© Isabel Corthier
16 Čvc 21 20 Čvc 21

10 nejsilnějších fotografií z 10 let Jižního Súdánu

V lednu 2011 si 99 % obyvatel Jižního Súdánu zvolilo nezávislost. O šest měsíců později vznikl nejmladší stát světa. Dodnes si nese následky desítek let konfliktu a chudoby.

Naději, kterou přinesla nezávislost, bohužel v roce 2013 zhatila nová, tentokrát občanská válka. Trvala pět let, zavraždila zhruba 400 000 lidí a další stovky tisíc donutila uprchnout z domovů do tzv. táborů pro ochranu civilistů Organizace spojených národů (OSN).

Navzdory příměří z roku 2018 je tamní situace stále nestabilní. Násilí v loňském roce znovu zabíjelo, zraňovalo a vyhánělo lidi ze svých domovů. Odhaduje se, že více než dvě třetiny obyvatel zoufale potřebují humanitární pomoc.

Od odtržení Jižního Súdánu od Súdánu jsme zasahovali ve většině humanitárních i zdravotních krizí, které země zažila. K 10. výročí nezávislosti této republiky jsme vydali zprávu 10 let Jižního Súdánu: Následky násilí očima Lékařů bez hranic (South Sudan at 10: an MSF record of the consequences of violence).

V Jižním Súdánu dlouhodobě pomáháme díky českým dárcům. Zachraňujte s námi životy nákupem v Nemocnici bez hranic.

DAROVAT

 

Podívejte se na 10 nejsilnějších fotografií z 10 let Jižního Súdánu 


Člen ostrahy, John Garang, hlídá vchod do naší nemocnice v jihosúdánském Aweilu. John není ozbrojený, protože do našich zařízení nesmí žádné zbraně.

Foto: Peter Bauza, 2017.


Třináctiletý chlapec Jima Abdulrazi byl vyfocen se svojí mladší sestrou Nadou. Poté zemřel na hepatitidu E. Nemoc se projevuje bolestmi břicha, nevolností, zvracením a příznaky podobnými chřipce. Otec, matka a tři ze čtyř sourozenců Jimy byli zabiti při ostřelování. Strýc si vzal Jimu a Nadu do péče. Dnes už žije jen Nada.

Foto: Shannon Jensen, 2013.


Třiadvacetiletá Nakoch Tiek Koal nese svou rok a půl starou dceru v náručí a šestiměsíčního syna v košíku na hlavě. Šli pěšky dva dny, aby se dostali do tábora OSN pro ochranu civilistů v Bentiu.

Foto: Dominic Nahr / MAPS, 2015.


Zdravotnické plakáty visící u toho, co zbylo ze vchodu na pohotovost naší nemocnice ve městě Leer. Na začátku roku 2014 byla nemocnice kompletně vyrabována a zničena. Jižní Súdán je jedna z nejrizikovějších zemí pro humanitární pracovníky. Za posledních 10 let tam přišlo o život 24 našich místních pracovníků. 

Foto: Michael Goldfarb / Lékaři bez hranic, 2014. 


Padesátiletý Peter Gatlek dostává nové obvazy na chirurgickém oddělení naší nemocnice v Lankienu. Byl postřelen do hlavy, když utíkal před vládními silami, které vyrabovaly jeho vesnici. „Prostě přišly a zaútočily na naši vesnici. Uprchl jsem a schoval se v bažinách. Někteří z těch, kteří utíkali se mnou, byli zraněni, někteří zemřeli,“ říká.  

Foto: Dominic Nahr / MAPS, 2015. 


Tábor OSN pro vnitřně vysídlené osoby v Malakalu. 

Foto: Anna Surinyach / Lékaři bez hranic, 2015. 


Žena se modlí v kostele v táboře pro ochranu civilistů v Bentiu.  

Foto: Emin Ozmen / Magnum Photos, 2018. 


Šestapadesátiletý pacient jménem Ruai Puot Malow kráčí za pomoci své ženy a příbuzného v naší nemocnici v Lankienu. Ruai trpí kala azar neboli viscerální leishmaniózou, jejíž výskyt ozbrojený konflikt v Jižním Súdánu zhoršil. Kala azar se projevuje dlouhotrvající horečkou, slabostí a dalšími příznaky. Pacient může i zemřít. 

Foto: Karel Prinsloo, 2015. 


Krajina v Mabanu, kam uprchly desetitisíce obyvatel, přestože tam panuje velmi drsné podnebí a žije tam jen velmi málo lidí. 

Foto: Robert Hoglund / Lékaři bez hranic, 2013. 


Desítky let válčení zanechaly vážné následky na zdravotnictví dnešního Jižního Súdánu. Mateřská úmrtnost v zemi je jednou z nejhorších na světě, proto se napříč zemí staráme o miminka i jejich maminky. Tak jako na fotografii z projektu Gogrial ve státu Warrap. 

Foto: Isabel Corthier, 2013. 

{{{ labels.morehistories }}}