© Antonio Faccilongo

Bangladéš

V Bangladéši poskytují Lékaři bez hranic péči rohingským uprchlíkům, lidem vyloučeným ze zdravotní péče či obětem sexuálně motivovaného násilí.

Bangladéš, původně Východní Pákistán, vznikl v roce 1971 a patří mezi nejhustěji osídlené země na světě. V zemi je rozšířená chudoba a kvůli geografické poloze jsou tam časté záplavy a tropické cyklony. Lékaři bez hranic v Bangladéši působí do roku 1985. V roce 2017 výrazně navýšili svou pomoc v zemi kvůli masivními přílivu rohingských uprchlíků z Myanmaru.

V důsledku násilí, které rozpoutala myanmarská armáda 25. srpna 2017 v Rakhinském státě, opustilo svůj domov více než 660 tisíc lidí. Uprchli přes hranice do oblasti Cox's Bazar v  Bangladéši, kde koncem roku 2017 žilo přes 830 tisíc uprchlíků. Většina z nich přebývala v provizorních přístřešcích v  přelidněných táborech vydaných napospas sesuvům bahna a záplavám. Žili v otřesných hygienických podmínkách s nedostatkem pitné vody.

  • {{ fact.node.field_facts }} {{ fact.node.field_facts_units }}
    {{ fact.node.field_post_fact }}

    {{ fact.node.field_facts_explanation }}

Naši pacienti

Měla jsem záškrt, bylo mi tak zle, že jsem nemohla jíst. Do nemocnice jsem šla se svojí matkou, která se taky necítila dobře. Obě jsme se strašně bály. Strávily jsme v nemocnici několik dní. Byla jsem hrozně unavená, nemohla jsem hýbat nohama. Při polykání mi bylo divně. Teď už mi je o hodně líp. Dokončila jsem léčbu, v krku už mě nebolí, mohla jsem se tak vrátit zpátky do tábora. 

pětadvacetiletá Mahuda s otcem

Potom, co se dělo v Mynamaru, jsme utekli. Nejprve začali zapalovat domy zapalovali je v noci. Další den stříleli po lidech. Strašně jsme trpěli. Proto jsme utekli.

Viděla jsem, jak v blízkosti mého domu zapalují jiné domy, jak střílí do lidí, jak je zabíjejí. Lidé se nesměli hýbat. Taková je situace. 

pětadvacetiletá Jamila

Během posledních nepokojů mi vypálili dům a dvě z mých dětí zabili. Tady v Jamtoli je nás teď devět z mé rodiny, včetně mých čtyř synů a dcery. V Bangladéši nemáme žádné velké problémy, ale podmínky se jistě zhorší s příchodem období dešťů.  Všechno bude kluzké a tak bude obtížné se pohybovat z místa na místo. Nebojíme se vrátit zpět do Myanmaru, ale chceme, aby naše práva byla respektována.

– osmdesátiletý Ali Ahmed

Stavba nemocnice v uprchlickém táboře

Celkové výdaje za rok 2017 činily 15,5 mil. €. V zemi pracovalo 529 spolupracovníků.

Česká kancelář Lékařů bez hranic přispěla v roce 2017 na pomoc rohingským uprchlíkům částkou 350 000 Kč. 

 

cheap nike free run 5.0