© Diana Zeyneb Alhindawi
14 Čvn 17 14 Dub 21

Spalničky

Spalničky jsou vysoce nakažlivá virová choroba a jedna z hlavních příčin úmrtí malých dětí. Přestože existuje bezpečné a účinné očkování, stále dochází k rozsáhlým epidemiím.

V roce 2019 bylo zaznamenáno 870 000 nemocných spalničkami – to je nejvyšší číslo za posledních 20 let. Přes 200 000 lidí onemocnění podlehlo. Na vině je nedostatečné očkování, které je zvlášť v oblastech oslabených boji či přírodními katastrofami obtížné zajistit. Od roku 2006 jsme proti spalničkám naočkovali přes 28 milionů dětí, protože právě ty nemoc nejvíce ohrožuje.

Vakcíny proti spalničkám pro 30 dětí můžeme zajistit za 240 Kč. Koupit je můžete i vy.

koupit vakcíny

Co způsobuje spalničky

Nemoc způsobuje vysoce nakažlivý virus spalniček, který je z čeledí Paramyxoviridae (z této čeledí pochází i původce zarděnek a příušnic). Běžně se přenáší přímým kontaktem a kapénkami ve vzduchu – tedy kašláním, smrkáním i obyčejným dechem. Méně často dochází k přenosu z kontaminovaných předmětů.

Virus napadá zhruba 90 % lidí bez imunity na spalničky, kteří s nemocným sdílejí stejný životní prostor. Nejprve napadá dýchací ústrojí, ze kterého se následně šíří do celého těla.

Onemocnění prozatím bylo zaznamenané pouze u člověka, nikoliv u zvířat.

Symptomy spalniček

Příznaky se objevují 10–14 dní po nakažení virem. Nejprve se nemoc obvykle projevuje vysokou horečku, která trvá 4–7 dní. Dalšími symptomy jsou: rýma, kašel, zánět očí, vyrážka (obvykle na obličeji a krku). Vyrážka se zhruba po třech dnech začne rozšiřovat a časem postihne i ruce a nohy. Nemocného trápí mezi 5 až 6 dny, pak postupně zmizí.

Většina úmrtí spojených se spalničkami je způsobená komplikacemi, které obvykle postihují děti mladší pěti let nebo dospělé starší 30 let. Mezi nejzávažnější z nich patří: oslepnutí, encefalitida, vážná průjmová onemocnění, infekce v uchu či v dýchacím ústrojí.

Vážný průběh spalniček je pravděpodobnější u podvyživených dětí, především těch, které nemají dostatek vitamínu A.

Diagnostika spalniček

Spalničky se diagnostikují, trvá-li horečka alespoň tři dny. Lékař diagnostikuje spalničky na základě symptomů nemoci, které by se měly vyskytovat zároveň, jsou jimi  kašel, katar nebo zánět spojivek. Dalším příznakem jsou drobné tečkovité bělavé flíčky v ústech, tzv. Koplikovy skvrny. Většinou se objevují dva dny před vypuknutím samotné vyrážky.

Léčba spalniček

Spalničky neléčí žádný známý lék – pacienta je nutno izolovat a léčit nedostatek vitamínu A, související komplikace s očima, vředy v ústech, dehydrataci způsobenou průjmem, nedostatek proteinů a infekce dýchacího traktu.

Většina lidí se vyléčí během dvou až tří týdnů, cca 5–20 % lidí ovšem umírá, většinou vinou vážných komplikací (průjem, dehydratace, encefalitida čili zánět mozku nebo respirační problémy).


Maminka odchází se svojí holčičkou z našeho léčebného zařízení v Demokratické republice Kongo. Dítě nemoc překonalo a může zase zpátky domů.

Proti spalničkám existuje bezpečná a relativně levná vakcína. Plošné očkovací akce výrazně snížily výskyt nemoci i počet úmrtí. V zemích se špatnou zdravotnickou infrastrukturou nebo v oblastech, kde lidé nemají snadný přístup ke zdravotní péči, je nicméně pokrytí očkováním stále nízké a pořád zde vypukají těžké epidemie.

Očkování proti spalničkám

Očkování je nejlepší formou ochrany – snižuje počet nemocných i úmrtí i poté, co se nemoc začne šířit. Obtíž spočívá v tom, že počet imunních osob musí být alespoň 95 %, má-li se novým epidemiím zabránit.

V roce 2019 Lékaři bez hranic naočkovali v reakci na epidemie 1 320 100 lidí.

Poslechněte si zkušenosti českého spolupracovníka Lékařů bez hranic. Logistik Jan Hadrava popisuje, jak vypadají očkovací kampaně.