© Misha Friedman

Ukrajina

Provozujeme mobilní kliniky poblíž frontové linie, poskytujeme vyšetření a psychologické konzultace lidem žijícím na vládou kontrolovaném území, včetně vnitřně vysídlených.

 

Válečný konflikt na Ukrajině trvající už od roku 2014 zanechává devastující následky na místních obyvatelích, kteří žijí poblíž frontové linie. Kvůli zničené infrastruktuře a výpadkům služeb mají velmi ztížený přístup ke zdravotní péči.

Nadále provozujeme mobilní kliniky v této oblasti. Provádíme vyšetření a rozdáváme léky pacientům s chronickými nemocemi jako je cukrovka nebo zvýšený krevní tlak. Poskytujeme psychologické konzultace lidem trpícím akutním nebo chronickým stresem. Mezi diagnózami pacientů, kteří vyhledali psychologickou pomoc, převažovaly poruchy spojené s úzkostí a deprese.

V mikolajevské oblasti řídíme projekt zaměřený na léčbu pacientů se žloutenkou typu C v koinfekci s HIV.

Ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví jsme v roce 2018 spustili projekt péče o pacienty s rezistentní tuberkulózou v Centru pro léčbu tuberkulózy v Žitomiru.

Na Ukrajině působí Lékaři bez hranic od roku 1999.

 

 

 

[[Country-Facts]]

„Do mobilní kliniky Lékařů bez hranic chodím už nějakou dobu – kvůli nervům a taky vysokému krevnímu tlaku. Před synovou smrtí jsem tyhle problémy neměla. Ale chodím sem ráda. Doktoři si se mnou povídají a pořád se mnou vtipkují. Cítím se tady jako s rodinou,“ říká devětasedmdesátiletá Marie, která pochází z vesnice Opytne.

 

 

V roce 2018 zemi působilo 155 pracovníků. Celkové výdaje činily 5,5 milionu €.

Česká kancelář Lékařů bez hranic přispěla v roce 2018 díky svým dárcům na primární zdravotní péči a psychologickou pomoc v Doněcké oblasti částkou 500 000 Kč.