© Ilustrační foto. Dům obyvatel Mariupolu zničený bombardováním, 24. 2. 2022. Lorenzo Meloni / Magnum Photos
05 Bře 22 08 Bře 22

Lékaři bez hranic upozorňují na kritické podmínky v Mariupolu a žádají zajištění bezpečné cesty pro odchod civilistů

Válka na Ukrajině těžce dopadá na obyvatele města Mariupol. Několik místních zaměstnanců Lékařů bez hranic je na místě společně se svými rodinami. Mluví o zoufalých podmínkách, kdy chybí jídlo, voda i léky a z města není možné se dostat.

„Situace zde je stejná jako v předchozích dnech. Dnes večer bylo ale bombardování tvrdší a bližší. Včera jsme si nasbírali dešťovou vodu a sníh, abychom měli alespoň nějakou užitkovou vodu. Snažili jsme se získat i vodu pitnou, ale fronta na ni byla ohromná. Chtěli jsme také dojít pro chleba, ale není jasné, kde a kdy se distribuuje. Místní lidé říkají, že rakety zničily několik obchodů s potravinami. Zbývající věci si vzali zoufalí obyvatelé. Nejde elektřina ani topení, neteče voda a není tu mobilní signál. O evakuaci ještě nikdo nic neslyšel. Lékárnám došly zásoby,“ popisuje jeden z našich zaměstnanců.           

Lidé jsou teď v Mariupolu v podstatě v pasti. Válka přišla náhle a mnoho jich nemělo šanci uprchnout.  

Christine Jamet, ředitelka operací Lékařů bez hranic, dnes apelovala, aby bylo civilistům i zaměstnancům Lékařů bez hranic a jejich rodinám umožněno z města bezpečně odejít: „Civilisté nesmí zůstat uvězněni ve válečné zóně. Lidé, kteří chtějí do bezpečí, musí mít možnost odejít bez hrozby násilí.“      

Díky podpoře pravidelných dárců začala během hodin a dní po konfliktu proudit pomoc do Ukrajiny a okolních zemí.
Pomozte zachraňovat životy v krizích.
sTAŇTE SE DÁRCEM BEZ HRANIC

{{{ labels.morehistories }}}