© Maya Hautefeuille

Libanon

V Libanonu žije největší počet uprchlíků na počet místních obyvatel. Země s 4,4 milionu obyvatel hostí více než 1,4 milionu syrských uprchlíků a stovky tisíc uprchlíků z jiných zemí.

Občanská válka v Sýrii a další konflikty v okolních zemích vytváří obrovský nápor na okolní země. Přibližně čtvrtinu obyvatel žijících v současné době v Libanonu tvoří uprchlíci, přičemž více než milion z nich pochází ze Sýrie. Tento velký příliv lidí znamená silný nápor na hospodářství a infrastrukturu poměrně malé země a samozřejmě je citelný také ve zdravotnictví. 

Přes úsilí libanonského Ministerstva zdravotnictví o podporu primární a sekundární zdravotní péče pro uprchlíky zůstávají náklady na vyšetření, lékařské testy a léky pro mnohé z nich překážkou. Tato skutečnost nás přiměla k poskytování lékařské péče v Libanonu pro syrské uprchlíky a další citlivé skupiny. Lékaři bez hranic zde působili od roku 1976 v souvislosti s patnáctiletou občanskou válkou. Dnes zde pomáháme těm, kteří hledají útočiště před jedním z nejhorších konfliktů v moderní historii.

Pracujeme na severu země, v údolí Beká, na jihu Bejrútu a ve městě Saida a nabízíme bezplatnou kvalitní lékařskou péči. Naše týmy poskytují léčbu akutních a chronických onemocnění, služby v oblasti péče o matku a dítě, duševního zdraví a také osvětové aktivity.

Osvětová pracovnice mluví s ženami v čekárně porodní asistentky o plánování rodičovství. © Carole Al Farah

 

[[Country-Facts]]

V roce 2018 zemi působilo 649 spolupracovníků, celkové výdaje činily 29,8 mil. €.

 

Seriál: Lékaři bez hranic představují svou práci v Libanonu