14 Čvn 17 05 Zář 17

Nobelova cena za mír

V roce 1999 obdrželi Lékaři bez hranic Nobelovu cenu za mír. Za rozhodnutím poroty stálo „ocenění průkopnické humanitární práce organizace na několika kontinentech“. Porota tak zároveň vzdala čest našim zdravotnickým pracovníkům, kteří působili ve více než 80 zemích celého světa a ošetřili již desítky milionů lidí.

Nejsme ale známí jen pro naši zdravotnickou pomoc. Kromě ní mluvíme také veřejně o tom, co vidíme, jménem lidí, které ošetřujeme, a snažíme se odhalovat nejrůznější nespravedlnosti. Nobelova cena nabídla Lékařům bez hranic možnost oslovit celý svět a my ji využili.

Ve svém projevu při převzetí ceny tak Dr. James Orbinski, mezinárodní prezident Lékařů bez hranic, přímo oslovil ruského vůdce Borise Jelcina a odsoudil násilné akce Ruska proti civilnímu obyvatelstvu v Čečensku. 

Mlčení zabíjí

Tento bezprecedentní čin vysvětlil Dr. Orbinski slovy: „Mlčení se tradičně plete s neutralitou a dlouho se považovalo za nutnou podmínku pro humanitární pomoc. Lékaři bez hranic od začátku tuto představu popírají."

"Nevíme jistě, zda slova dovedou pokaždé zachránit život. Je ale nad slunce jasné, že mlčení zabíjí.“

Dr. JAMES ORBINSKI,bývalý prezident MSF International

Humanitární pomoc

Pak Dr. Orbinski naplno promluvil o možnostech a mezích humanitární pomoci.

„Žádný lékař nedokáže zastavit genocidu. Žádný humanitární pracovník nezastaví etnické čistky, stejně jako nezvládne rozpoutat válku. A žádný humanitární pracovník nezajistí mír. To jsou politické úkoly, nikoli humanitární imperativy.

Řeknu to zcela jasně: humanitární pomoc je jako taková zcela apolitická, víc než jakékoli jiné akce. Pokud se ale bere vážně a její morální aspekty rovněž, má nejvýraznější politické důsledky ze všech. A jedním z těchto důsledků je i boj proti beztrestnosti.“

Peněžní odměna ve prospěch opomíjených nemocí

Finanční prostředky získané v rámci Nobelovy ceny jsme použili k založení Fondu pro opomíjené nemoci. Jeho účelem je podpora pilotních projektů v oblasti klinického vývoje, výroby, nákupu a distribuce léků na opomíjené nemoci, mezi něž patří například Chagasova chorobaspavá nemoc nebo malárie.

Celý přepis projevu je k dispozici na oficiální stránce Nobelovy ceny za mír věnované Lékařům bez hranic.