© Malý chlapec trpící podvýživou se svou matkou v nemocnici Abs. Ilustrační foto. Hareth Mohammed/MSF
26 Úno 21 01 Bře 21

Hlad v Jemenu

Muriel Boursier, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Jemenu, popisuje katastrofální situaci v oblasti Abs na severu země. Oproti loňskému roku tam prudce narostl počet dětí s vážnou podvýživou. 

Hamdimu ještě nejsou ani dva roky, ale už podruhé se ocitl jako pacient v nemocnici Lékařů bez hranic ve městě Abs na severu Jemenu. Poprvé tady byl ve svých pěti měsících. Teď, jen o něco přes rok později, trpí těžkou podvýživou a zápalem plic. Oční víčka má nateklá, pořád kašle a těžce se mu dýchá. Jeho rodina žije v zemi sužované válkou posledních šest let. Hamdi za celý svůj život nezažil nic jiného než válku.

Je jedním z více než 100 dětí, které jsme od začátku roku léčili v lůžkovém terapeutickém výživovém centru ve městě Abs. Většině dětí je méně než pět let a všechny trpí těžkou podvýživou. V tuto dobu vždy v nemocnici zaznamenáváme nárůst případů, ale tentokrát je to horší. V porovnání s loňským rokem narostl počet případů o 41 % za stejné období. Pohled na malé pacienty na 50lůžkovém oddělení tohoto odlehlého města je bolestný.

Příčiny a rizika

Proč je ve městě Abs tolik podvyživených dětí, má mnoho příčin. Většina souvisí s brutálním, šest let trvajícím konfliktem, který Jemen pustoší od roku 2015. Válka zničila ekonomiku a připravila lidi o živobytí. Jemenci si nemohou dovolit koupit jídlo pro své rodiny ani benzín, aby mohli vyrazit hledat práci nebo lékařskou péči. Hodně zaměstnanců veřejného sektoru, včetně zdravotníků, nedostalo roky zaplaceno. Ceny neustále rostou. Bez humanitární pomoci by spousta rodin nejedla vůbec.

Převážná část obyvatel Jemenu potřebuje pomoc, aby přežila. I přesto je pro organizace pořád složité dostat se k těm nejvíce potřebným. Humanitární pomoc v zemi má velké mezery, chybí jí finance a není jí dostatek.

Lékaři bez hranic působí v oblasti Abs více než pět let. Kdyby lidé v táborech pro vysídlené (ti, kteří museli opustit své domovy, ale nepřekročili hranice – pozn.) i místní obyvatelé měli lepší přístup k vodě a důslednější i dlouhodobější podporu v oblasti výživy, počet těžce podvyživených dětí přicházejících k nám do nemocnice by se snížil. Místo toho se často staráme o více pacientů, než na které máme kapacity.

Podvýživa u dětí zvyšuje riziko druhotných nemocí, které se bez léčby mohou stát osudnými. Průjem, spalničky a infekce dýchacích cest zní jako běžné choroby trápící děti po celém světě. Ale pokud se jedná o oslabené dítě, kterému chybí základní živiny a které se včas nedostane ke zdravotní péči, tyto nemoci ho mohou ohrožovat na životě. Hodně zdravotním komplikacím souvisejícím s podvýživou, které léčíme, by se dalo předejít poskytováním základních služeb na úrovni primární zdravotní péče.

Na konci sil

Každý rok do naší nemocnice ve městě Abs přijdou tisícovky pacientů a mezi nimi se bohužel běžně vyskytují děti jako Hamdi. Naši dětští pacienti jsou zvyklí slýchat nikdy nekončící obavy svých rodičů o jejich ekonomickou situaci. Otcové odchází na celé dny, aby našli práci, benzín nebo jídlo. Matky dělají všechno, co mohou, aby nakrmily své rodiny. Přesto všechno mají děti hlad. I když o tom pravidelně čteme v novinách, přímo tady se změnilo jen málo. Svět má spoustu jiných priorit, avšak i tak je těžké uvěřit tomu, že ve 21. století nemohou vlády a humanitární aktéři udělat pro děti v Absu více.

Jemenci jsou na úplném konci svých sil, a ne svojí vinou. Tato válka od roku 2015 zabila okolo 233 000 lidí (UN OCHA, 2020). Miliony dalších kvůli ní musely opustit své domovy, často i několikrát (UNHCR, 2020). Zničila infrastrukturu a především zdravotnictví. Jemenští civilisté už takto dál žít nemůžou. Strany konfliktu i společenství donorů a organizací humanitární pomoci musí zajistit, aby rodiny měly jídlo i základní služby a aby se pomoc dostala k těm, kteří ji nutně potřebují. Děti, které léčíme v nemocnici Abs, navzdory všemu překonaly těžkou podvýživu, zápal plic, nemoci srdce a další vážná onemocnění. Ti, v jejichž silách je něco změnit, je nesmí zklamat.

DARUJTE A POMÁHEJTE S NÁMI

Díky podpoře našich dárců můžeme dlouhodobě pomáhat uprostřed nekončících konfliktů a válek

{{{ labels.morehistories }}}