© Ilustrační foto. Polské hranice, kam prchají lidé před konfliktem na Ukrajině, 28. 2. 2022. Lékaři bez hranic
01 Bře 22 01 Bře 22

Ukrajina: Lékaři bez hranic pomáhají na místě konfliktu i uprchlíkům v okolních zemích

Praha/Kyjev, 1. března 2022

  • Situace na Ukrajině je stále nestabilní, stovky tisíc lidí jsou na útěku. Lékaři bez hranic na krizi reagují hned na několika místech.
  • Pomáhají přímo na Ukrajině. Do Mariupolu zaslali zdravotnické sady pro ošetření válečných zranění, jinde pomáhají díky telemedicíně. Týmy organizace v pohraničních oblastech se snaží na místo dostat další zásoby i personál.
  • Vyhodnocování celé situace tímto nepřestává. Lékaři bez hranic i nadále situaci monitorují, aby mohli v případě nutnosti své kapacity navyšovat.

Lékaři bez hranic mobilizují své týmy na Ukrajině i v okolních zemích. Stovky tisíc lidí jsou na útěku. Organizace proto připravuje projekty v Polsku, Moldavsku, Maďarsku, Rumunsku a Slovensku, stejně jako v Rusku nebo Bělorusku. Jejich úkolem je vyhodnotit potřeby lidí překračujících hranice a poskytnout jim v případě potřeby humanitární pomoc.

Zaměstnanci organizace zatím na Ukrajině rozdali zdravotnické sady pro ošetření válečných zranění ve městě Mariupol. Zároveň na dálku poskytli služby a školení v oblasti traumatologie pro 30 chirurgů z východní Ukrajiny.

Některé krizové týmy už dorazily na polsko-ukrajinské hranice, odkud se snaží dostat na Ukrajinu další klíčový personál se zásobami. Aktuální potřeby budou týmy nadále vyhodnocovat i podél hranic Ukrajiny s Ruskem a Běloruskem.

Správně vyhodnotit skutečný rozsah zdravotnické pomoci na Ukrajině, která by byla zapotřebí, je kvůli pokračujícím bojům nadále obtížné. Týmy Lékařů bez hranic se proto připravují na řadu možných scénářů, což jim umožní v případě potřeby rychle reagovat a aktivity adaptovat.

Lékaři bez hranic jsou na checkpointech u ukrajinsko-polské hranice svědky toho, jak ji lidé překračují pěšky, v autech i autobusech. Mnoho z nich je vyčerpaných. Jsou mezi nimi i lidé s dětmi, kterým ještě nebyl ani měsíc.

Pracovníci organizace mluvili také s těmi, co například utíkají přes polskou hranici. Mnoho z nich jim řeklo, že trávili v mrazu i celé hodiny. Někteří byli dehydrovaní a jiní trpěli hypotermií (celkovým podchlazením). Přijímacímu centru v Polsku Lékaři bez hranic darovali základní věci a aktuálně pracují na navýšení kapacit.
 

{{{ labels.morehistories }}}