© Manu Brabo, ilustrační fotografie z Doněcké oblasti z roku 2015
25 Úno 22 25 Úno 22

Ukrajina: obě strany konfliktu musí lidem umožnit přístup k lékařské péči

Lékaři bez hranic poprvé na Ukrajině působili už v roce 1999, přítomni byli i v době, kdy se roku 2014 rozhořel konflikt. Ten za sebou zanechal nespočet lidí bez lékařské péče. Týmy mezinárodní organizace už tehdy přijely Ukrajincům pomáhat. Od té doby je nikdy neopustily. Po celou dobu poskytují zdravotnickou a humanitární pomoc zranitelné či izolované části obyvatelstva.

I přesto, že je nyní situace nestabilní, budou dělat vše, co je v jejich silách, aby se co nejlépe přizpůsobili aktuálnímu dění. Organizace však vyzývá obě strany konfliktu, aby zaručily ochranu zdravotnických zařízení i přístup obyvatelstva k humanitární pomoci.

O aktuálním dění budeme průběžně informovat.

Lékaři bez hranic pomáhají vždy neutrálně, nestranně a nezávisle. To znamená, že jsou tam pro ty, kteří je potřebují, bez ohledu na jejich původ či politické preference.

V konfliktních zónách nestraní žádné z válčících stran. Se všemi zúčastněnými vyjednávají o možnosti poskytovat na místě pomoc, aby mohli ošetřovat a léčit raněné či nemocné, ať už jsou na jakékoliv straně bojové linie.

Téměř 100 % příjmů organizace pochází od soukromých dárců. Díky nim její práci a rozhodování neovlivňují zájmy vládních či mezinárodních institucí.

{{{ labels.morehistories }}}