© Ilustrační foto. Pacientka Lékařů bez hranic při konzultaci s lékařkou, Doněck, Ukrajina, 2018. Kenny Karpov.
25 Úno 22 06 Bře 22

Museli jsme pozastavit naše aktivity na Ukrajině, zemi ale neopouštíme

Jako Lékaři bez hranic jsme velmi znepokojeni dopady stávajícího konfliktu na ukrajinské obyvatele. Desítky tisíc lidí jsou vystrašené a snaží se uprchnout do bezpečí. Kvůli rapidně se měnící situaci jsme museli udělat těžké rozhodnutí a pozastavit naše aktivity v zemi. Ukrajinu ale neopouštíme a vytrvale pracujeme na adaptaci naší pomoci. 

Patří mezi ně poskytování péče HIV pozitivním pacientům v Severodoněcku, léčba tuberkulózy v Žitomiru a zkvalitňování přístupu ke zdravotní pomoci v Doněcku.

Byť jsou nyní tyto projekty de facto přerušené, udělali jsme maximum pro to, aby o naše pacienty bylo alespoň částečně postaráno i nadále. Více než sedm let trvající konflikt místní obyvatele zasáhl opravdu hluboce. Mnoho z nich trpí chronickými nemocemi a neutichající boje mohou jejich stav jen zhoršit.

Před eskalací aktuálních střetů jsme byli v kontaktu s několika nemocnicemi v Doněcku a Luhansku, abychom jim zajistili školení v oblastech krizové medicíny a traumatologie. Včera jsme nemocnici v Mariupolu dodali balíky pro ošetření velkého počtu raněných.

Lidé musí mít přístup k nezbytné lékařské péči i lékům, obzvlášť v době přetrvávajícího konfliktu.

Co teď?

Nyní se soustředíme na to, jak naše aktivity co nejlépe přizpůsobit současné situaci. Ta se rychle vyvíjí, proto dáváme dohromady krizové týmy, které dokážou zasahovat v různých situacích. Naše mise v Bělorusku a Rusku jsou rovněž v případě potřeby připraveny pomoct.

Plánujeme také vyslat týmy do dalších zemí sousedících s Ukrajinou. Budou připraveny na zásah na Ukrajině nebo na humanitární a zdravotnickou pomoc žadatelům o azyl v zahraničí.

Naše logistická centra v tuto chvíli chystají zdravotnické sady k rychlému odeslání.

Nadcházející období bude určující. Budeme zjišťovat, jak se dostat bezpečně k pacientům a poskytnout jim zdravotní péči i humanitární pomoc nestranně, neutrálně a nezávisle.

Na krizové situace jsme připraveni díky dlouhodobé podpoře pravidelných dárců.
Ti nám umožňují pružně a rychle reagovat tam, kde jsou potřeby největší. 

Připojte se i vy. Staňte se Dárcem bez hranic.
DARUJTE PRAVIDELNĚ 

{{{ labels.morehistories }}}