© Dieter Telemans
05 Dub 18 08 Dub 21

Žlutá zimnice

Žlutá zimnice je virové krvácivé onemocnění. Přenáší ho infikovaní komáři. Léky na žlutou zimnici neexistují, ale dá se proti ní očkovat.

Označení „žlutá“ v názvu souvisí se žloutenkou, která postihuje část pacientů. Tato nemoc se vyskytuje se především v zemích Afriky a Latinské Ameriky. Někdy může nákazu zanést člověk cestující z postižených oblastí do těch netknutých, proto mnoho zemí před vstupem vyžaduje očkování proti žluté zimnici.

Co způsobuje žlutou zimnici

Žlutou zimnici způsobuje arbovirus z rodu flavivirů. Přenáší ho komáři rodů Aedes a Haemogogus. Tyto druhy komárů se množí v džungli i v domácnostech. Nakazit se mohou nejen lidé, ale i opice.

Symptomy žluté zimnice

Žlutá zimnice se projeví po tří až šestidenní inkubační době. U mnoha lidí se neobjeví žádné příznaky. Ale pokud ano, obvykle se jedná o horečku, bolesti zad, hlavy a svalů, nechutenství, nevolnost a zvracení. Ve většině případů tyto symptomy vymizí do tří až šesti dnů.


Dvanáctiletá holčička z Demokratické republiky Kongo s podezřením na žlutou zimnici.

Malá část pacientů přejde do druhého, toxického, stádia onemocnění s vysokými horečkami, doprovázenými žloutenkou (odtud název onemocnění), tmavou močí a bolestí břicha se zvracením. Obvykle jsou zasaženy játra i ledviny. Může se objevit krvácení z úst, nosu, očí i žaludku. Polovina pacientů v této fázi nemoci umírá do 7 až 10 dnů.

Diagnostika žluté zimnice

Diagnostika žluté zimnice je obtížná, především v prvních stádiích nemoci. Vážné případy jsou velmi podobné malárii, leptospiróze, virové hepatitidě či dalším krvácivým horečkám, infekcím způsobeným viry rodu flavivirus jako horečka dengue nebo otravě.

Někdy mohou virus odhalit již v počáteční fázi PCR (anglicky Polymerase Chain Reaction neboli polymerázová řetězová reakce – pozn.) testy krve a moče. Později je potřeba testování na protilátky.

Léčba žluté zimnice

V současnosti neexistuje žádné specifické antivirotikum proti žluté zimnici. Včasná a kvalitní podpůrná péče v nemocnici může zachránit pacientovi život. Léčí se selhání ledvin, jater, dehydratace a horečky. Na případné bakteriální infekce se používají antibiotika.

Nejúčinnější ochranou před žlutou zimnicí je očkování. Vakcína proti žluté zimnici je bezpečná. Jedna dávka stačí na celý život. Naše výzkumná asociace Epicentre dokonce prokázala, že účinná je už pouhá pětina standardně podávané dávky. Proti šíření žluté zimnice se také používají insekticidy na larvy a dospělé komáry přenášející tuto nemoc.