© Shuk Lim Cheung/MSF
17 Úno 20 26 Květen 20

„Strach se může šířit rychleji než virus.“ Reakce Lékařů bez hranic na šíření COVID-19 (koronaviru)

Lékaři bez hranic nabídli podporu úřadům pevninské Číny a v současné době posílají speciální ochranné zdravotnické vybavení do nemocnice ve Wuhanu. Hlavní město provincie Chu-pej je epicentrem epidemie COVID-19 (dříve známý jako koronavirus).  

„K 14. únoru bylo evidováno přes 64 000 případů COVID-19, 99 % z nich v Číně,“ říká Gert Verdonck, krizový koordinátor Lékařů bez hranic pro COVID-19. „Ochranné zdravotnické pomůcky jsou klíčové. Chceme proto poskytnout zdravotníkům v první linii boje s epidemií speciální ochranu, kterou potřebují při boji s nákazou takového rozsahu,“ dodává Verdonck. 

Pomůcky v objemu 3,5 tuny odesíláme z našeho skladu v belgickém Bruselu přes Charitativní federaci provincie Chu-pej do wuhanské nemocnice, která patří mezi hlavní zdravotnická zařízení starající se o pacienty s COVID-19. 

Pomoc v  Hongkongu 

Zároveň jsme koncem ledna otevřeli projekt v Hongkongu zaměřený na vzdělávání zranitelných skupin obyvatel. Vždy je totiž zásadní zapojit do boje se šířící se nemocí přímo místní komunitu. Soustředíme se především na socio-ekonomicky znevýhodněné obyvatele a další, kteří se s menší pravděpodobností dostanou k potřebným informacím. Náš tým také vyhledává ty, u nichž hrozí v případě nákazy rozvinutí závažných onemocnění, jako jsou senioři.  

„Naše týmy se v uplynulých týdnech už potkaly s uklízeči ulic, uprchlíky, žadateli o azyl a zrakově postiženými. Sdílíme s nimi aktuální zdravotnická informace založené na důkazech, ale především, a to je možná ještě důležitější, nasloucháme a zodpovídáme dotazy, které tato nová nemoc vyvolává. Strach se může šířit rychleji než virus, soustředíme se proto hlavně na podporu při zvládání stresu a úzkostí,“ říká Karin Huster, která má na starosti projekt Lékařů bez hranic v Hongkongu. 

Zároveň posíláme hongkongské pohotovosti St. James jednu tunu ochranných pomůcek, než získá další zásoby. Její zaměstnanci převážejí vysoce rizikové pacienty a kvůli bezpečnosti potřebují speciální ochranu. 

V jiných zemích, kde máme mise, se připravujeme na případné vypuknutí epidemie COVID-19. V několika zemích, především v jižní a jihovýchodní Asii, jsme v kontaktu se zdravotními úřady. Nabízíme pomoc v podobě školení zdravotníků zaměřenou na prevenci infekce a opatření pro kontrolu jejího šíření či zdravotní osvěty nejzranitelnějších skupin.  

{{{ labels.morehistories }}}