© Amanda Furtado Bergman / MSF. Ilustrativní foto z oblasti Cabo Delgado.
31 Bře 21 25 Dub 22

Mosambik: Vyděšení lidé prchají před nepokoji z města Palma

Násilné útoky, které propukly minulou středu, vyhánějí obyvatele mosambického města Palma z jejich domovů. Stovky z nich se vydaly hledat bezpečí na poloostrov Afungi, kde od pondělí 29. března pomáhají naše týmy.

Poloostrov Afungi se nachází asi 25 km od města Palma. Mezi lidmi, kteří sem utíkají před násilím, jsou i zranění. Naším cílem je poskytnout jim základní zdravotní péči, stabilizovat raněné a ubezpečit se, že pacienti v kritickém stavu, budou evakuováni.

„Většina utíkala pěšky a po celé dny se schovávala v buši. Opakovaně od nich slýcháme jednu věc – jediné, co chtějí, je utéct. Jsou vyděšení. Mnozí z nich jsou v šoku. Mají hlad a jsou dehydratovaní. Viděli jsme všechno možné – od malých po velká zranění, včetně pacientů v kritickém stavu s vážnými problémy ohrožujícími život,“ popisuje Sylvie Kaczmarczyk, koordinátorka krizového zásahu v Mosambiku.

„Mezi prchajícími jsou také děti. Starali jsme se o jedno miminko se střelnou ranou. Přicházejí k nám i těhotné ženy ve strašném stavu. Jedna žena, která byla pravděpodobně v sedmém měsíci, těžce krvácela. Její dítě bylo už v tu chvíli mrtvé. Jiné matky zase přicházely s novorozenci, z nichž některým byl jen jeden den. Většina matek, o které se staraly naše týmy, byla v šoku, dehydratovaná a několik hodin nejedla. Nemohly ani nakrmit vlastní děti. Bylo to srdcervoucí,“ doplňuje Kaczmarczyk.

Podle odhadů žilo před zmíněnými útoky ve městě Palma několik desítek tisíc lidí. Někteří z nich ze svých domovů prchali již dříve, a to kvůli bojům, které oblast zasáhly v předešlých měsících. Lidé se údajně vydali různými směry. Někteří nasedli na loď a pluli na jih, jiní naopak utíkali vnitrozemím skrze buše až k hranici s Tanzanií. Domníváme se, že se jich ještě spousta schovává v okrajových částech města Palma. Naše týmy proto zjišťují, kde se v současné době nacházejí a kam míří, abychom mohli uzpůsobit zdravotnickou a humanitární pomoc.

Kromě týmů v Afungi jsou připraveny pomoci také naše týmy ve městech Nangade, Pemba, Macomia, Mueda či Montepuez. V posledních dvou zmíněných jsme v uplynulých dnech zaznamenali jen několik tisíc lidí na útěku. Ti vykazovali mírné příznaky různých onemocnění, bolesti svalů a drobná zranění v důsledku několikahodinové chůze. Cesta z Palmy přes buši může trvat až několik dní s tím, že přístup k vodě a jídlu je omezený či žádný.

{{{ labels.morehistories }}}