© Pierre-Yves Bernard/MSF
13 Čvc 18 06 Bře 21

Zápal plic

Zápal plic je jednou z hlavních příčin dětských úmrtí. Zvláště náchylné jsou děti, které se ocitly ve válečných konfliktech či různých humanitárních krizích. 

Co způsobuje pneumokoková onemocnění

Nemoc způsobují bakterie, viry nebo houby. Mezi nejčastější patří bakterie Streptococcus pneumoniae, běžná především u dětí; bakterie Haemophilus influenzae nebo respirační syncytiální virus.

Nemoc se může přenášet nejrůznějšími způsoby: kapénkami při kašli či smrkání nebo také krví (především při porodu a krátce po něm).

Symptomy

Zápal plic se projevuje horečkami a zimnicí, kašlem, zrychleným nebo obtížným dýcháním a bolestmi na hrudníku. Vážně nemocní kojenci nejsou schopni přijímat potravu, mohou upadnout do bezvědomí, být podchlazení, může je postihnout sepse či septický šok, křeče nebo hypoxémie (snížené množství kyslíku v krvi).

Léčba

Bakteriální zápal plic se léčí antibiotiky. V posledních letech však narůstá rezistence a běžně používaná antibiotika na bakterii Streptococcus pneumoniae nezabírají. Klíčová je proto prevence v podobě očkování. To si však může dovolit pouze třetina států, protože vakcíny jsou příliš drahé. Miliony dětí v zemích, jako je Jordánsko, Thajsko či Filipíny jsou ponechány nemoci napospas.  


Súdánská uprchlice odchází se svým dítětem s potvrzením o očkování. © Yann Libessart / Lékaři bez hranic

Prevence a kontrola

Pneumokokové vakcíny pomáhají chránit proti přibližně sto typům antigenů včetně těch, které jsou zodpovědné za rozvoj vážných zápalů plic a meningitidy (naproti tomu nejsou příliš účinné proti těm, které způsobují např. zánět středního ucha). Světová zdravotnická organizace doporučuje použití konjugované vakcíny ve všech zemích.

Co dělají Lékaři bez hranic

Na svých misích se podílíme na prevenci proti onemocnění a očkujeme konjugovanou vakcínou (PCV). Vysoká cena těchto vakcín však neumožňuje jejich běžné používání.

V roce 2016 se pomocí kampaní a soustředěného tlaku podařilo přimět dvě farmaceutické společnosti, aby snížily cenu pneumokokových vakcín. Pro řadu zemí jsou však stále nedostupné.