© Chris Grodotzki / Sea-Watch.org
03 Zář 20 03 Zář 20

Aktuálně ze Středozemního moře: Vylodění na Sicílii.

Za necelé dva týdny v centrálním Středozemním moři provedly týmy Sea-Watch a Lékařů bez hranic čtyři záchranné operace. Všech 353 zachráněných se 2. září přemístilo do karantény na loď Allegra u Sicílie.

Lodi Sea-Watch 4 byl 1. září, po 11 dnech od její první záchranné operace ve Středozemním moři, přidělen sicilský přístav Palermo jako nejbližší bezpečné místo k vylodění. Následující den, 2. září, bylo 353 zachráněných převezeno na loď Allegra, kde budou v karanténě.

Během prvních tří záchranných operací, které proběhly mezi 22. a 24. srpnem, jsme spolu se Sea-Watch zachránili 202 lidí. Dalších 152 osob jsme 29. srpna převzali ze záchranné lodi MV Louise Michel, která se kvůli přeplněné kapacitě už nemohla hýbat.

S více něž 350 lidmi na palubě jsme poté čekali na přidělení přístavu pro vylodění. Podle mezinárodního námořního práva končí záchranná operace v momentě, kdy jsou lidé dopraveni na nejbližší bezpečné místo. 

Naše záchranné operace se odehrávají v mezinárodních vodách mezi Libyí, Itálií a Maltou. Nejbližší bezpečný přístav pro vylodění zachráněných se tedy nachází v Itálii nebo na Maltě. Zodpovědnost za nalezení konkrétního místa mají příslušné úřady koordinující pátrací a záchranné operace, které jsme opakovaně kontaktovali. Přesto trvalo několik dní, než nám jej přidělily.

Mnoho zachráněných nebylo v dobrém zdravotním stavu. Čekání ještě více ohrožovalo bezpečí všech na palubě, obzvlášť vzhledem k pandemii COVID-19. Kromě mořské nemoci, dehydratace a svrabu měli přeživší i chemické popáleniny z toxické směsi benzínu a mořské vody. Jeden chlapec utrpěl tak závažné popáleniny, že musel být evakuován na pevninu. Ošetřovali jsme také zlomeniny a rány, které odpovídaly zprávám o probíhajícím mučení, zneužívání a špatném zacházení v Libyi, odkud tito lidé prchají. 

Sea-Watch 4 a COVID-19

Rizika spojená s globální pandemií a opatření proti nim bereme velmi vážně, sami proti COVID-19 zasahujeme po celém světě. Bezpečnost lidí na pevnině a povinnost zachraňovat životy na moři se ale nevylučují. 

Na palubě Sea-Watch 4 dodržujeme přísnou hygienu. My i naši pacienti nosíme ochranné pomůcky, neustále monitorujeme stav zachráněných a každý den se všem na palubě měří teplota. V současné době neexistuje žádný schválený rychlý diagnostický test na COVID-19, který by odhalil aktuální přítomnost viru v těle. Běžně používané PCR testy je potřeba vyhodnocovat v laboratoři, kterou na palubě k dispozici nemáme. Proto zachráněné na lodi Sea-Watch 4 testovat nemůžeme. 

Stejně jako při předchozích záchranných operacích se řídíme pokyny příslušných úřadů. Opatření a nařízení však musí být přiměřená a podložená důkazy.  

{{{ labels.morehistories }}}