© MSF/Hannah Wallace Bowman
26 Srp 20 26 Srp 20

Aktuálně ze Středozemního moře: Tři záchranné operace lodi Sea-Watch 4

Za týden v centrálním Středozemním moři provedly týmy Sea-Watch a Lékařů bez hranic tři záchranné operace. Na palubě lodi Sea-Watch 4 se nyní starají o více než 200 mužů, žen a dětí. Za tu samou dobu se v téže oblasti potopila nejméně čtyři plavidla. 

První záchranná operace proběhla 22. srpna odpoledne. Z malého, laminátového člunu v nouzi vzdáleného asi 45 námořních mil od libyjského pobřeží jsme dostali do bezpečí sedm mužů.  

V neděli 23. srpna ráno jsme zachránili 97 lidí, včetně 37 dětí, z přeplněného gumového člunu v tísni asi 30 námořních mil od pobřeží Libye. 

Před rozbřeskem 24. srpna zahájila posádka zatím nejnáročnější, třetí záchrannou operaci za méně než 48 hodin. Evakuovali jsme asi 100 lidí z extrémně přeplněného gumového člunu, nevhodného pro plavbu, za rychle se zhoršujících povětrnostních podmínek. Situaci komplikovaly velké vlny a špatný zdravotní stav přeživších. 

„Většina těch, které jsme dnes ráno zachránili, byla slabá a dezorientovaná, silně páchla benzínem a vykazovala příznaky inhalace paliva,“ říká Barbara Deck, naše vedoucí lékařka na palubě lodi Sea-Watch 4. 

„Více než 90 lidí se muselo okamžitě osprchovat kvůli vystavení benzínu, který se používá k pohonu motoru, vytváří škodlivé výpary a při smíchání se slanou vodou je vysoce leptavý. Zdravotnický tým Lékařů bez hranic nadále monitoruje pacienty s popáleninami a více než 30 lidí s akutním podchlazením.  

Čím déle lidé zůstanou na moři bez přístupu k jídlu, vodě nebo přístřeší, tím vyšší je riziko závažných zdravotních komplikací. A to ani nemluvím o riziku smrti utopením. Pro mě jako lékařku je pohled na lidi riskující své životy na moři při cestě za bezpečím tvrdým setkáním s šokující realitou,“ dodává Barbara Deck. 

{{{ labels.morehistories }}}