© Vincent Tremeau

Kyrgyzstán

Kyrgyzstán sužuje vysoký výskyt multirezistentní tuberkulózy. Systém zdravotní péče oslabuje nedostatek zdravotnického materiálu.

Tuberkulóza patří podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mezi deset hlavních příčin úmrtí na světě. Kyrgyzstán navíc sužuje vysoký výskyt komplikovanější formy tohoto onemocnění, která je rezistentní vůči běžným antibiotikům. Léčba rezistentní tuberkulózy je zdlouhavá a nese s sebou závažné vedlejší účinky včetně hluchoty a psychických obtíží.

Lékaři bez hranic bojují společně s kyrgyzským ministerstvem proti rezistentní tuberkulóze v největším regionu země: Kara Suu. Cílem projektu je poskytnout pacientům co nejširší ambulantní péči a zkrátit tak čas, který musí trávit v nemocnici. Pacienti se účastní měsíčních lékařských konzultací na plicních klinikách, které podporujeme. Součástí péče je také psychologická podpora.

V provincii Batken podporujeme ministerstvo zdravotnictví ve zlepšování zdravotní péče o pacienty s chronickým onemocněním a o matky s dětmi.

V Kyrgyzstánu začali Lékaři bez hranic poprvé působit v roce 2005. 

 

  • {{ fact.node.field_facts }} {{ fact.node.field_facts_units }}
    {{ fact.node.field_post_fact }}

    {{ fact.node.field_facts_explanation }}

 

 

Naši pacienti

 Pacientky v nemocnici v Kara Suu polykají svoji denní dávku léků proti tuberkulóze. Naše týmy se v Kara Suu soustředí na poskytování ambulantní decentralizované péče, aby pacienti trávili v nemocnici co nejméně času. 

V roce 2018 v zemi působilo 105 spolupracovníků a celkové výdaje činily 2,6 mil. €.

Česká kancelář Lékařů bez hranic přispěla v roce 2018 díky svým dárcům na péči o pacienty s rezistentní tuberkulózou částkou 500 000 Kč.