© Peter Casaer/MSF
08 Dub 20 08 Říj 20

Lékaři bez hranic vyhlašují krizovou sbírku na boj s COVID-19 a důsledky pandemie

Praha, 8. dubna 2020 - Onemocnění COVID-19 už postihlo v různé míře většinu zemí světa. Lékaři bez hranic zasahují proti této nemoci v desítkách států, včetně těch nejvíce postižených v Evropě. Připravují se také na další vlnu pandemie  v Africe, Latinské Americe či na Blízkém východě. Česká kancelář Lékařů bez hranic vyhlašuje krizovou sbírku na boj s COVID-19 a důsledky nákazy.

Lékaři bez hranic svou pomoc postupně rozšiřují v evropských státech nejvíce zasažených touto chorobou, jako je Itálie, Španělsko, Francie či Belgie. V rámci svých možností podporují vyčerpané zdravotníky a nejvíce zranitelné skupiny obyvatel  seniory, lidi bez domova nebo lidi na útěku (více informací o zásahu Lékařů bez hranic v Evropě najdete zde).

Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace však v souvislosti s COVID-19 pomáhá rovněž v mnoha zemích v Africe, Asii či Latinské Americe, kde působila už před pandemií. Svou práci adaptuje s ohledem na šíření tohoto virového onemocnění a v rámci možností je připravena pomoc navýšit.

Na řadě míst připravuje nebo pomáhá připravovat nemocnice na příjem pacientů s COVID-19. Školí místní zdravotníky. Zavádí či pomáhá zavádět opatření pro prevenci a kontrolu šíření infekce. Dále například zvyšuje povědomí o prevenci před infekcí. To vše zpravidla ve spolupráci s místními zdravotnickými úřady.

Kupříkladu v Iráku začala podporovat jednu ze tří nemocnic v Bagdádu, které místní ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo pro příjem pacientů s COVID-19. Lékaři bez hranic zařízení poskytli ochranné zdravotnické pomůcky a zaměstnancům školení. V regionální nemocnici v kamerunském městě Buea budují oddělení s dvaceti lůžky pro izolaci pacientů a školí zdravotníky. V Kyrgyzstánu zahájili osvětovou kampaň s důrazem na pacienty s tuberkulózou, kteří patří mezi nejohroženější skupiny u COVID-19. Podobně pomáhají i jinde (podrobněji o zásahu Lékařů bez hranic proti COVID-19 zde).

Mnoho lidí se nemůže chránit

Zároveň musí udržet v chodu už existující programy a ošetřovat pacienty s dalšími nemocemi nebo poraněními  ať už jde o urgentní ošetření zraněných v konfliktních oblastech, péči o pacienty s chronickými nemocemi (jako je cukrovka, HIV, tuberkulóza), léčbu podvýživy, spalniček či třeba malárie. Na péči Lékařů bez hranic závisejí statisíce lidí.

Pandemie COVID-19 ochromila některé z nejvyspělejších zdravotnických systémů světa v zemích, kde mají lidé přístup k čisté vodě a mohou se izolovat. Mnoho lidí na řadě míst však tuto možnost, jak se chránit před nákazou, vůbec nemá (například v uprchlických táborech či slumech). Navíc dosud není jasné, co může COVID-19 způsobit v komunitách, které se kupříkladu potýkají s vážnými formami podvýživy či epidemiemi chorob, jako jsou spalničky.

„Pandemie COVID-19 zasáhla celý svět včetně Česka a Slovenska, situace je náročná. Drtivá většina českých a slovenských zdravotníků, kteří jezdí na mise Lékařů bez hranic, momentálně pracuje v tuzemských nemocnicích. Lékaři bez hranic mohou své projekty v jednotlivých zemích adaptovat na šíření COVID-19 zejména díky vysokému nasazení místních kolegů. Ti tvoří naprostou většinu pracovníků organizace. Máme však velké obavy z rozšíření nákazy do míst, kde zdravotnické systémy jen stěží zvládají i běžný počet pacientů,“ uvedla Sylva Horáková, ředitelka české kanceláře Lékařů bez hranic.

Mnoho lidí bude odkázáno na solidaritu mezinárodního společenství. Lékaři bez hranic proto vyhlašují krizovou sbírku na boj s COVID-19 a důsledky pandemie. Přispět je možné přes darovací formulář https://darujte.lekari-bez-hranic.cz/covid-19 anebo na krizový účet č. 222 666/2700.

Lékaři bez hranic jsou mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace, která už před pandemií COVID-19 poskytovala odbornou zdravotnickou pomoc ve více než 70 zemích světa. Působí v oblastech postižených ozbrojenými konflikty, epidemiemi či přírodními katastrofami a poskytují pomoc lidem, kteří jsou z různých důvodů vyloučeni ze systému zdravotní péče.

{{{ labels.morehistories }}}