© Olivier Papegnies/MSF
17 Bře 20 03 Lis 20

Nejčastější dotazy k novému koronaviru a nemoci COVID-19

V souvislosti s pandemií COVID-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, se na nás veřejnost obrací s mnoha dotazy ohledně nemoci. Připravili jsme proto odpovědi na nejčastější otázky.

Informace o našem zásahu proti COVID-19 najdete ZDE

Co je COVID-19?

Jako COVID-19 se označuje nemoc, kterou způsobuje nový koronavirus. Objevila se v roce 2019 a postupně se rozšířila do celého světa a přerostla v globální pandemii. Znalosti o tomto viru a onemocnění, se neustále vyvíjí.

Čínští vědci identifikovali virus, který způsobuje COVID-19, na začátku ledna 2020. Nyní se mu říká SARS-CoV-2 kvůli podobnosti s virem způsobujícím SARS. Koronaviry, mezi které spadá, představují velkou skupinu virů, z nichž většina je pro lidi neškodná. Čtyři typy stojí za nachlazením, další dva mohou vést k vážným zánětům plic (SARS a MERS) podobným COVID-19.

Ukazuje se, že virus SARS-CoV-2 napadá buňky plic a možná i buňky dýchacích cest. Infikované buňky vyrobí další částice viru, který se potom šíří mezi další lidi přímým, nepřímým (např. přes kontaminované povrchy) nebo blízkým kontaktem s nakaženými lidmi, a to sekrety z úst a nosu.

Jaké jsou příznaky této nemoci?

Mezi symptomy nemoci COVID-19 patří suchý kašel, horečka a špatné dýchání. Někteří lidé mají i bolesti svalů a hlavy, škrábání v krku, rýmu, průjem ztrátu čichu a chuti nebo vyrážku. Existují však i nakažení lidé, kteří nemají téměř nebo vůbec žádné příznaky.

Jak se COVID-19 diagnostikuje?

Existují dva základní druhy testů na COVID-19: na přítomnost viru a na přítomnost protilátek. Testu na přítomnost viru se často říká PCR test, protože je založen na diagnostické metodě polymerázové řetězové reakce (Polymerase Chain Reaction), která se používá pro identifikaci bakterie či viru ve zkoumaném vzorku. Tento test se zaměřuje na přítomnost viru v těle člověka v době testování. Oproti tomu test na protilátky slouží k rozpoznání toho, zda člověk nemoc v minulosti prodělal.

Jak lze nemoc COVID-19 léčit?

V současné době neexistuje žádná vakcína ani speciální léčba, která by dokázala předejít nemoci COVID-19, resp. ji vyléčit. Většina pacientů se zotaví bez nutnosti zvláštní péče a stejně jako u jiných virových onemocnění léčba spočívá v mírnění symptomů. U případů, které vyžadují hospitalizaci, je zásadní dodání kyslíku.

Jak se chránit před nakažením?

Naprosto zásadní je  hygiena rukou. Myjte si ruce, často, vodou a mýdlem. Použijte mýdla dostatek, myjte si celé ruce, a to po dobu nejméně 20 vteřin. Pokud nemáte žádnou viditelnou špínu na rukou, můžete použít gel na bázi alkoholu.

Na místech, kde se virus šíří lokálně, se doporučuje takzvané sociální distancování. Virus se šíří z člověka na člověka, proto nakažení může zabránit, když si od ostatních držíte odstup. Vyhněte se davům a velkým shromážděním.

Při kašli nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem nebo loktem. Použitý kapesník ihned vyhoďte a umyjte si ruce.

Při kontaktu s ostatními, zvlášť ve vnitřních prostorách, noste roušku, snižuje riziko přenosu nemoci. Jak správně používat jednorázovou roušku najdete zde. Pokud nemáte k dispozici jednorázové roušky, můžete si je vyrobit svépomocí. I při jejich použití však dbejte na jejich správné nošení a sterilizaci. Návod na výrobu i sterilizaci roušky naleznete například zde.

Jak zvládnout paniku kolem COVID-19?

Pro další informace o COVID-19 a současné situaci v ČR v souvislosti s jejím šířením navštivte stránky Světové zdravotnické organizace, respektive Ministerstva vnitra a Ministerstva zdravotnictví ČR.

Jak zasahují Lékaři bez hranic?

S pandemií COVID-19 a jejími následky bojujeme v desítkách zemí světa. Pomáháme těm nejohroženějším – vyčerpaným lékařům, lidem trpícím uprostřed násilí, chudoby, dalších epidemií i těm, kteří nemají střechu nad hlavou.

Počátkem listopadu 2020 jsme také zahájili aktivity v České republice. Více informací o nich naleznete zde

Pomozte nám prosím léčit pacienty a zachraňovat životy.

POKUD MŮŽETE, PROSÍM PŘISPĚJTE

V rámci zásahu proti COVID-19 a jeho dopadům po celém světě se soustředíme na:

  • Podporu zdravotních úřadů a zařízení pečujících o nemocné COVID-19. Poskytujeme jim logistickou a technickou podporu, školíme personál, pomáháme se zaváděním opatření pro prevenci a kontrolu šíření infekce. V některých zařízeních či jejich okolí budujeme speciální centra pro léčbu a izolaci nemocných COVID-19.
  • Ochranu nejzranitelnějších skupin, jako jsou starší lidé, lidé na útěku, bez domova či bez přístupu k lékařské péči. Docházíme do pečovatelských domů, šíříme osvětu mezi lidmi žijícími na ulici, v uprchlických táborech či jiných provizorních podmínkách, distribuujeme ochranné pomůcky a zajišťujeme vodu a mýdlo v oblastech, kde zoufale schází.
  • Identifikaci, izolaci nemocných COVID-19 a péči o ně. Vyhledáváme ty, kteří by mohli onemocnět COVID-19, podílíme se na testování, budujeme izolační a léčebná centra a pečujeme o nemocné.
  • Zachování lékařské péče o pacienty trpící jinými zdravotními problémy. Pandemie COVID-19 ochromila zdravotnictví po celém světě a oslabila lékařskou péči o pacienty trpící chronickými onemocněními, běžnými chorobami nebo nejrůznějšími zraněními. My na tyto pacienty nezapomínáme a nadále poskytujeme zdravotnickou pomoc těm, kteří ji potřebují. Zavedli jsme přitom opatření pro prevenci a kontrolu šíření infekce, aby naše pomoc byla co nejbezpečnější pro pacienty i naše spolupracovníky.

Více informací o našem zásahu proti COVID-19 najdete zde.

Pro další informace o COVID-19 a současné situaci v ČR v souvislosti s jejím šířením navštivte stránky Světové zdravotnické organizace, respektive Ministerstva vnitra a Ministerstva zdravotnictví ČR.

Poslední aktualizace 3. 11. 2020.

{{{ labels.morehistories }}}