© MSF

Tádžikistán

V Tádžikistánu se Lékaři bez hranic zaměřují na zlepšování léčby dětí, které trpí tuberkulózou.

 

Od listopadu 2011 pracují Lékaři bez hranic s tádžickým ministerstvem zdravotnictví na diagnostice a léčbě dětských pacientů s tuberkulózou a podpoře jejich rodin. V roce 2016 byly v zemi poprvé použity nové léky bedaquiline a delamanid.

Tam, kde je to možné, se snažíme ošetřovat dětské pacienty s tuberkulózou v domácím prostředí a prokázat, že komplexní péče o děti s tuberkulózou je reálná. Komplexní model péče zahrnuje kontroly pacienta, aktivní testování nových pacientů, laboratorní analýzy, individuální léčbu a psychologickou podporu (včetně terapie hraním).

Podporujeme také dětskou nemocnici zaměřenou na léčbu tuberkulózy v Dušanbe a pediatrické oddělení v nemocnici v Mačitonu.

V projektu jsou zařazeny i děti, které trpí současně s tuberkulózou také HIV nebo vážnou podvýživou. Na jihu země v Kulobu provozujeme dětský projekt zaměřený na HIV a rodinu. Hlavním cílem je snížit nemocnost i úmrtnost u dětí s HIV/AIDS, zvláštní důraz se klade na koinfekce s dalšími nemocemi a také na prevenci přenosu HIV.

Lékaři bez hranic zahájili svou činnost v zemi v roce 1997.

 

 

 

 

 

[[Country-Facts]]

Léčba dětských pacientů s tuberkulózou v Dušanbe

 

 

V zemi působilo 113 spolupracovníků. Celkové výdaje činily 2,4 mil. EUR.