© MSF
14 Čvn 17 16 Zář 19

Spalničky

Spalničky jsou vysoce nakažlivá virová choroba a jedna z hlavních příčin úmrtí malých dětí. Přestože existuje bezpečné a účinné očkování, stále dochází vinou neefektivních nebo nedostatečných očkovacích programů k rozsáhlým epidemiím.

Najeďte na obrázek dole a prohlédněte si interaktivního průvodce problematikou spalniček:

Počet úmrtí na spalničky v posledních letech celosvětově klesl o 84 % (z 550 100 případů v roce 2000 na 89 780 úmrtí v roce 2016, podle údajů WHO). Přesto jsou spalničky v mnohých rozvojových zemích stále velmi časté, zejména v některých částech Afriky a Asie. Odhaduje se, že v roce 2016 onemocnělo touto nemocí přibližně 7 milionů lidí. Od šedesátých let existuje bezpečné a účinné očkování, přesto stále dochází k epidemiím vinou neefektivních nebo nedostatečných očkovacích programů.

Vážná forma spalniček propuká s větší pravděpodobností u podvyživených dětí ve věku do pěti let. Náchylné k nemoci jsou především děti s nedostatkem vitamínu A nebo s oslabeným imunitním systémem vlivem HIV/AIDS či dalších chorob.

Co způsobuje spalničky

Nemoc způsobuje vysoce nakažlivý virus spalniček. Napadá zhruba 90 % lidí bez imunity na spalničky, kteří s nemocným sdílejí stejný životní prostor. Virus se přenáší kapénkami, tedy kašláním, smrkáním i obyčejným dechem.

Symptomy spalniček

Příznaky se objevují 10 - 14 dní po nakažení virem. Patří k nim rýma, kašel, zánět v očích, vyrážka a vysoká horečka. Spalničky neléčí žádný známý lék – pacienta je nutno izolovat a léčit nedostatek vitamínu A, související komplikace s očima, vředy v ústech, dehydrataci způsobenou průjmem, nedostatek proteinů a infekce dýchacího traktu.

Diagnostika spalniček

Spalničky se diagnostikují, trvá-li horečka alespoň tři dny. Aby šlo o spalničky, musí se zároveň vyskytnout kašel, katar nebo zánět spojivek. Dalším příznakem jsou drobné tečkovité bělavé flíčky v ústech, tzv. Koplikovy skvrny. Většinou se objevují dva dnů před vypuknutím samotné vyrážky.

Léčba spalniček

Většina lidí se vyléčí během dvou až tří týdnů, cca 5 - 20 % lidí ovšem umírá, většinou vinou vážných komplikací (průjem, dehydratace, encefalitida čili zánět mozku nebo respirační problémy).

Proti spalničkám existuje bezpečná a relativně levná vakcína a plošné očkovací akce výrazně snížily výskyt nemoci i počet úmrtí. V zemích se špatnou zdravotnickou infrastrukturou nebo v oblastech, kde lidé nemají snadný přístup ke zdravotní péči, je nicméně pokrytí očkováním stále nízké a pořád zde vypukají těžké epidemie.

Očkování je nejlepší formou ochrany – snižuje počet nemocných i úmrtí i poté, co se nemoc začne šířit. Obtíž spočívá v tom, že počet imunních osob musí být alespoň 95 %, má-li se novým epidemiím zabránit.

V roce 2018 Lékaři bez hranic naočkovali v reakci na epidemie 1 479 787 lidí.

Očkování proti spalničkám

Poslechněte si zkušenosti českého spolupracovníka Lékařů bez hranic. Logistik Jan Hadrava popisuje, jak vypadají očkovací kampaně.