© Juan Carlos Tomasi
04 Čvc 19 04 Čvc 19

Kvůli rozhodnutí USA a Mexika hrozí žadatelům o azyl mimořádné nebezpečí

Vlády Mexika a Spojených států amerických se rozhodly rozšířit migrační dohodu „Zůstaňte v Mexiku“[1](Remain in Mexico), která nutí žadatele o azyl v USA čekat na výsledky azylového řízení v násilných a extrémně nebezpečných částech Mexika. Mezi oblasti, ve kterých lidé mají čekat, nově patří i Nueva Laredo ve státě Tamaulipas – město ovládané kriminálními skupinami, kde žadatelé o azyl neustále čelí krádežím, útokům, vydírání, únosům a vraždění.

„Posílat lidi, kteří žádají o azyl, zpátky do Mexika a nutit je zůstat v Nuevo Laredo, je nepřijatelné,“ řekla Maria Hernandez z mexické mise Lékařů bez hranic. „Kvůli této dohodě končí zranitelní lidé v oblastech kontrolovaných zločineckými organizacemi, které pohlížejí na migranty jako na zboží a zdroj příjmů.“

Lékaři bez hranic poskytují migrantům a uprchlíkům zdravotní a psychologickou péči i sociální služby ve městech Nuevo Laredo, Reynosa a Matamoros.

Naši kolegové ošetřili v tomto roce v Nuevo Laredo 378 pacientů v rámci psychologických programů. Více než 45 procent z nich zažilo ve městě minimálně jeden násilný incident, 12 procent (45 lidí) jich unesli – přes polovinu z nich sedm dní před tím, než se dostali k psychologovi.

„Většina našich pacientů nevychází na ulici kvůli bezprostřednímu riziku únosu,“ uvedla Maria Hernandez. „Žadatelé o azyl, které ošetřujeme a kterým poskytujeme poradenství v Nuevo Laredo, pocházejí z mnoha zemí, včetně Kuby, Demokratické republiky Kongo, Kamerunu a Mexika. Bezpochyby jsou to však lidé ze Střední Ameriky, kterým únosy hrozí nejvíce. A jsou to přesně oni, koho hromadně navrátí do Mexika kvůli dohodě ˈZůstaňte v Mexikuˈ.“

Nuevo Laredo se proto nemůže stát přijímajícím městem pro lidi, kteří žádají o azyl v USA. „Mexiko nelze považovat za ,bezpečnou zemi’ pro lidi prchající před násilím a Tamaulipas je toho dobrým příkladem,“ apeluje Hernandez.

I americké ministerstvo zahraničí v doporučeních pro cestování řadí stát Tamaulipas do kategorie číslo čtyři, která představuje nejvyššího stupeň nebezpečí, často používaný pro země, kde se válčí. Varuje občany USA, aby sem necestovali kvůli vysoké kriminalitě a riziku únosů.

Podle svědectví, které na místě sesbírali naši kolegové, si zločinecké skupiny migranty a žadatele o azyl vyhlédnou hned, jak přijedou do Nuevo Laredo. „Unášejí je z autobusových nádraží,“ popisuje Hernandez. „Mají základny, kde je zadržují kvůli vydírání, bijí je a zneužívají. Některým vyhrožují smrtí, některé zadržují dlouhodobě na nucené práce, některé zneužívají sexuálně anebo je zločinecké organizace nuceně najímají.“

Zrovna minulý týden jsme veřejně kritizovali nedávné zátahy a masové zatýkání migrantů, které mexické úřady provedly na jihu země na hranicích s Guatemalou. Kvůli takovým zátahům a zatýkání migrantů hrozí prchajícím ještě větší nebezpečí a nedostatek zdravotní péče.

Vyzýváme mexické a americké úřady, aby začaly klást důraz na ochranu lidí a na humanitární pomoc. Rozhodnutí, která pro řešení této krize udělaly, mají devastující následky. Prohlubují utrpení tisíců lidí prchajících ze svých zemí a ohrožují je na životě.

 

[1] oficiálně Protokoly ochrany migrantů (Migrant Protection Protocols)

{{{ labels.morehistories }}}