© MSF
06 Bře 22 16 Bře 22

První pomoc Lékařů bez hranic dorazila do Kyjeva

Nemocnice v Kyjevě zoufale potřebují zdravotnický materiál. Zásoby z logistického skladu Lékařů bez hranic v Bruselu dorazily do země v sobotu 5. 3. 2022. O pár hodin později už mířily vlakem do hlavního města Ukrajiny. Nyní jsou už v rukách ukrajinských úřadů a putují do konkrétních nemocnic.

„Bylo nutné zařídit převoz tak rychle. Možná teď závodíme s časem. Nikdo neví, jak dlouho budou vlaky moci do Kyjeva jezdit,“ vysvětluje Christopher Stokes, koordinátor naší krizové pomoci na Ukrajině.

Doručené zásoby o objemu 40 m3 odpovídají tamním potřebám – mají sloužit k péči o pacienty zraněné ve válce. Zahrnují chirurgické a traumatologické sady, základní vybavení pro jednotky intenzivní péče, pohotovosti i operační sály, a to včetně nástrojů i léků.

Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví je v pořádku převzalo v neděli 6. 3. v odpoledních hodinách. Momentálně je převáží do nemocnic v Kyjevě i dalších městech na východě země, kde stoupají počty raněných a rychle docházejí zásoby.

Nemocnice a další zdravotnická zařízení ve válkou zasažených místech na Ukrajině také volají o pomoc s vybavením. Budeme hledat způsoby, jak poskytnout to, co je zrovna potřeba a kde to nejvíce schází. V následujících dnech do země dorazí další zásoby z našich mezinárodních skladů. Z Moldavska, Maďarska i Polska také přijíždí naši zkušení zdravotníci.

„Tato válka je hodně intenzivní a brutální. Bude těžké vyslat chirurgické týmy přímo do terénu, ale neúnavně zjišťujeme, co je v tuto chvíli možné. Jen distribuce zásob do nemocnic bude náročná. Víme, že to nějakou dobu trvalo, ale rychle naši pomoc navyšujeme. Toto jsou nezbytně nutné první kroky ke konkrétnímu zdravotnickému zásahu,“ uzavírá Stokes.

Na konflikty a jejich následky jsme připraveni díky podpoře pravidelných dárců.

STAŇTE SE DÁRCEM BEZ HRANIC

{{{ labels.morehistories }}}