© Olivier Papegnies/MSF
17 Bře 20 31 Čvc 20

Nejčastější dotazy k novému koronaviru a nemoci COVID-19

V souvislosti s pandemií COVID-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, se na nás veřejnost obrací s mnoha dotazy ohledně nemoci. Připravili jsme proto odpovědi na nejčastější otázky.

Informace o našem zásahu proti COVID-19 najdete ZDE

Co je COVID-19?

Jako COVID-19 se označuje nemoc, která se objevila v roce 2019 a kterou způsobuje druh viru spadajícího do skupiny koronavirů. Virus se pravděpodobně přenáší kapénkami, které někdo vykašle a další může vdechnout nebo které infikují povrchy, jichž se lidé dotýkají. Zasahuje dýchací cesty. Hlavní symptomy zahrnují celkovou slabost, horečku, kašel a někdy zápal plic spolu s obtížemi při dýchaní v pozdějších stádiích nemoci. Rýma a kýchání, které často vidíme u jiných onemocnění dýchacích cest, se u COVID-19 většinou nevyskytují.

Co víme o tomto novém koronaviru?

Čínští vědci identifikovali tento virus na začátku ledna 2020 a nyní se mu říká SARS-CoV-2 kvůli podobnosti s virem způsobujícím SARS. Nemoc vyvolanáSARS-CoV-2 se nazývá COVID-19. Koronaviry představují velkou skupinu virů, z nichž většina je pro lidi neškodná. Čtyři typy stojí za nachlazením, další dva mohou vést k vážným zánětům plic (SARS a MERS) podobným COVID-19.

Aby se SARS-CoV-2 mohl rozmnožovat, potřebuje buňky živého organismu, ostatně jako všechny viry. Ukazuje se, že tento virus napadá buňky plic a možná i buňky dýchacích cest. Infikované buňky vyrobí další částice viru, který se potom například kašlem může šířit mezi další lidi.

Jak nebezpečná je nemoc COVID-19?

To, co víme o tomto viru a onemocnění, se neustále vyvíjí. Poslední odhady hovoří o tom, že 80 % nakažených bude trpět jen mírnými až středně těžkými příznaky. U 15 % se rozvine vážná forma nemoci, která vyžaduje hospitalizaci. Dalších 5 % bude kriticky nemocných.

Rozvinuté zdravotnictví si zvládne poradit s těmi nejzávažnějšími případy, ale hrozí, že ho ochromí velké množství pacientů vyžadujících  hospitalizaci, a těm se potom nedostane potřebné léčby.

Ukazuje se, že existují i nakažení lidé, kteří nemají téměř nebo vůbec žádné příznaky. Neexistují žádné kvalifikované odhady toho, jak velký podíl mezi všemi nakaženými tito pacienti tvoří.

Nemoc ohrožuje více starší lidi a ty trpící dalšími záněty nebo chorobami, jak tomu je často i u jiných nakažlivých onemocnění. Více než 80 % lidí, kteří na COVID-19 zemřeli, bylo starších 60 let a přes 75 % mělo jiné zdravotní problémy. Zároveň se zdá, že nemoc méně zasahuje děti. Úmrtnost se liší místo od místa, takže je velmi těžké říct všeobecně, jak moc smrtelná COVID-19 je.

Jak moc je nemoc COVID-19 nakažlivá?

Poznatky o viru i onemocnění COVID-19 se neustále vyvíjí. Virus se určitě může šířit kašlem nemocných. Pravděpodobně ho ale také mohou šířit lidé, kteří nemají téměř nebo vůbec žádné symptomy. To neznamená, že je nemoc sama o sobě více nakažlivá, ale je mnohem těžší určit, jak se šíří. Není známo, jaký podíl ze všech nakažených tvoří tyto takzvané asymptomatické neboli bezpříznakové infekce.

Tento virus se rozšířil do více než 200 zemí, nakazil víc než 17 milionů lidí a zapříčinil přes 600 000 úmrtí. Mnoho zemí hlásí exponenciální růst nových případů, z čehož je jasné, že virus má potenciál šířit se velmi rychle. Ale spoustu detailů o infekčnosti viru neznáme: jak dlouho může přežít v různých podmínkách, kolik částic viru je potřeba, aby způsobily infekci atp.

Pomozte nám prosím zastavit šíření viru a zachraňovat životy.

POKUD MŮŽETE, PROSÍM PŘISPĚJTE

Jak se chránit před nakažením?

Naprosto zásadní je  hygiena rukou. Myjte si ruce, často, vodou a mýdlem. Použijte mýdla dostatek, myjte si celé ruce, a to po dobu nejméně 20 vteřin. Pokud nemáte žádnou viditelnou špínu na rukou, můžete použít gel na bázi alkoholu.

Na místech, kde se virus šíří lokálně, se doporučuje takzvané sociální distancování. Virus se šíří z člověka na člověka, proto nakažení může zabránit, když si od ostatních držíte odstup. Vyhněte se davům a velkým shromážděním.

Při kašli nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem nebo loktem. Použitý kapesník ihned vyhoďte a umyjte si ruce.

Při kontaktu s ostatními, zvlášť ve vnitřních prostorách, noste roušku, snižuje riziko přenosu nemoci. Jak správně používat jednorázovou roušku najdete zde. Pokud nemáte k dispozici jednorázové roušky, můžete si je vyrobit svépomocí. I při jejich použití však dbejte na jejich správné nošení a sterilizaci. Návod na výrobu i sterilizaci roušky naleznete například zde.

Jak zvládnout paniku kolem COVID-19?

Pro další informace o COVID-19 a současné situaci v ČR v souvislosti s jejím šířením navštivte stránky Světové zdravotnické organizace, respektive Ministerstva vnitra a Ministerstva zdravotnictví ČR.

Pomozte nám prosím zastavit šíření viru a zachraňovat životy.

POKUD MŮŽETE, PROSÍM PŘISPĚJTE

Poslední aktualizace 31. 7. 2020.

{{{ labels.morehistories }}}