© Abdul Majeed Al Qareh
19 Bře 20 19 Bře 20

Severozápadní Sýrie: navzdory příměří obyvatelé stále bojují o přežití

Vojenská ofenzíva syrské vlády a jejích spojenců v severozápadní Sýrii během čtyř měsíců donutila uprchnout téměř 1 000 000 osob v oblasti Idlíb. Lidé museli utíkat ze svých domovů či táborů, kam prchali často už i několikrát předtím, před každodenním ostřelováním, leteckým bombardováním a pozemními boji.

Pátého března 2020 odsouhlasily vlády Turecka a Ruska příměří v syrské provincii Idlíb. Přestože se za poslední týdny snížila intenzita bojů a přesunů obyvatel, situace Syřanů, kteří uprchli před násilím, se nezměnila. Většina z nich stále žije na přelidněných místech a v nehygienických podmínkách.

Před měsícem se udusila čtyřčlenná rodina

V poslední době lidé na útěku v severozápadě Sýrii navíc zažívali zimu, kdy teploty v noci občas klesaly i pod bod mrazu. „Je to jen další faktor, který komplikuje už tak neuvěřitelně těžkou a dramatickou situaci,” vysvětluje Cristian Reynders, koordinátor projektů Lékařů bez hranic v oblasti. „Někteří lidé jsou tak zoufalí, že používají i nebezpečné materiály, aby vytopili stan.”

Před měsícem se čtyřčlenná rodina udusila v uprchlickém táboře ve městě Kili severně od města Idlíb, když se snažili ohřát svůj stan. A na začátku března vypukl požár v dalším táboře na severu provincie Idlíb. V naší nemocnici Atmeh jsme přijali 12 popálených.

Od začátku března 2020 proto Lékaři bez hranic distribuovali přes 300 tun topiva více než 22 000 lidí v 21 táborech a osadách. Během několika posledních měsíců jsme také rozdali nezbytné věci, jako jsou hygienické potřeby a matrace, více než 17 000 lidí. V průběhu března rozdáme dalších 2 000 balíčků se základní pomocí.


Boj o přežití je v Idlíbu stále každodenní realitou

„I když jsme začali distribuovat o dost více humanitární pomoci a rozšířili naše aktivity v táborech, nedávné příměří v severozápadní Sýrii neznamená, že se podmínky v těchto táborech zlepšily nebo že se lidé vrátili domů. Naopak,“ vysvětluje Reynders. „Nejen že téměř milion lidí stále přežívá v zimě, mnoho z nich také v nehygienických podmínkách a občas nemají ani přístup k tak základním věcem jako pitná voda a zdravotní peče, když onemocní.“

Minulý měsíc jsme dodávali vodu do více než 15 uprchlických táborů s přibližně 40 000 lidmi.  Od prosince 2019 naše mobilní kliniky na různých místech poskytují zdravotní péči a lékařské konzultace více než 17 000 lidem. Příznaky zánětu horních cest dýchacích mělo 40 % pacientů a 13 % zánětu dolních cest dýchacích.

Přestože situace v severozápadní Sýrii se v posledních týdnech zmizela z titulků hlavních světových zpráv, boj o přežití je pro lidi v Idlíbu stále každodenní realitou. Děláme vše, co je v našich silách, ale potřeba pomoci je mnohem vyšší, než dokážeme pokrýt.

„Poskytovat zdravotní péči v Idlíbu všem potřebným je náročné z několika důvodů. Patří mezi ně nebezpečné prostředí, v kterém naše týmy pracují, i omezené zdroje, které máme k dispozici. Lidem tam ale musíme dál pomáhat, hodně z nich ztratilo všechno a teď úplně závisí na humanitární pomoci, říká Cristian Reynders. „Nemůžeme prostě zavřít oči nad tím, co se děje nebo se nechat odradit tím, že je potřeba dělat ještě mnohem víc, aby se místním lidem pomohlo.“

Více o naší pomoci v Sýrii najdete zde. Další aktuality ze země jsou tady.

{{{ labels.morehistories }}}