© MSF/Amanda Furtado Bergman
20 Dub 21 22 Dub 21

Násilí v Mosambiku: „Lidé se vrhali do vody a už se z ní nevynořili“

„Chci zase vidět svého manžela, abychom mohli začít znovu a přišli na to, jak budeme žít dál,” říká Magrete, která během nedávného útoku v Palmě musela opustit domov. Našla útočiště v provizorním táboře postaveném na stadionu v Pembě, hlavním městě mosambické provincie Cabo Delgado.

„Kolem 15. hodiny 24. března mi volal můj muž. Varoval mě, že situace nevypadá dobře, a řekl mi, že mám s dětmi raději opustit dům a přijít za ním do práce. Už ve chvíli, kdy jsme z domu odcházeli, jsem z města slyšela střelbu. Běželi jsme do kanceláře mého manžela a schovali se ve dvoře, kde byli i další lidé.

Brzy jsme si uvědomili, že to tam není bezpečné, a tak nám manžel pomohl přelézt plot a já s dětmi uprchla. Některým se nepovedlo utéct a nevíme, co se s nimi stalo – jestli zemřeli nebo je unesli.

Ocitli jsme se na předměstí Palmy u pláže, kde jsme zůstali dva dny. Třetí den jsme museli znovu utíkat před útoky, objevili nás. Běželi jsme po pláži směrem do Afungi (poloostrov u města Palma, pozn. redakce), ostatní se vrhali do vody a už se z ní nevynořili. Několik dní jsme neměli co jíst, pili jsme vodu jen z potůčků nebo rybníků, na které jsme cestou narazili.

Do Afungi jsme přišli společně: já, můj manžel a naši dva synové. Jakmile se objevil záchranný člun, řekli mému muži, že bude muset čekat do dalšího dne – dávali přednost ženám a dětem. Přestože měl manžel u sebe mobil, od té doby se mu nemohu dovolat. Netuším, kde se nachází a v jakém je stavu.

Ve městě Palma jsme se báli, žili jsme ve strachu. Věděli jsme, že napadli další vesnice, protože jsem ztratila kontakt se svými rodiči žijícími ve městě Quinina, ve čtvrti Nangade (ta od roku 2018 čelila útokům už mnohokrát, pozn. redakce). Mého synovce ve městě Palma unesli a nevíme, kde je. A teď jsem ještě navíc ztratila spojení s manželem…


Pohled na stadion v Pembě, kde přežívá Magrete a další lidé, kteří uprchli před násilím z města Palma.​

Počkám ještě pár dnů, a když se mi s ním nepodaří navázat kontakt, vyhledám pomoc, abych se dostala do Muedy. Pokusím se najít příbuzné a spojit se s někým, kdo by o něm mohl mít zprávy. Také bych chtěla zajistit pomoc pro lidi, kteří zůstali v Afungi. Potřebují je dostat sem. „Chci zase vidět svého manžela, abychom mohli začít znovu a přišli na to, jak budeme žít dál.“

Z města Palma prchaly podobně jako Magrete tisíce lidí. Stovky z nich se vydaly směrem na 25 kilometrů vzdálený poloostrov Afungi. Mnoho rodin se muselo během evakuace z něj rozdělit. Přednost dostali ženy, děti, staří, invalidé a vážně zranění lidé. Následkem toho mnoho matek, manželek a sester osamělo bez informací od svých blízkých, protože jakékoli spojení mezi Palmou a Afungi bylo na nějakou dobu přerušeno.

Zhruba 90 procent lidí vysídlených při nedávném útoku ve městě Palma, kteří se dostali na Pembu, přebývá u příbuzných a přátel. Ale ti, kteří se nemají ke komu uchýlit a zůstávají bezprizorní, pořád doufají, že se znovu shledají s blízkými, které museli opustit. Na místním stadionu jim poskytujeme potřebnou péči.

{{{ labels.morehistories }}}