© Ton Koene

Irák

Roky ozbrojeného konfliktu narušily zdravotnický systém v Iráku. Miliony lidí potřebují zdravotní péči, které se jim nedostává.

Nejnovější konflikt v Iráku zhoršil humanitární krizi v zemi. Od roku 2014 do roku 2017 muselo opustit domovy odhadem 5,8 milionu lidí. Od října 2017 se situace do určité míry stabilizuje. Téměř tři miliony lidí však zůstávají vysídleny a humanitární potřeby v zemi jsou obrovské. 

Lékaři bez hranic opět významně rozšířili své aktivity na území Iráku, kde provozovali traumatologickou péči a pohotovostní chirurgii pro pacienty s válečnými zraněními. Naše týmy také poskytovaly základní zdravotní péči,  porodnické služby, léčily podvyživené, pečovaly o pacienty s chronickými onemocněními a zajišťovaly psychologickou podporu vysídleným obyvatelům a obětem násilí.

  • {{ fact.node.field_facts }} {{ fact.node.field_facts_units }}
    {{ fact.node.field_post_fact }}

    {{ fact.node.field_facts_explanation }}

Naši pacienti

V porodinici Tal Marak v severním Iráku asistují naše týmy zhruba u 400 porodů měsíčně. V březnu 2018 se tam narodila dvojčata Issa a Moussa. Jejich rodiče museli několikrát opustit domov, jenž se nachází v oblasti, o kterou se přou Iráčané a Kurdové, a která navíc byla také určitou dobu pod nadvládou takzvaného Islámského státu.

Šel jsem si pro potravinový balíček, když něco na ulici vedle mě explodovalo. Šrapnel mě zasáhl do hrudníku a na paži. Prošel jsem hodně nemocnicemi, než jsem přišel do Hamdaniyahu. Jsem tu už týden. 

– Abdulrahman, jedenáctiletý pacient nemocnice Lékařů bez hranic v Hamdaniyahu

Bitva o Mosul

V červenci 2017 skončila vojenská ofenzíva, kterou mnozí označují za jeden z největších městských bojů století. Mosul, město s více jak 1,5 miliony obyvatel a širokým spektrem etnik a náboženství, byl po třech letech pod nadvládou takzvaného Islámského státu, získán zpět. Neuvěřitelně složité boje trvaly devět měsíců, byly plné zvratů a zapříčinily rozsáhlou krizi.

Těm, co brutální boje přežili, zůstaly válečné šrámy, jak na těle, tak na duši. Poptávka po rehabilitaci a psychologické pomoci mnohonásobně převyšuje kapacity služeb poskytovaných v Iráku. I když se většina lidí vrací zpět do svých domovů, v různých částech země zůstávají desítky tisíc vysídlených obyvatel Mosulu.  

V Mosulu a v mnoha dalších znovu dobytých oblastech se zároveň provádějí rekonstrukční práce, jejich tempo je však nesnesitelně pomalé. Desítky mrtvých těl zůstávají pod sutinami, zejména ve Starém městě. Veřejné zdraví je ohroženo, protože mnoho lidí žije mezi zhroucenými zdmi a v polorozbořených domech. Dalšími velkými hrozbami pro obyvatele města jsou miny a jiné výbušniny zbylé po válce. 

Boje sice už možná skončily, ale naše práce zde, ani o rok později, rozhodně ne.

Celkové výdaje v roce 2017 činily 57,6 milionu €. V zemi pracovalo 1 620 pracovníků.

Česká kancelář Lékařů bez hranic přispěla v roce 2017 díky svým dárcům na pomoc lidem na útěku v uprchlickém táboře Domíz částkou 8 milionů korun.