© Pablo Garrigos/MSF
30 Zář 21 01 Říj 21

Libye: Lékaři bez hranic se vrací do detenčních center

Téměř po třech měsících přerušení našich aktivit ve třech detenčních centrech v libyjském hlavním městě Tripolisu se do těchto center vracíme. Budeme i nadále poskytovat nezbytnou zdravotní péči pro zadržované lidi na útěku.

Děje se tak poté, co nás libyjské Ředitelství pro boj s ilegální migrací (Directorate for Combating Illegal Migration) ujistilo, že zabrání násilí v detenčních centrech, umožní našim týmům stálý a neomezený přístup k našim pacientům a obráceně, pacientům k nám, a že bude respektovat lékařské tajemství ve vztahu k zadržovaným. Jedině tak můžeme poskytovat pomoc podle lékařské etiky a humanitárních principů.

Během prvního týdne od 15. září 2021 jsme vyšetřili a léčili 404 pacientů ze tří detenčních center: Mabani (Ghout al-Sha’al), Abu Salim a Shara Zawiya. Mezi ošetřenými bylo i 30 dětí a dospívajících mladších 15 let. Většina pacientů trpěla kožními i trávícími obtížemi a infekcemi horních dýchacích cest způsobených špatnými podmínkami, ve kterých byli zadržováni. Zařídili jsme také převoz 28 lidí s akutními potížemi do námi podporovaných klinik.

Konec nahodilého zadržování

I když vítáme ujištění libyjských úřadů, že budou řešit problémy, které nás v červnu přiměly přerušit naše aktivity, stále voláme po ukončení nahodilého a neomezeného zadržování lidí v Libyi. Všechna detenční centra by měla být uzavřena a všichni lidé v nich propuštěni. Ihned po propuštění by měli dostat náležitou pomoc a péči, včetně okamžité dobrovolné repatriace z Libye.


Muži zadržovaní v detenčním centru Abu Salim, Libye.

{{{ labels.morehistories }}}