© Hareth Mohammed/MSF
16 Pro 20 16 Pro 20

Noční můra bez konce: Kvůli intenzivnímu násilí v Jemenu umírají další civilisté

  • Boje na frontových liniích opět propukly jižně od přístavního města Hudajdá na břehu Rudého moře. Jsou jedny z nejintenzivnějších v zemi.
  • Lékaři bez hranic: Počet civilistů se závažnými válečnými zraněními roste.
  • Pracovníci traumatologické nemocnice Lékařů bez hranic poblíž města Mokka od října ošetřili 122 pacientů s těmito zraněními. Od konce listopadu tvoří drtivou většinu vážně raněných ženy a děti.

Brusel/Praha, 16. prosince 2020 – „V našem traumatologickém centru v Mokce ošetříme každého, kdo potřebuje urgentní chirurgický zákrok: pacienty s válečnými zraněními, raněné v důsledku dopravních nehod, těhotné ženy, které musí podstoupit císařský řez,“ říká Raphael Veicht, vedoucí tamní mise Lékařů bez hranic. „Když ale najednou skoro všichni civilisté přicházejí s vážnými zraněními způsobenými zbraněmi, vyvolává to podstatné otázky. To, co tady v naší malé nemocnici vidíme, je zneklidňující a zcela nepřijatelné. Útočení na civilisty znamená vážné porušení mezinárodního humanitárního práva. Tady se ale zašlo ještě dál. Mezi našimi pacienty jsou děti, těhotné či kojící ženy a pracovníci továrny na zpracování mléka, kterou nedávno zasáhla bomba. Tohle nelze ničím omluvit.“

Dne 29. listopadu do nemocnice Lékařů  bez  hranic  přinesli  ženu  s  neodborně  provedenou amputací obou končetin v oblasti bérce. Potřebovala další nápravnou operaci. Vzpomíná, jak se společně s dalšími ženami a dětmi vydala na trh s oblečením do jednoho     z domů v tamní vesnici Qazah, v oblasti ad Durajhimi. Neví přesně, co se tehdy stalo. Poslední, co slyšela, byla exploze. Probudila se až v nemocnici Lékařů bez hranic. Její otec jí později vysvětlil, že na ně dopadl dělostřelecký granát. Dům z rákosu a palmových listů je nemohl ochránit. Žena vyjmenovává příbuzné, které útok připravil o život. „Čtyři ženy: má teta, švagrová, dvě sestřenice. Spolu s nimi zemřelo i pět dětí: synovec, dva bratranci a další dvě děti mých dospělých bratranců.“

Nemocnice ve městě Mokka přijala po stejném útoku ještě jednoho pacienta. Tým lékařů stabilizoval jedenáctiměsíční dítě, které muselo být okamžitě převezeno do vybavenější nemocnice Lékařů bez hranic v Adenu. Zemřelo dřív, než tam sanitka stihla dorazit.

Podobných případů je celá řada:

  • 24. listopadu lékaři ošetřili sedm zraněných civilistů. Poranila je nálož u silnice, která vybuchla, když se vraceli ze svatby. Podle dostupných zpráv exploze zabila pět lidí, včetně jednoho dítěte.
  • 25. listopadu našly dvě děti na krajnici nevybuchlou munici. Skončily v nemocnici Lékařů bez hranic po tom, co munici odhodily zpátky na zem. Utrpěly vážné zranění břicha a hrudníku.
  • 3. prosince Lékaři bez hranic přijali šest lidí z továrny na zpracování mléka v Hudajdá, která byla vybombardovaná. Pacienti tvrdí, že přišli nejméně o deset svých spolupracovníků.

Příliv pacientů s válečnými zraněními do nemocnic Lékařů bez hranic svědčí o tom, že frontové linie na jihu guvernorátu Hudajdá patří momentálně k těm nejaktivnějším v celém Jemenu. Stovky rodin tak musí znovu kvůli sílícímu konfliktu opustit své domovy. Oblasti, kde hrozí riziko ostřelování nebo jiných útoků, se rozšiřují. Důsledkem je omezená dostupnost lékařské péče, ale i potravinové pomoci. A to v čase, kdy je jich nejvíce potřeba.

„Tyto útoky, ať už jsou cílené nebo nahodilé, porušují veškerá pravidla války,“ říká Veicht. „Na civilisty už ne. Tito lidé se jen snaží přežít. Snaží se dál živit své rodiny. Jsou ale mrzačeni a zabíjeni. A to musí přestat.“

{{{ labels.morehistories }}}