© Adrienne Surprenant / Collectif/MSF
01 Led 21 01 Led 21

Další přestřelky ve Středoafrické republice: civilisté jsou chyceni ve spirále smrtícího násilí

V polovině prosince zasáhla Středoafrickou republiku nová vlna násilí související s parlamentními a prezidentskými volbami. Obětmi útoků jsou často civilisté, kteří nemají přístup k lékařské péči. Nejhorší je situace na západě země.

Šedesátiletý Hamad, třetí imám mešity v Bambari v západní oblasti Ouaka, je stále traumatizovaný tím, co prožil v roce 2018. Tehdy seděl před svým domem, když nedaleko začaly vojenské operace. Zbloudilá kulka skončila v jeho noze. Jizva je vidět dodnes a neutuchající boje jsou připomínkou násilí, které nikdy nezmizelo. Civilisté pravidelně zažívají bezhlavé útoky, které se ještě vyostřily přítomností ozbrojených skupin.


Hamad před svým domem.

Jen den poté, co nám Hamad vyprávěl své bolestné vzpomínky, v Bambari opět propukly boje. Střelby a minometná palba trvaly hodiny a přerušily většinu aktivit ve městě. Uprostřed toho všeho čekala devatenáctiletá Marie v křečích na císařský řez na operačním sále v nemocnici. Kvůli střelbě ale u ní nebyl zdravotnický personál.

Matka Marie vzpomíná: „Lidé utekli domů do bezpečí, nebo ten den vůbec nepřišli do práce. Měla jsem strach a byla vystresovaná, ale nemohla jsem nic moc dělat. Celou noc, během které má dcera měla křeče, jsem oka nezamhouřila.“

Čekání na ráno trvalo věčnost. Nakonec ale dorazil do nemocnice zdravotnický tým Marii vysvobodit. Provedl komplikovaný císařský řez a zachránil tak matku i dítě. Když dívka po těžkém porodu znovu nabrala vědomí, byl u ní její přítel i rodina.


Miminko i Marie jsou po císařském řezu  v pořádku.

Ve stejné oblasti, Ouaka, došlo 28. prosince ke střelbě v nákladním voze, který slouží jako veřejný dopravní prostředek. Zemřelo při ní několik pasažérů, včetně jednoho našeho tamního spolupracovníka1, který zrovna mimo službu cestoval z města Bambari do Bangui. Všichni zranění byli převezeni do nemocnice v Grimari, kde dostali neodkladnou lékařskou pomoc. Nejvážněji zranění byli následně převezeni do nemocnice v Bambari, kterou Lékaři bez hranic podporují.

V krizích, jako je tato,  pomáháme díky podpoře od soukromých dárců.

darovat

„Tento ozbrojený incident a zabití našeho kolegy jsou další jasnou ukázkou toho, jakou daň si vybírá opakující se násilí ve Středoafrické republice. Civilisté jsou opět lapeni v přestřelkách uprostřed smrtícího konfliktu. Jsou to oběti nekončícího násilí,“ říká Marcella Kraay, zástupkyně vedoucího mise Lékařů bez hranic.


Ve Středoafrické republice pomáháme od roku 1997. Aktuálně máme na místě 14 projektů zaměřených na poskytování lékařské péče, a to v oblastech: Bangui, Bambari, Bangassou, Batangafo, Bria, Bossangoa/Boguila, Carnot, Kabo, Paoua a Zemio.

1Kvůli zachování soukromí a z respektu k pozůstalým jméno našeho spolupracovníka neuvádíme. 

{{{ labels.morehistories }}}