© Robin Meldrum

Demokratická republika Kongo

Kvůli špatné infrastruktuře a nedostatečnému zdravotnickému systému je zdravotní péče v Demokratické republice Kongo obtížně dostupná. V roce 2018 jsme vedli 54 projektů v 17 z 26 provincií v zemi.

Druhá největší africká země se po léta vyznačuje nepokoji a napětím. Neustávající konflikt ve východních provinciích a nestabilní situace také v dalších oblastech opakovaně vedly k humanitárním krizím.

Hlavní obětí jsou civilní obyvatelé; nedostatečná infrastruktura a nedostatek kvalifikovaného personálu ohrožuje úroveň veřejného zdraví v zemi. Lékařská péče je pro velkou část obyvatelstva jen obtížně dostupná a systém zdravotní péče je často bezmocný v boji s častými epidemiemi. 

Lékaři bez hranic zde začali pracovat v roce 1977 v reakci na násilný konflikt. Dnes se kromě pomoci při násilných konfliktech a vysídlení obyvatelstva zaměřujeme rovněž na pomoc se zvládáním epidemií malárie, spalniček, žluté zimnice, cholery nebo tyfu. Léčíme podvýživu, zajišťujeme péči o matku a dítě a ošetřujeme pacienty s HIV/AIDS. V roce 2018 jsme spolupracovali při výskytu eboly v provincii Equateur a Severní Kivu.

Demokratická republika Kongo je zemí, kde Lékaři bez hranic provádějí největší počet zdravotnických konzultací na světě. 

Očkování proti spalničkám v oblasti Kabondo - Kisangani.

  • {{ fact.node.field_facts }} {{ fact.node.field_facts_units }}
    {{ fact.node.field_post_fact }}

    {{ fact.node.field_facts_explanation }}

Naši pacienti

Dvě ženy s podezřením na ebolu v centru pro léčbu eboly v Butembu. © John Wessels

Dětský pacient s komplikovaným průběhem spaniček ve všeobecné nemocnici v Makiso.

Pacient se zraněními na hlavě a na krku se zotavuje po útoku na vesnici v nemocnici v Bunia. Při útoku přišel o ženu a tři děti. © John Wessels

Matka s dítětem s vysokou horečnkou v nemocnici Katanga. © Quentin Bruno

 

V roce 2018 působilo v zemi 2 848 spolupracovníků, celkové výdaje činily 109,9 mil. €.

Česká kancelář přispěla v roce 2018 díky svým dárcům na boj proti ebole v provincii Equateur částkou 200 000 Kč.