© Igor Barbero/MSF
14 Čvn 17 09 Říj 19

Meningitida

Meningokoková meningitida je vysoce nakažlivá bakteriální forma meningitidy, tedy zánětu mozkových blan – tenké vrstvy pokrývající mozek a míchu.

V roce 2018 Lékaři bez hranic očkovali proti meningitidě v reakci na její výskyt 33 900 lidí.

Najeďte na obrázek dole a prohlédněte si interaktivního průvodce problematikou meningitidy:

Za posledních 20 let byl podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ohlášen téměř milion případů podezření na meningitidu a na 100 000 lidí zemřelo.

K výskytu meningitidy dochází z velké většiny v Africe a totéž platí pro úmrtí. Během suché sezóny (od prosince do června) propukají epidemie zejména v tzv. „meningitickém pásu“, tedy napříč kontinentem od Senegalu po Etiopii.

I v případě, že se nemoc diagnostikuje a začne léčit včas, zhruba 5 - 10 % pacientů na ni umírá (většinou 1 až 2 dny od projevu prvních příznaků). Pokud se nemoc správně neléčí, nastává smrt až v polovině případů.

Co způsobuje meningitidu

Meningokoková meningitida je vysoce nakažlivá. Lidé infikovaní bakterií Neisseria meningitidis často nemoc přenášejí, aniž by se u nich projevovaly symptomy choroby, a šíří bakterie kašláním a smrkáním. Riziko rozšíření nemoci roste ve stísněných životních podmínkách a přelidněných oblastech.

Symptomy meningitidy

Když se u nakažených začnou projevovat příznaky nemoci, často zažívají náhlé a intenzivní bolesti hlavy. Mezi další symptomy patří horečka, nevolnost, zvracení, světloplachost a ztuhlá šíje. Meningitidou se může nakazit každý v jakémkoli věku, nejvíce však postihuje novorozence a děti.

Diagnostika meningitidy

Diagnostikovat meningitidu je v podmínkách naší práce často velmi obtížné, zapotřebí je totiž rychlé klinické vyšetření. K vyšetření mozkomíšního moku je nutná bolestivá lumbální punkce, někdy lze bakterie spatřit i pod mikroskopem. Diagnózu lze ale potvrdit až po kultivaci bakterie z mozkomíšního moku nebo krve. Prvotní diagnostický test umožňuje další testy, které ukážou, jak účinná mohou být pro jednotlivé pacienty konkrétní antibiotika.

Léčba meningitidy

Infekci lze léčit celou řadou antibiotik, například penicilinem, ampicilinem, chloramfenikolem nebo ceftriaxonem. V oblastech s málo rozvinutou zdravotnickou infrastrukturou a omezenými zdroji se většinou používá chloramfenikol nebo ceftriaxon, protože nemoc dokáže v některých dokumentovaných případech vyléčit i jediná dávka.

Nejúčinnějším způsobem boje proti epidemiím je nicméně včasné plošné očkování.  Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dokáže plošné očkování zabránit až 70 % případům meningitidy na území Afriky.