© Siegfried Modola
14 Čvn 17 09 Říj 19

Malárie

V roce 2016 se malárií podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nakazilo odhadem 212 milionů lidí a okolo 445 000 lidí na ni zemřelo. K devadesáti procentům úmrtí na malárii dochází v subsaharské Africe. Ačkoli od roku 2000 úmrtnost klesá, je nemoc světově stále hlavní příčinou úmrtí dětí mladších 5let.

Lékaři bez hranic v roce 2018 po celém světě ošetřovali 2 396 200 případů malárie.

Najeďte na obrázek dole a prohlédněte si interaktivního průvodce malárií:

Malárie se nejčastěji vyskytuje v chudých zaostalých oblastech. V mnoha případech je sama nemoc příčinou této chudoby: malárie páchá škody na socio-ekonomické úrovni, protože pacienti jsou často upoutáni na lůžko a nejsou schopni vykonávat běžné denní činnosti, což způsobuje zátěž domácnostem a zdravotnickým službám a v důsledku toho také ohromné ztráty příjmu v zemích, kde je malárie endemická.

 

Toto utrpení a ztráty na životech jsou ale tragicky zbytečné, protože malárii se z velké části dá předcházet, je rozpoznatelná a léčitelná.

 

I když k devadesáti procentům úmrtí na malárii dochází v subsaharské Africe, nemoc se vyskytuje v téměř všech tropických oblastech, kde Lékaři bez hranic provozují své programy: od Etiopie a Sierra Leone po Kambodžu a Myanmar.

Co způsobuje malárii?

Malárie je parazitická infekce přenášená z člověka na člověka kousnutím infikované samičky komára rodu Anopheles. Tito komáři obvykle útočí přibližně od soumraku do úsvitu.

Poté, co se dostane do lidského těla, cestuje infekce do jater, kde se množí a proniká do červených krvinek. Uvnitř červených krvinek se parazité množí, dokud krvinky neprasknou, čímž se do krevního toku uvolní ještě vice parazitů.

Existují čtyři hlavní druhy parazita způsobujícího malárii: Plasmodium falciparum, Plasmodium malariae, Plasmodium vivax a Plasmodium ovale. P. falciparum je hlavní příčinou těžké malárie a úmrtí v důsledku nemoci.

Symptomy malárie

Malárie začíná podobně jako jiná chřipková onemocnění, první symptomy se objevují 9 - 14 dní od infekce. Mezi příznaky patří horečka (mohou se rozvinout typické cykly horečky, záchvatů zimnice a silného pocení), bolesti kloubů, bolest hlavy, časté zvracení, křeče a kóma.

Není-li jednoduchá malárie léčena, může se změnit v těžkou – každý rok přejde do těžké formy okolo 8 milionů případů malárie. K úmrtí na malárii dochází v důsledku poškození mozku (mozková malárie) nebo poškození životně důležitých orgánů. Pokles počtu červených krvinek může způsobit anémii.

Diagnostika malárie

 

Diagnostika malárie je prováděna pomocí rychlého testu v podobě testovacího proužku nebo ověřením přítomnosti parazita ve vzorku krve pod mikroskopem. Rychlé testy nicméně nejsou vždy k dispozici, mikroskopie není vždy jednoznačná, a proto je ve většině rozvojového světa stále běžná diagnóza na základě symptomů.

To znamená, že pacienti jsou často chybně diagnostikováni a skutečné příčiny jejich symptomů nejsou léčeny. To také znamená, že jsou antimalarika užívána příliš a plýtvána pro chvíle, kdy budou nejvíce potřeba.

Léčba malárie

Nejefektivnější léčbou malárie je artemisinová kombinovaná terapie (ACT). Léky ACT jsou jen mírně toxické, mají málo vedlejších účinků a velice rychle proti parazitovi účinkují.

Již 41 z 54 afrických zemí oficiálně změnila své protokoly a zavedla ACT pro prvotní léčbu malárie. Na mnoha místech, kde Lékaři bez hranic působí, jsou ale léky ACT jen obtížně dostupné. Globální potřeba léků ACT je odhadována na 300 až 500 milionů léčebných terapií ročně. V roce 2006 byly nicméně zakoupeny léky pro méně než 90 milionů terapií.

Třídenní terapie antimalariky pro jedno dítě může stát pouhých 8 Kč. Moskytiéry postříkané dlouhodobě účinkujícími insekticidy jsou důležitým způsobem kontroly malárie. V oblastech, kde je nemoc endemická, distribuují Lékaři bez hranic moskytiéry těhotným ženám a dětem do pěti let, které jsou nejnáchylnější k těžké malárii.