04 Čvc 19 04 Čvc 19

První malá dáma v nemocnici Kenema

Zdravotní sestra Amanda z USA vypráví příběh první, malé pacientky v nově otevřené nemocnici v Sieře Leone.

Středa ráno. Desítky zdravotníků se sešly před branou naší nové nemocnice v Sieře Leone, ve městě Hangha v distriktu Kenema. Stáli tam celí v zeleném a čekali; ranní světlo ozařovalo prázdné chodby.

Za zvuků potlesku a všeobecného nadšení se nemocniční brány otevřely. Předcházely tomu téměř dva a půl roku stavby, měsíce plánování, školení a příprav. A teď jsme tady, připraveni pomáhat lidem na východě Sierry Leone. 

První pacient

Jedna z oblastí, na kterou se nemocnice zaměřuje, je podvýživa. Personál lůžkového terapeutického výživového centra odešel na své oddělení čekat na první případy.

Později toho dne nám volali z pohotovosti, že k nám míří první pacient. Maminka z Kenemy prodávala cibuli na trhu ve městě Hangha a doslechla se o nové nemocnici. Přišla se svou dcerou jménem Fudia.

Skupina zdravotních sester a asistentek z pohotovosti přivedla na oddělení úzkostně vyhlížející matku, která nesla patnáctiměsíční holčičku. Holčička vypadala unaveně a nervózně, když ji její matka pokládala na lůžko a sestry z pohotovosti předávaly informace o jejím stavu.

Fudia měla měsíc horečku a průjem, navíc trpěla vážnou akutní podvýživou.

Podle týmu z pohotovosti ji předtím léčili v místní veřejné nemocnici, ale maminka po propuštění domů nedokázala dceři dál dávat terapeutickou výživu.

Je toho moc

Jakákoli interakce s malou pacientkou přivolala všechny sestry, asistentky a zdravotníky k jejímu lůžku, všichni se o ni chtěli s nadšením postarat.

Fudia plakala, když personál v zeleném zjišťoval její výšku, váhu, měřil obvod paže a posuzoval stav základních životních funkcí. Její matka vše tiše pozorovala. Jen jsem si mohla představovat, jak zvláštní a zahlcující to musí být, když jste jediným pacientem v úplně nové nemocnici.

Když jsem si všimla, že se matce začínají do očí hrnout slzy a svou dceru si přivazuje na záda barevným šátkem, bála jsem se, že odejde. Jeden ze zdravotních bratrů ji doprovodil ven a uklidňoval. Svěřila se mu, že se zde cítí opravdu sama.

Jak ubíhal den, sestry si chodily sedat k Fudie a její mamince a dodávaly jim odvahu. Snažily se do situace přinést trochu veselí a důvěrnosti.

Léčení a růst

Při prvním krmení začali všichni zpívat a tleskat a my jsme zahlédli na tváři malé pacientky první úsměv. Bylo to nádherné.

Během několika příštích dnů jsem sledovala, jak Fudia roste a obě se s maminkou uzdravují. Poprvé, když naše roztomilá pacientka začala tleskat a zpívat během krmení spolu s ostatními, věděla jsem, že jsme tady správně. Otevření této nemocnice znamená, že pomůžeme dalším dětem, aby se mohly smát, růst a prospívat.

Když do výživového centra přibylo více pacientů, personál začal Fudii přezdívat naše „malá první dáma.“ Dny ubíhaly, ona se smála a usmívala stále víc. Na konci dalšího týdne bylo centrum téměř plné a nastal čas propustit naši první pacientku domů.

Maminku jsme vybavili léky a terapeutickou výživou, která jí bude stačit do příští kontroly v komunitním zdravotnickém centru. Maminka si Fudiu přivázala na záda a vyšla z brány nemocnice. Jejich fotku můžete vidět nahoře nad blogem. 

Fudia byla první z mnoha pacientů, které v této nemocnici ošetříme. A to je nádherná věc.

Rekonstruovanou nemocnici ve městě Hangha v oblasti Kenema jsme otevřeli v červnu 2019.

{{{ labels.morehistories }}}