© Maurizio Debanne/MSF
13 Dub 22 18 Dub 22

Jak aktuálně pomáháme ve válce na Ukrajině

Situace na Ukrajině i v okolních zemích se mění ze dne na den, z hodiny na hodinu. Jak aktuálně pomáháme lidem zasaženým touto brutální válkou?

Dosud jsme přivezli na Ukrajinu více než 225 tun zdravotnického a humanitárního materiálu. Patří mezi ně vybavení pro chirurgickou a traumatologickou péči i léky na nemoci, jako jsou astma, diabetes nebo tuberkulóza. Velkou část pomoci jsme už odeslali ukrajinským nemocnicím a dalším zdravotnickým zařízením, nebo předali ministerstvu zdravotnictví, které je přepraví tam, kde jsou nejvíce potřeba. Přesouvání zásob po zemi ve válce není snadné, ale velmi nám pomohly ukrajinské železnice.

Přivezli jsme také pět kontejnerů naplněných přikrývkami, spacími pytli, teplým oblečením a hygienickými potřebami. Místní nevládní organizace je rozdávají lidem, kteří uprchli před boji. Humanitární pomoc jsme distribuovali i v Kyjevě nebo Charkově.

Převozy pacientů vlakem

Prvního dubna jsme úspěšně převezli vlakem devět pacientů ze Záporoží do Lvova. Vlak jsme upravili tak, aby se v něm dala poskytovat zdravotní péče. Další tři převozy následovaly. Celkem jsme takto evakuovali 114 pacientů s jejich rodinnými příslušníky z oblastí blízko fronty v Doněcku a Luhansku. Dostáváme stále více naléhavých žádostí o pomoc z nemocnic na východě země, proto připravujeme větší, ještě lépe vybavený vlak pro další převozy.


Převoz ukrajinských pacientů vlakem.

Školení v péči o velký počet zraněných

Když nemocnice přijme hodně pacientů najednou, říká se tomu hromadné neštěstí. Pacientů je příliš mnoho, potřebují toho příliš mnoho a není dostatek prostředků k ošetření všech naráz. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zachránit co nejvíce životů, je tzv. triáž: dokázat rychle rozdělit pacienty na ty, kteří musí být okamžitě ošetřeni, a ty, kteří jsou v méně vážném stavu a mohou čekat o něco déle.

„Dá se to naučit docela snadno, ale musí se to natrénovat, protože se to liší od obvyklého způsobu příjmu pacientů do nemocnice,“ vysvětluje vedoucí naší krizové lékařské pomoci na Ukrajině Barbara Maccagno.

Školili jsme takto personál nemocnic v Berehově, Bílé Cerkvi, Dněpru, Charkově, Kyjevě, Lvově, Mukačevu, Oděse, Orichivu, Vinyciji, Záporoží, Žitomiru a okolí. Mezi školitele patřili i zkušení váleční chirurgové, kteří poskytli další praktický výcvik v extrakci kulek, šrapnelů a čištění ran.

Méně viditelné problémy

Před válkou jsme léčili pacienty s tuberkulózou v Žitomiru. Snažíme se je i nadále podpořit v léčbě. V Kyjevě jsme zřídili linku pro lidi s nepřenosnými nemocemi, kterou mohou starší a zranitelní jedinci využít k doručení léků domů. V Charkově provozujeme mobilní kliniky pro lidi, kteří se ukrývají ve stanicích metra. Mnozí trpí stresem a psychickým obtížemi.


Mobilní kliniky Lékařů bez hranic v Charkově.

V Černihivu jsme dodali zdravotnický materiál do místní nemocnice a ve městě i jeho okolí provozujeme mobilní kliniky.

Poskytujeme také psychologickou podporu lidem, kteří uprchli z oblastí aktivnějších bojů a shromáždili se v Kyjevě, Vinyciji, Berehove nebo procházejí Záporožím. Okolo města Dněpro a v jeho okolí rozdáváme věci základní potřeby lidem, kterým se podařilo uprchnout před násilím v Mariupolu a v Doněcku.

Největší potřeba pomoci je v oblastech, kde se aktivně bojuje, ale tam se naše týmy nemohou dostat. Pomoc musí být nejen efektivní, ale i bezpečná.

Sousední země

Více než čtyři miliony osob uprchly z Ukrajiny do sousedních zemí, jak uvádí Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Ve většině těchto zemí zavládla obrovská solidarita s ukrajinskými uprchlíky a pomoc k nim proudí všemi směry. Chceme působit tam, kde je to opravdu třeba, proto na hraničních přechodech a někdy i na obou stranách hranice poskytujeme lidem na útěku psychologickou podporu. Dodáváme zdravotnický materiál a podporujeme místní nevládní organizace, například školením v psychologické první pomoci.


Psychologická podpora uprchlíkům v Moldavsku.

{{{ labels.morehistories }}}