© Olmo Calvo
13 Bře 20 30 Bře 20

Jak pomáháme v boji proti COVID-19

V souvislosti se současnou pandemií COVID-19 (koronaviru) se na nás veřejnost obrací s řadou otázek týkajících se našeho zásahu proti této nemoci. Níže odpovídáme na ty nejčastější. (Informace na této stránce průběžně aktualizujeme.​)


Co děláte proti šíření nového koronaviru?

Vzhledem k velikosti této pandemie a k rozsahu opatření, která jsou potřeba, aby se zabránilo jejímu šíření, mají Lékaři bez hranic jen omezené možnosti, jak zasáhnout. ​

S bojem proti COVID-19 pomáháme tam, kde je to v našich silách a kde nás nejvíce potřebují. Zároveň děláme všechno proto, abychom ochránili naše pacienty i zdravotníky a připravujeme se na možný výskyt COVID-19 v našich stávajících projektech.

Evropa

 • V Itálii pomáháme třem nemocnicím s kontrolou šíření nákazy a s péčí o pacienty v oblasti Lombardie na severu země. Podporujeme tam i lékaře a zdravotníky, kteří navštěvují nemocné v izolaci. Začali jsme pomáhat v pečovatelských domech pro seniory v několika městech v oblasti Marche ve střední Itálii. Celkem v zemi působí okolo 30 našich zaměstnanců.
 • Ve Španělsku jsme postavili dvě dočasná zdravotnická zařízení v okolí Madridu s kapacitou přes 200 lůžek, abychom ulevili tamním nemocnicím. Radíme, jak co nejlépe před nákazou ochránit zdravotníky, pacienty i seniory v pečovatelských domech.
 • Ve Francii pomáháme zranitelným lidem v Paříži a jejím okolí, především lidem bez domova a na útěku. Aktuálně vyhodnocujeme zdravotní stav těch, kteří byli koncem března evakuováni z tábora Aubervilliers a identifikujeme potenciální případy COVID-19. 
 • Ve Švýcarsku pomáháme 1 300 zranitelným rodinám v oblasti zásobování, vody a sanitace. Zároveň podporujeme fakultní nemocnici v Ženevě.
 • V Belgii podporujeme sedm zařízení, která pečují o zranitelné skupiny, jako jsou senioři, lidé bez domova či na útěku.
 • V Norsku podporujeme jednu z nejvytíženějších nemocnic v zemi. Radíme ji při strategickém rozhodování a pomáháme s kontrolou šíření nákazy.
 • V Řecku jsme připravili krizový plán pro případ, že by vypukla nákaza v uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos.

Asie

 • V Hongkongu pokračujeme ve zdravotní osvětě a psychologické podpoře zranitelných skupin obyvatel. 
 • Do Íránu jsme vyslali pohotovostní tým i nafukovací nemocnice o 50 lůžkách, tamní úřady se však rozhodly náš zásah v provincii Isfahan pozastavit. Jsme připraveni posloužit jinde v zemi nebo v regionu.

Další země a oblasti, kde působíme a kde ve spolupráci s tamními úřady řešíme první nemocné s COVID-19, připravujeme se na možné rozšíření nákazy a věnujeme se prevenci:

 • Asie: Afghánistán, Bangladéš, Filipíny, Gaza, Irák, Jemen, Jordánsko, Kambodža, Pákistán, Papua Nová Guinea, Sýrie
 • Afrika: Burkina Faso, Jihoafrická republika, Kamerun, Libye, Mali, Pobřeží slonoviny, Tanzanie
 • Amerika: Brazílie, Salvador

Případná pomoc i v jiných zemích závisí na dalším vývoji pandemie, kapacitách jednotlivých zdravotnických systémů i na našich možnostech.

Jste potřeba tady, a ne někde v zahraničí. 

Lékaři bez hranic poskytují lékařskou péči zranitelným komunitám po celém světě. Každý den ošetřujeme stovky tisíc pacientů s mnoha různými nemocemi nebo zraněními. Tyto pacienty nemůžeme jen tak opustit. Potřebují dostatečnou péči, na které často závisí jejich život. Léčíme lidi podle potřeby, ne podle jejich původu. 

Většina z českých a slovenských zdravotníků, kteří s námi jezdí na mise, pracuje ve zdejších zdravotnických zařízeních. Momentálně je s námi na misích šest členů zdravotnického personálu z ČR a SR. Žádného dosud zaměstnavatel nepožádal o návrat. V současné situaci nikoho dalšího do terénu nevysíláme. 

Proč nepomáháte v Česku? Budete tady něco dělat?

Lékaři bez hranic působí tam, kde lékařská péče většinou úplně chybí. Nijak nechceme zlehčovat situaci v České republice, ale česká vláda a její úřady rychle zareagovaly a přijaly potřebná opatření, aby pandemii udržely pod kontrolou. S bojem proti COVID-19 pomáháme tam, kde je to v našich silách a kde je nás nejvíce třeba. Jestli budeme schopní nabídnout podobnou pomoc i v jiných zemích, jako je ČR, bude záviset na povaze epidemie i na našich možnostech.

A co Itálie? Pomáháte tam nějak?

Týmy Lékařů bez hranic v Itálii podporují tamní úřady v boji proti pandemii COVID-19. Naše týmy pomáhájí třem nemocnicím s kontrolou šíření nákazy a s péčí o pacienty v oblasti Lombardie na severu země. Podporujeme tam i lékaře a zdravotníky, kteří navštěvují nemocné v izolaci. Začali jsme pomáhat v pečovatelských domech pro seniory v několika městech v oblasti Marche ve střední Itálii. Celkem v zemi působí okolo 30 našich zaměstnanců.

Jaké je riziko nákazy mezi migranty?

V uprchlických táborech či detenčních zařízeních, ve kterých jsou lidé na útěku často zadržováni, jsou hygienické podmínky velmi špatné. Riziko šíření nákazy v takovýchto prostředích je proto výrazně vyšší. Například na řeckých ostrovech, kde uvázlo zhruba 42 000 žadatelů o azyl, je často jen jeden kohoutek pro 1 300 lidí. Je tak samozřejmě nesmírně obtížné dodržovat hygienické zásady, které by šíření viru omezily. 

Nekontrolovatelnému šíření viru a případným úmrtím lze předejít zlepšením životních podmínek lidí na útěku. Například je evakuovat do bezpečnějších míst či zajistit potřebnou lékařskou péči. Izolovat ty, kteří prchají do bezpečí, od zbytku světa a nechat je na pospas nákaze, není cestou. Všichni jsme lidé a všichni se potřebujeme chránit před nemocemi stejně, ať už se momentálně nacházíme kdekoliv.   

Nepřinesete sem nákazu se zachráněnými ve Středozemním moři?

O žádném případu COVID-19 mezi zachráněnými na Středozemním moři nebo našimi týmy, které jim pomáhají, zatím nemáme žádné zprávy. Pokud by však někdo měl příznaky nemoci, je potřeba mu poskytnout stejnou lékařskou péči a dodržovat stejná opatření jako u kohokoliv jiného.

Poslední aktualizace 30. 3. 2020.

{{{ labels.morehistories }}}