© Robin Meldrum

Demokratická republika Kongo

Kvůli špatné infrastruktuře a nedostatečnému zdravotnímu systému je zdravotní péče v Demokratické republice Kongo obtížně dostupná. Lékaři bez hranic zasahovali v roce 2016 při 30 krizových situacích.

Druhá největší africká země se po léta vyznačkuje nepokoji a napětím. Neustávající konflikt ve východních provinciích a nestabilní situace také v dalších oblastech opakovaně vedly k humanitárním krizím. Hlavní obětí jsou civilní obyvatelé, nedostatečná infrastruktura a nedostatek kvalifikovaného personálu ohrožuje úroveň veřejného zdraví v zemi. Lékařská péče je pro velkou část obyvatelstva jen obtížně dostupná a systém zdravotní péče je často bezmocný v boji s častými epidemiemi. 

Lékaři bez hranic zde začali pracovat v roce 1981 v reakci na ozbrojený konflikt. Dnes se kromě pomoci při násilných konfliktech a vysídlení obyvatelstva zaměřujeme rovněž na pomoc se zvládáním epidemií malárie, spalniček, žluté zimnice, cholery nebo tyfu. Léčíme podvýživu, zajišťujeme péči o matku a dítě a ošetřujeme pacienty s HIV/AIDS.  V roce 2018 jsme dvakrát pomáhali při výskytu eboly v zemi. Demokratická republika Kongo je zemí, kde Lékaři bez hranic provádí největší počet zdravotnických konzultací na světě. 

  • {{ fact.node.field_facts }} {{ fact.node.field_facts_units }}
    {{ fact.node.field_post_fact }}

    {{ fact.node.field_facts_explanation }}

V roce 2017 působilo v zemi 2 881 spolupracovníků, celkové výdaje činily 101,7 mil. €.