© OMAR HAJ KADOUR/MSF
20 Dub 20 20 Dub 20

Severozápadní Sýrie a COVID-19: Blíží se pohroma

Jen jeden případ pacienta s podezřením na COVID-19 ukázal, že severozápadní Sýrie není připravená čelit pandemii.

V Idlíbu v severozápadní Sýrii se podílíme na provozu nemocnice, do níž ve středu 8. dubna 2020 přišel 65letý muž. Trpěl onemocněním srdce a vykazoval symptomy COVID-19 včetně dýchacích obtíží a horečky. Ihned jsme ho dali na pozorování do stanu vedle nemocnice, který jsme zřídili v rámci boje proti COVID-19.

Snažíme se poskytovat tu nejlepší péči

Pacient dostal kyslíkovou masku a nejlepší zdravotní péči, jakou mohl, zatímco se čekalo na sanitku, která by ho odvezla do zařízení určeného k testování a následné léčbě. To vše podle postupu, na kterém se dohodly Světová zdravotnická organizace a další zdravotnické organizace působící v této oblasti.

Zdravotníci se pak snažili zorganizovat jeho převoz. Kontaktovali dvě zařízení určená pro léčbu pacientů s podezřením na COVID-19 i těch s potvrzeným onemocněním. Jedno spravuje Světová zdravotnická organizace a druhé místní úřady. Ani jedno z těchto zařízení však pacienta nemohlo přijmout.

V jednom neměli vybavení nutné pro léčbu a v druhém se ještě nestihli připravit. Ani kontaktovaná sanitka ještě nebyla nachystaná na převoz takového pacienta.

„Přes všechna odmítnutí tým zdravotníků hledal řešení situace tohoto pacienta,“ vysvětluje Cristian Reynders, koordinátor projektů Lékařů bez hranic v severozápadní Sýrii. Hodinu po příjezdu pacienta do nemocnice přišel tým Světové zdravotnické organizace, aby odebral vzorek. O 24 hodin později se ukázalo, že pacient nemá COVID-19.

Zdravotnictví v Idlíbu je naprosto přetížené

Později téhož dne přijela jiná sanitka, aby převezla pacienta do prvního z oslovených zařízení. Tamní zaměstnanci mezitím udělali vše proto, aby našli nezbytné vybavení a mohli ho přijmout, přestože měli i ochranných pomůcek málo.

„Tento sled událostí nám dává dvě důležitá ponaučení. O jednom jsme věděli a druhého jsme se obávali. Ví se, že zdravotnictví v Idlíbu je naprosto přetížené a má nedostatek zásob. Zachovat zdraví místních lidí je už tak náročné. Pokud se sem COVID-19 rozšíří, situace bude úplně neudržitelná,“ vysvětluje Cristian Reynders.

„V průběhu minulých měsíců a let Lékaři bez hranic mluvili o kritické situaci v severozápadní Sýrii i omezeních, kterým my a další zdravotnické organizace čelíme, když máme pomáhat pacientům a poskytovat jim adekvátní léčbu. Dnes máme potíže dostat do severozápadní Sýrie zásoby i lidi, a to nám hodně brání v rozšiřování pomoci. Spolupracujeme s dalšími organizacemi v terénu, ale mnozí z nich mají stejné problémy. Při naší práci ale neustále vidíme, jak nutně je zdravotnická pomoc potřeba, o to víc tváří v tvář pandemii,“ dodává Reynders.

Dosavadní přípravy na blížící se pohromu nestačí

Pacient z úvodu článku zemřel následující den na srdeční selhání.

„Je nám líto, že tento pacient zemřel. Ačkoliv se test vrátil negativní, tento případ ukázal, že region není na pandemii připravený. Je urgentně zapotřebí začít něco dělat, abychom se na blížící pohromu nachystali,“ varuje Cristian Reynders.

„Všichni děláme, co je v našich silách, s tím, co máme k dispozici, a v kontextu, se kterým se musíme vypořádat. Ale každodenní realitou je, že nemůžete naše aktivity v Idlíbu rozšířit a dělat víc tváří v tvář této krizi, což by mohlo mít dramatické následky. Znovu vyzýváme příslušné turecké úřady, aby umožnily naléhavý přesun nezbytných zásob a přístup personálu do severozápadní Sýrie, abychom mohli navýšit naši humanitární a zdravotnickou pomoc,“ uzavírá Reynders.

{{{ labels.morehistories }}}