© Ilustrační foto. Lidé prchající vlakem z ukrajinského Lvova, 27. 2. 2022. Emin Ozmen / Magnum Photos
08 Bře 22 09 Bře 22

Oděsa: „Všichni se připravují na nejhorší“

Oděsa očekává útok a obléhání. Zdravotníci na místě zůstávají a připravují se na příjem zraněných. Chybí však zkušenosti s válečnou medicínou i léky. O situaci v přístavním městě na jihu Ukrajiny mluví Carla Melki, koordinátorka krizového zásahu Lékařů bez hranic.

Carla Melki v Oděse strávila spolu s týmem Lékařů bez hranic několik dní, aby zjistili, jaké jsou na místě potřeby, a co pro zdejší obyvatele mohou udělat.

„Část populace uprchla k moldavským hranicím. Ti, kteří zůstali, se nijak významně nepřesunují. Přesto je pohyb po městě komplikovaný, a to kvůli zácpám u mnoha kontrolních stanovišť ukrajinských ozbrojených sil.

V noci je zakázáno vycházet. Několikrát denně se rozezní sirény. Z dálky jsme slyšeli několik výbuchů, ale nevíme, kdo je způsobil nebo odkud přišly. Většina obchodů je zavřená. Alkohol se nesmí prodávat. Palivo je na příděly a výběr hotovosti omezený.

Oděsa očekává útok a obléhání. Má téměř milion obyvatel, a je tak třetím největším městem Ukrajiny. Zároveň se jedná o jeden z nejvíce strategických přístavů země. Nikdo si nedělá iluze o tom, co přijde. Všichni se připravují na nejhorší,“ popisuje Melki.

S válečnou medicínou musíte mít praxi

Carla Melki s týmem navštívila místní nemocnice, které se připravují na příliv zraněných. Jedná se o velká, dobře vybavená zdravotnická zařízení, ale personálu chybí praktické zkušenosti s péčí o velké počty pacientů s válečnými zraněními. Zajistíme jim proto školení a pomůžeme jim s tzv. triáží a stabilizací pacientů. Zvažujeme také otevření malých pohotovostí, kde bychom poskytovali první pomoc pacientům před jejich převozem do nemocnic.

„Je to, jako kdyby se nemocnice například ve Francii připravovaly na péči o zraněné ve válce… Válečnou medicínu lze jen velmi těžko uchopit teoreticky. Musíte mít praxi. Většina zdravotníků ale ve městě zůstává a nemá v úmyslu odejít. Všichni tvrdě pracují a jsou odhodláni zvládnout cokoliv,“ uvádí Melki.

Chybí teplé jídlo i léky

Nemocnice po celé zemi, včetně Oděsy, bojují s nedostatkem léků, vybavení, ale například i teplých jídel pro pacienty. „Kvůli bojům nepřichází dodávky z města Mykolajiv, kde se dříve jídla běžně připravovala. Uvažujeme proto nad tím, že začneme do nemocnic (v Oděse) hotová jídla dodávat,“ říká Carla Melki.

Každá oblast, každé město, dělá, co může, aby si s nedostatkem poradily. Pomáháme jim v tom. Konkrétně do Oděsy v neděli 6. 3. dorazily z Rumunska první zásoby léků a zdravotnického materiálu. Další budou následovat. Doufáme, že se nám podaří podpořit i nemocnici v Mykolajivu.

„Nevíme, jak dlouho potrvá, než se město ocitne pod palbou. Snažíme se zařídit, co nejvíc toho jde, když to jde. Závodíme s časem,“ uzavírá Carla Melki.

Situace na hranicích

Kromě Oděsy Lékaři bez hranic působí také na ukrajinsko-moldavských hranicích, ke kterým míří hlavně ženy a děti prchající před boji. Před hraničními přechody se tvoří několikakilometrové kolony. Mnoho lidí jde pěšky. Trpí zimou, únavou i nervozitou. Dostat se do Moldavska nyní trvá až 24 hodin. Podle moldavských úřadů do země z Ukrajiny přišlo už více než 120 000 lidí. Uprchlíkům na obou stranách hranice budeme poskytovat zdravotní i psychologickou péči.

Na konflikty a jejich následky jsme připraveni díky podpoře pravidelných dárců. 
staňte se dárcem bez hranic

{{{ labels.morehistories }}}