundúzu měl 3. října vyrazit český chirurg, aby pomohl přetíženému týmu. Do Afghánistánu ale neodjel.
  • Lékaři bez hranic jasně informovali všechny válčící strany o přesné GPS lokaci nemocnice, naposledy 29. září.
  • Popíráme tvrzení, že v nemocnici byli bojovníci Tálibánu. Brány zařízení byly v noci zavřené, v traumacentru byli jen pracovníci organizace, pacienti a jejich ošetřovatelé. V nemocnici také platí přísný zákaz nošení zbraní jako v zařízeních Lékařů bez hranic kdekoli jinde na světě.

 

Lékaři bez hranic začali pracovat v Afghánistánu v roce 1980. V Kundúzu, stejně jako ve zbytku Afghánistánu, působí vedle sebe místní i mezinárodní spolupracovníci, kteří poskytují co nejkvalitnější léčbu a ošetření.
Lékaři bez hranic podporují Ministerstvo veřejného zdraví v nemocnici Ahmed Šáh Baba na východě Kábulu, v porodnici Dasht-e-Barchi v západním Kábulu a v nemocnici Búst v Laškar Gáhu v provincii Hílmand. V Chóstu na východě země provozují Lékaři bez hranic vlastní porodnici.

Lékaři bez hranic se pro své operace v Afghánistánu spoléhají výhradně na soukromé příspěvky a nepřijímají pro ně finance od žádné vlády.