© Tadeu Andre/MSF
13 Bře 20 22 Květen 20

Jak pomáháme v boji proti COVID-19

V souvislosti se současnou pandemií COVID-19 (nového koronaviru) se na nás veřejnost obrací s řadou otázek týkajících se našeho zásahu proti této nemoci. Níže odpovídáme na ty nejčastější. (Informace na této stránce průběžně aktualizujeme.​)

Co děláte proti šíření nového koronaviru a kde zasahujete?

​S pandemií COVID-19 a jejími následky bojujeme v desítkách zemí světa. Pomáháme těm nejohroženějším – vyčerpaným lékařům, lidem trpícím uprostřed násilí, chudoby, dalších epidemií i těm, kteří nemají střechu nad hlavou. Teď jsou mnohem zranitelnější než kdy dříve a před nákazou se v podstatě nemohou chránit.

Zároveň děláme všechno proto, abychom ochránili naše pacienty i zdravotníky na dalších misích a připravili je na možné šíření nákazy.

Pokud můžete, pomozte nám prosím zpomalit šíření viru a zachraňovat životy.

KRIZOVÁ SBÍRKA COVID-19

Země, kde bojujeme proti šířící se nákaze COVID-19 a jejím dopadům

Mapa aktuální k datu 22. 5. 2020.

Podrobné informace o našich aktivitách na jednotlivých kontinentech

Afrika < 

Amerika <

Evropa <

 

Jste potřeba tady, proč pomáháte v zahraničí? 

Lékaři bez hranic poskytují lékařskou péči zranitelným komunitám po celém světě. Každý den ošetřujeme stovky tisíc pacientů s mnoha různými nemocemi nebo zraněními. Tyto pacienty nemůžeme jen tak opustit. Potřebují dostatečnou péči, na které často závisí jejich život. Léčíme lidi podle potřeby, ne podle jejich původu. Kromě toho většina z českých a slovenských zdravotníků, kteří s námi jezdí na mise, pracuje ve zdejších zdravotnických zařízeních.  

Proč nepomáháte v Česku? Budete tady něco dělat?

S bojem proti COVID-19 pomáháme v těžce zasažených oblastech, kde je to v našich silách a kde se na pomoci domluvíme s tamními úřady. Jestli budeme schopní nabídnout podobnou pomoc i v jiných zemích, jako je ČR, bude záviset na povaze pandemie i na našich možnostech. Nijak nechceme zlehčovat okolnosti v České republice, ale situace zde zatím není tak kritická.

A co Itálie? Pomáháte tam nějak?

Týmy Lékařů bez hranic v Itálii podporují tamní úřady v boji proti pandemii COVID-19. Naše týmy pomáhájí třem nemocnicím s kontrolou šíření nákazy a s péčí o pacienty v oblasti Lombardie na severu země. Podporujeme tam i lékaře a zdravotníky, kteří navštěvují nemocné v izolaci. Začali jsme pomáhat v pečovatelských domech pro seniory v několika městech v oblasti Marche ve střední Itálii. Celkem v zemi působí okolo 30 našich zaměstnanců.

Jaké je riziko nákazy mezi migranty?

V uprchlických táborech či detenčních zařízeních, ve kterých jsou lidé na útěku často zadržováni, jsou hygienické podmínky velmi špatné. Riziko šíření nákazy v takovýchto prostředích je proto výrazně vyšší. Například na řeckých ostrovech, kde uvázlo zhruba 42 000 žadatelů o azyl, je často jen jeden kohoutek pro 1 300 lidí. Je tak samozřejmě nesmírně obtížné dodržovat hygienické zásady, které by šíření viru omezily. 

Nekontrolovatelnému šíření viru a případným úmrtím lze předejít zlepšením životních podmínek lidí na útěku. Například je evakuovat do bezpečnějších míst či zajistit potřebnou lékařskou péči. Izolovat ty, kteří prchají do bezpečí, od zbytku světa a nechat je na pospas nákaze, není cestou. Všichni jsme lidé a všichni se potřebujeme chránit před nemocemi stejně, ať už se momentálně nacházíme kdekoliv.   

Nepřinesete sem nákazu se zachráněnými ve Středozemním moři?

O žádném případu COVID-19 mezi zachráněnými na Středozemním moři nebo našimi týmy, které jim pomáhají, zatím nemáme žádné zprávy. Pokud by však někdo měl příznaky nemoci, je potřeba mu poskytnout stejnou lékařskou péči a dodržovat stejná opatření jako u kohokoliv jiného.

Poslední aktualizace 22. 5. 2020.

{{{ labels.morehistories }}}