© Damaris Giuliana/MSF
20 Led 21 22 Led 21

Záplavy v Jižním Súdánu: Za lékařem se dostanete, jen pokud umíte plavat

Léta vleklých povodní i nepřestávajícího násilí se těžce podepsaly na oblasti Riang ve státě Jonglei na východě Jižního Súdánu. V lednu jsme na místo vyslali krizový tým. Zasažení lidé v odlehlých oblastech nemají dostatek čisté vody, chybí jim toalety i jen základní zdravotní péče. V období dešťů se k lékaři vydávají přes zaplavená území, jenomže ne všichni umí plavat.

Místní obyvatelé musí jít pěšky více než hodinu, než dorazí k nejbližší bezplatné zdravotní péči. Překonávají bažiny a pacienty nesou v koších nebo na plachtách. Během období dešťů hladina vody vystoupá tak vysoko, že k lékaři se dostanou jen ti, kteří umí plavat.

Nyadeng Wal šla pěšky k naší mobilní klinice v Jižním Súdánu s dospívající vnučkou, která celou cestu nesla v koši na hlavě svého dvouletého bratra, jenž byl v bezvědomí. „V noci jsme přebrodili bažinu, abychom ho vzali na kliniku Patai. Dali mu léky, ale nepomohlo to,“ popisuje Nyadeng. Naši zdravotníci diagnostikovali chlapci vážnou malárii. Doporučili rodině, aby ho vzala do našeho zařízení v Pieri, kde se mu dostalo potřebné léčby.


Nyadeng se svým vnukem na naší klinice.

Od 9. do 14. ledna 2021 náš tým poskytl lékařské konzultace okolo 770 lidí v Riangu. Také distribuoval více než 1 000 rodin balíčky s moskytiérami, dekami, kyblíky, mýdly, filtry na vodu, plachtami a lany na stavbu příbytků.

Šedesát procent dětí mladších pěti let, které zdravotníci na naší klinice minulý týden ošetřili, mělo malárii. Některé z nich byly ve vážném stavu. „Potkali jsme se také s lidmi, kteří trpěli neléčenými onemocněními, včetně velkého počtu žen s podezřením na zánět močového měchýře kvůli nedostatku pitné vody,“ říká Roberto Wright, krizový koordinátor Lékařů bez hranic. „Mezinárodní donoři zajistili financování dalším zdravotnickým organizacím v Jonglei jen do příštího měsíce, takže se situace v oblasti může rychle zhoršit.“

Do státu Jonglei proudí méně peněz než dříve stejně jako do celého Jižního Súdánu. To má za následek, že mnoho lidí zůstalo bez přístupu k nezbytné zdravotní péči. Vyzýváme mezinárodní donory, aby i nadále financovali ostatní zdravotnické organizace v regionu, aby se mohly postarat o urgentní zdravotní i humanitární pomoc lidem v nouzi, jako jsou obyvatelé odlehlých oblastí v Riangu.


Helikoptéra odlétá poté, co v Riangu vyložila potřebnou zdravotní a humanitární pomoc.

{{{ labels.morehistories }}}