08 Led 20 13 Led 20

Haiti: Jeden den na pohotovosti Lékařů bez hranic

Do naší nové traumatologické nemocnice Tabarre v hlavním haitském městě Port-au-Prince neustále proudí pacienti. Otevřeli jsme ji 27. listopadu 2019 kvůli velkému množství lidí zraněných v nepokojích. Vysoká míra násilí sužuje Haiti od září 2019, a to kvůli politické a hospodářské krizi, kterou podnítilo prudké zvýšení cen pohonných hmot.

Podívejte se, jak vypadá jeden na pohotovosti v nemocnici Tabarre.

9:00 — oběť loupežného přepadeníJe neděle 8. prosince 2019, 9:00, první dnešní pacientka přijíždí do nemocnice.

Je to 29letá žena se střelnými ranami. Ruce má oteklé a krvavé. Náš tým lékařů, zdravotních sester a sanitářů se o ni hned začíná starat. Lupiči jí nařídili, aby dala ruce k sobě, pak ji dvakrát postřelili. Rentgen odhaluje dvojitou zlomeninu obou rukou.

Naše nemocnice má omezenou kapacitu, proto přijímáme jen ty pacienty, kterým jde o život. Na začátku jsme měli 25 lůžek, ale ty jsme zaplnili během prvních dvou týdnů. Brzy dosáhneme plánované kapacity 50 lůžek. „Věděli jsme, že je nás tu potřeba, pokud jde o vážné a naléhavé případy, ale situace je zjevně ještě horší, než jsme si představovali," popisuje koordinátor našich projektů na Haiti, Jean-Fabri Pietri.


Napětí na Haiti

Od září 2019 se v hlavním městě Port-au-Prince konaly velké demonstrace, tzv. peyilòk. V ulicích byly barikády, které bránily v pohybu lidem, sanitkám i zásobám pro nemocnice.

Na konci listopadu nastal relativní klid. Například některé školy se znovu otevřely, ale v zemi stále panuje chaos.

10:00 — dopravní nehoda a zatoulaná kulka

Jean-Baptiste, druhý dnešní pacient, se zranil při nehodě na motorce. Narazila do něj dodávka a několik metrů ho za sebou táhla. Má závažnou, otevřenou zlomeninu pravé holenní kosti, popáleniny na rukou a ztratil hodně krve.


Jakmile je stabilizován a noha zrentgenovaná, rychle ho převážíme na operační sál. Na přední straně nohy přišel o veškerou kůži a má tam opravdu velkou ránu. Ortopedický chirurg Thomas Schaefer vysvětluje: „Může za to otevřená zlomenina holenní kosti, takže vyhřezávají fascie, sval i kost, což z ní dělá velmi, velmi rozsáhlý případ.“

Jean-Baptiste potřebuje externí fixátor, který drží zlomenou kost na místě, kožní štěpy a dlouhou hospitalizaci. Protože jeho nervy a tepny zůstaly z velké části neporušené, věříme, že se jeho noha zotaví.


Stejně jako Jean-Baptiste i další pacienti v naší nemocnici Tabarre často vyžadují několik dní nebo dokonce týdnů hospitalizace. Je to kvůli závažnosti jejich zranění a počtu nezbytných operací.

Dvaapadesátiletou Clotilde zasáhla při střetu mezi soupeřícími gangy zatoulaná kulka do pravé nohy. Nejprve šla na naši pohotovost v oblasti Martissant. Odtud jsme ji převezli do nemocnice v Tabarre. Kulka bohužel trefila hlavní cévy a její nohu nedokážeme zachránit. Musíme ji amputovat.

Střelné rány tvoří více než polovinu případů, které přijímáme.

11. hodin — pobodán při hraní domina s přáteli

Někteří pacienti se ale zotaví a mohou jít domů už třeba jen po pár dnech. Jameson přichází do naší nemocnice krátce po 11. hodině v šoku a s velkou ránou na levém rameni.


Je to 28letý otec tří dětí a byl napaden při hraní domina s přáteli. Utrpěl několik bodných ran. „Potřebujeme zjistit, jak a kudy se zbraň dostala do jeho těla,“ vysvětluje Thierry Binda, vedoucí lékař. „Nevíme, jaká zbraň to byla, ani neznáme trajektorii a hloubku ran. Dokud je pacient v ohrožení, musí být hospitalizovaný. Nějakou dobu bude na pozorování a potom ho můžeme propustit, pokud si budeme jistí, že nenastaly žádné komplikace.“

Rentgen odhaluje, že nedošlo k poškození plic. Jameson si pár dní u nás v nemocnici pobyde, než se bude moct vrátit domů.


13. hodin — postřelený a možná paralyzovaný

Jiné případy vyžadují rozsáhlou operaci. Tento 26letý mladý muž, který přijíždí do nemocnice ve 13 hodin, byl těžce zraněn střelnou zbraní. Během klinického vyšetření lékař zaznamenává ránu na úrovni břicha, kudy kulka pronikla do těla, ale nikde nevidí, kudy vyšla.


Pacient je při vědomí, ale nemůže hýbat nohama. Nejprve mu zavádíme hrudní katetr, aby se předešlo komplikacím spojeným s krvácením. Potom děláme rentgen a laparotomii — zkoumáme břicho, abychom zjistili, jak moc ho kulka poškodila.


Při operaci se ukázalo, že žádné životně důležité orgány nejsou poškozené. Kulka těsně minula játra. Radiografie potvrdila podezření z pohotovosti: kulka nevyšla z těla a zůstala v pacientově páteři.

Přesouváme ho do intenzivní péče. „Možná má poničené břišní svaly a paraplegii [symptomy způsobené poškozením míchy], což může způsobit ještě větší obtíže pro dýchání," říká Elsa Carise, anestezioložka na jednotce v intenzivní péče. „Bude potřeba ho neustále monitorovat a věnovat mu mnohem více ošetřovatelské a možná i lékařské péče, než se pacientům obvykle v nemocnici dostává.“


Závažnost střelných ran závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně, jak a kudy kulka prošla tělem, protože porušuje orgány a cévy. Případ tohoto mladého muže není neobvyklý. „Přijali jsme mnoho případů střelných ran na hrudi a břiše,“ uvádí Katherine Holte, naše chiruržka. „Náš tým viscerální chirurgie dokázal zachránit životy mnoha pacientů. Jsou to rány, díry v břiše, které se bez operace samy nezahojí.“

{{{ labels.morehistories }}}