21 Led 15 15 Zář 17

TOP 10 nejdůležitějších událostí v oblasti světové dostupnosti základních léků na smrtelné choroby v roce 2011

Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic uveřejnila zprávu TOP 10 nejdůležitějších událostí v oblasti světové dostupnosti základních léků na smrtelné choroby v roce 2011. Zpráva zpracovává milníky, které měly v roce 2011 pozitivní či negativní dopad na přístup obyvatel rozvojových zemí k lékům, diagnostickým prostředkům a vakcínám.

Zpráva: Přístup k základním lékům: Deset nejdůležitějších událostí roku 2011

„Rok 2011 byl v případě řady nemocí, s nimiž se naše zdravotnické týmy na misích každodenně setkávají, rokem zásadního pokroku a zároveň velkého ohrožení,“ říká Dr. Tido von Schoen-Angerer, výkonný ředitel kampaně Lékařů bez hranic za dostupnost základních léků Access. „V době, která skýtá tolik příslibů, je naprosto zásadní, abychom nepřestávali jít kupředu a nesmířili se s rozdílnou úrovní péče v bohatých a chudých státech.“

Seznam nejdůležitějších událostí roku 2011 popisuje klíčové momenty, se kterými se Lékaři bez hranic setkávají v rozvojových zemích: zásadní nové poznatky v léčbě a prevenci HIV; dramaticky nízký počet lidí, kteří se podrobují léčbě nebezpečné rezistentní formy tuberkulózy; dosud nefunkční finanční podpora namířená ke snížení cen léků na malárii; nebezpečný celosvětový nedostatek léků Chagasovu chorobu; pomalý vývoj potravinové pomoci lépe přizpůsobené fyziologickým potřebám malých dětí; transparentnější ceny vakcín; a konečně historicky první oficiální pravidla na léčbu jedné z vedlejších infekcí HIV/AIDS, kryptokokové meningitidy.

Zpráva zároveň sleduje klíčové politické otázky uplynulého roku, včetně bezprecedentního nedostatku financí v Globálním fondu pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií; úsilí nadnárodních společností zabránit prodeji levných léků v zemích se středními příjmy; či neutuchajícího boje za pokračování výroby cenově dostupných generika v Indii, nazývané „lékárnou rozvojového světa.“

{{{ labels.morehistories }}}